Σπουδαίο “διπλό” του Τοξότη σε βάρος του Ρήγα στην Α’ ΕΠΣΘ

Δραματική εξέλιξη είχαμε στο σημαντικότερο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΘ ανάμεσα στον Γ.Σ. Αλμυρού και τον Θησέα, αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τελικό 1-1 με πέναλτι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Από τα άλλα ματς ξεχώρισε το σπουδαίο «διπλό» του Τοξότη επί του Ρήγα με 2-0.

Ρήγας-Τοξότης 0-2

Μετά το «διπλό» στον Αλμυρό και το «Χ» με τον Πύρασο, ο Τοξότης πανηγύρισε μία ακόμη σπουδαία επιτυχία κερδίζοντας στο γήπεδο του Αερινού τον Ρήγα Φεραίο με 2-0. Οι «κυανέρυθροι» της Νέας Δημητριάδας έφεραν το ματς στα μέτρα τους και πήραν δίκαια τη νίκη από τον αντίπαλό τους που ήταν «σκιά» του καλού του εαυτού.

Η επιλογή των Βελεστινωτών να γίνει το ματς στο Αερινό, μάλλον δεν τους δικαίωσε, αφού ο αγωνιστικός χώρος δεν ήταν σε καλή κατάσταση, ενώ το έργο των ποδοσφαιριστών δυσκόλευε και ο δυνατός αέρας. Βέβαια, οι δυσκολίες αφορούσαν και τις δύο ομάδες.

Η πρώτη αξιόλογη τελική ήταν για τον Ρήγα στο 20’ όταν σε φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στον Κόντρα που σούταρε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Χαλιμούρδα στο 37’. Ο Τοξότης «προειδοποίησε» στο 42’ με το σουτ του Κόφφα που έδιωξε σε κόρνερ ο Σπηλιόπουλος και στο 44’ πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Ιωάννου σέντραρε από τα αριστερά και ο Μάνος Πάσχος με προβολή πέτυχε γκολ εις βάτος της πρώην ομάδας του (0-1).

Ο Τοξότης απώλεσε τεράστια ευκαιρία στο 49’ για να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν από λάθος του Σπηλιόπουλου ο Δεμίρης κατάφερε να αστοχήσει προ κενής εστίας. Στο 57’ ο Σπαθής εκτέλεσε φάουλ και ο Γκάγκας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Το 0-2 ήρθε στο 62ο λεπτό και ήταν αποτέλεσμα συνεργασίας δύο αλλαγών του Σάκη Χρυσοχού, αφού από πάσα του Τόμε ο Βαλωτής σκόραρε με πλασέ εντός περιοχής. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν και στο 66’ η κεφαλιά του Πάσχου πέρασε άουτ, ενώ στο 69’ σουτ του Τόμε απέκρουσε σε κόρνερ ο Σπηλιόπουλος.

Στο 72’ οι άνθρωποι του Ρήγα διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή Παγωνόπουλο για πέναλτι πάνω στον Γάρο, ο οποίος είχε και μία άστοχη κεφαλιά στο 79’. Στο 94’ ακυρώθηκε γκολ του Γκάγκα για επιθετικό φάουλ, με τους Βελεστινιώτες να ζητούν πέναλτι στην ίδια φάση για ανατροπή του Σπαθή από τον Μπράνο.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σπηλιόπουλος, Χότζα (46’ Σπαθής), Βλιώρας, Γκάγκας, Π. Αποστολίδης (70’ Πατσής), Γοδενόπουλος, Αλεξίου, Κόντρα (70’ Χριστοφορίδης), Βαϊόπουλος (46’ Γάρος), Χαλιμούρδας, Τσιακίρης (80’ Χασάπης).

ΤΟΞΟΤΗΣ:  Μπράνος, Γιοβάνης, Ιωάννου, Δαγκούλης, Σούδης, Σκλαπάνης, Δεμίρης (61’ Παπουτσής), Μαυρίδης, Πάσχος (89’ Κωνσταντινίδης), Κόφφας (61’ Βαλωτής), Κωνσταντάκος (46’ Τόμε-92’ Λάμπρου).

Γ.Σ. Αλμυρού-Θησέας 1-1

Ο Θησέας έχασε την ευκαιρία να «πιάσει» στην κορυφή τον Ολυμπιακό, έστω και προσωρινά (αφού οι «ερυθρόλευκοι» παίζουν αύριο με τον Πανιώνιο), μετά το ισόπαλο 1-1 με τον Γ.Σ. Αλμυρού στο στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος». Οι Αγριώτες κρατούσαν τη νίκη στην έδρα των αντιπάλων τους μέχρι το 97’, όταν και δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης με πέναλτι.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 1ο λεπτό ο Βουρδάκης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά δεν βρήκε στόχο. Όμως στο 3’ έγινε το 0-1 όταν από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Βλάχος έκανε το συρτό σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 14’ ο Βουρδάκης βρέθηκε ξανά σε πλεονεκτική θέση αλλά «νικήθηκε» από τον Κοντογεωργάκη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΓΣΑ απείλησε με κεφαλιά του Σκούπρα που απομακρύνθηκε από αμυνόμενο.

Στο β’ μέρος ο Κοντογεωργάκης εξουδετέρωσε το σουτ του Βλάχου στο 50’ και το πλασέ του Σιώμου στο 60’. Ενδιάμεσα είχαν και οι γηπεδούχοι την ευκαιρία τους με το απευθείας φάουλ του Γιαννακόπουλου στο 55’, όπου η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 79’ δόθηκε ένα φάουλ για τον Θησέα για το οποίο οι Αλμυριώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα με αποτέλεσμα να αποβληθεί με κόκκινη κάρτα ο προπονητής τους Χρήστος Καπελιάνης, αλλά και ο αρχηγός τους Σκούπρας με δεύτερη κίτρινη.

Στο 89’ ο Κοντογεωργάκης «σταμάτησε» ξανά στον Βλάχο και από τη στιγμή που έμεινε το «εύθραυστο» 0-1, ο ΓΣΑ συνέχισε να ψάχνει τη… στιγμή του που ήρθε στο 92’ όταν ο Κουτσιρίμπας ανέτρεψε τον Ντόντα μέσα στην περιοχή, αφού ο διαιτητής Καλορογιάννης έδωσε πέναλτι. Μετά από ένα πεντάλεπτο διακοπής λόγω τραυματισμού των Κουτσιρίμπα και Ντόντα, το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Νάστας που αποδείχθηκε ψύχραιμος διαμορφώνοντας το 1-1.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Mαυρογέννης, Γιαννακόπουλος, Σώκος, Ντόντα, Χατζηλιάδης, Αναδολού, Σκούπρας, Νάστας, Μακρής, Τσιάτσιος (90’ Επίσκοπος).

ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Δημητριάδης (74’ Νιαώτης), Κουκουτής, Ιακωβίδης, Καραλόπουλος, Πρίφτι, Καραμανλής, Σιώμος (87’ Παρίσης), Βλάχος,  Μάστορας (66’ Ζέρβας), Βουρδάκης (87’ Παπαδήμος).

Αγχίαλος-Αγία Άννα 0-1

Η Αγχίαλος έβαλε δύσκολα στην Αγία Άννα, η οποία κατάφερε να γυρίσει στη βάση της με το «διπλό», νικώντας 0-1, έστω και αν δεν έθελξε με την απόδοσή της. Στο α’ μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Κόλα, αλλά και οι Αγχιαλίτες είχαν τις δικές τους ευκαιρίες.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήλθε από τη βούλα του πέναλτι με τον Ιάσονα Παπαδημητρίου να ευστοχεί στο 51ο λεπτό. Την «εσχάτη των ποινών» είχε κερδίσει ο Κορέτα. Στο 90’ ζήτησαν και οι γηπεδούχοι πέναλτι για αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Τσιάμη, αλλά ο διαιτητής Παγωνόπουλος είχε διαφορετική άποψη καταλογίζοντας επιθετικό φάουλ.

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Λειβαδίτης, Μασούρας, Τσαγιανίδης (85’ Μπαρδάνι), Διαμαντένιας, Ξηρομερίτης, Δράγνης, Ζητούδης (65’ Σκούρας), Τσιάμης, Σίμος, Σγατζής (65’ Τσέλιος), Γκογκινούδης (70’ Τοκαλής).

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φαγέ, Μπούτλας (71’ Χειλάς), Παπαδήμος, Χολέβας, Στεργιόπουλος, Βέργος, Τσελεπής (71’ Νταβλαμάνος), Κόλα, Παπαδημητρίου (82’ Κωτούλας), Αργύρης, Κορέτα (88’ Σιμιτσής).

Πύρασος-Αστέρας 3-0

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Πύρασο για να εξασφαλίσει τους τρεις βαθμούς στο εντός έδρας παιχνίδι του με τον Αστέρα. Με 3-0 κέρδισαν οι Αγχιαλίτες που πέτυχαν όλα τους τα γκολ στο πρώτο μισό του αγώνα. Στο 18’ είχαμε το 1-0 από σέντρα του Αραπίτσα και κεφαλιά του Μιχόπουλου. Στο 35’ ο Γκαραβέλας έκανε το 2-0 με προβολή και στο 45’ ο Ροτζέριο με ωραίο σουτ στην απέναντι γωνία σημείωσε το 3-0.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Ράπτης, Λάμπος, Κατσιγιάννης (50’ Νίνος), Ρακής, Μιχόπουλος, Τσιότρας, Γ. Θεοδωρόπουλος, Ροτζέριο (67’ Φούκης), Καραγιώργος (77’ Μαντζαβίνος), Αραπίτσας (67’ Αλαμάνης), Γκαραβέλας (77’ Ζαρίφης).

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαλίου, Αλουσάι (46’ Λιόντας), Σιαμέτης, Αχ. Δαμάσκος, Χατζηιωάννου, Σεφερκόλι, Φλώρος (60’ Θεοδώρου), Μακρονάσιος (60’ Γουτούλης), Χρ. Δαμάσκος, Κώστας (46’ Βέργος), Γερολυμάτος (60’ Μπατσκίνης).

Αίας-Σαρακηνός 2-1

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Αίας νίκησε 2-1 τον Σαρακηνό στο γήπεδο της Σούρπης βελτιώνοντας τη θέση του στη βαθμολογία. Στο 18’ ο Καρράς τροφοδότησε τον Νικογιάννη και αυτός με πλασέ έκανε το 1-0, ενώ στο 38’ ο Κατσαβριάς βρήκε με κάθετη πάσα τον Μακανίκα που πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 με το πέναλτι του Τσιανάκα στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΙΑΣ: Γκόγκος, Παπανικολόπουλος, Θυμιόπουλος, Ξηροκώστας, Γκρίνιας, Βούλγαρης, Μακανίκας (75’ Χρυσικός), Κατσαβριάς, Νικογιάννης (86’ Γιαννακές), Καρράς, Ντούρας.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Καρακασίδης, Τσάνιος (75’ Τζώρτζης), Σταματίου, Ράπτης, Γιαμαλής, Κατής, Δημόπουλος, Τσιανάκας, Γκλαβίνης, Αραμπατζής, Καλλιακούδας (65’ Καραγιάννης).

Σκιάθος-Ακρόπολη Αναβολή

Λόγω απαγόρευσης του απόπλου που ίσχυε την Κυριακή η ΕΠΣ Θεσσαλίας αναγκάστηκε να αναβάλει την αναμέτρηση Σκιάθος-Ακρόπολη. Από την Επιτροπή Πρωταθλήματος θα οριστεί νέα ημερομηνία για το παιχνίδι.

14. Ακρόπολη 6-30 3

* Εκκρεμούν οι αγώνες Πανιώνιος-Ολυμπιακός (29/11), Αγία Άννα-Σκιάθος, Σκιάθος-Ακρόπολη.

Η επόμενη αγωνιστική: Γ.Σ. Αλμυρού-Αίας, Σαρακηνός-Σκιάθος, Θησέας-Πύρασος, Ακρόπολη-Αγχίαλος, Αστέρας-Ρήγας Φεραίος, Αγία Άννα-Ολυμπιακός, Τοξότης-Πανιώνιος.