Σπουδαίο «διπλό» του Αστέρα Ριζομύλου στη Σκιάθο με 1-2

Σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισε ο Αστέρας Ριζομύλου επί της Σκιάθου με 1-2 στο ντέρμπι των νεοφώτιστων στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣΘ. Έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με εκατέρωθεν φάσεις και με τους φιλοξενούμενους να αποδεικνύονται πιο εύστοχοι.

Στο 36’ έγινε το 0-1 για την ομάδα του Κώστα Τουρσούγκα  όταν ο Σιαμέτης εκτέλεσε φάουλ, ο τερματοφύλακας Καποτάς έδιωξε με τις γροθιές, αλλά η μπάλα έφτασε στον Χρήστο Δαμάσκο που με εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξιό «παραθυράκι».

Η Σκιάθος προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δοκάρι στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Τάσσο. Όμως ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε στο 60’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Καλορογιάννη, αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Αστέρας που «κλείδωσε» τη νίκη του στο 82ο λεπτό με τον αρχηγό του Αλέκο Σεφερκόλι που πήδηξε ψηλότερα από όλους σε εκτέλεση κόρνερ και με κεφαλιά έγραψε το 0-2.

Λίγο αργότερα η Σκιάθος έμεινε με εννέα παίκτες, καθώς τραυματίστηκε ο Γιώργος Σταμέλος και ενώ είχαν γίνει και οι πέντε αλλαγές της ομάδας. Ωστόσο, κατάφερε να μειώσει στο 93’ με το μακρινό σουτ του Χρήστου Τζελάι. Με αυτόν τον τρόπο διαμορφώθηκε το τελικό 1-2. Με ανακοίνωσή του ο Αστέρας ευχαριστεί τη Σκιάθο για τη φιλοξενία.

ΣΚΙΑΘΟΣ: Καποτάς, Τσότσος, Γ. Σταμέλος, Ντάμτσιος, Μπάμπα (80’ Φερετζέλης), Θ. Σταμέλος, Μανωλιός (46’ Χρ. Τζελάι), Τζ. Τάσσος (62’ Τσομπάι), Τσικούνας (62’ Αλ. Τζελάι), Γ. Τάσσος, Μπεσίρι (80’ Παντελίδης).

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαλίου, Φλώρος, Σιαμέτης, Αχ. Δαμασκός, Χατζηιωάννου, Σεφερκόλι (82’ Χρόνης), Γερολυμάτος (60’ Βέργος), Μακρονάσιος (67’ Πρίντζος), Χρ. Δαμάσκος, Κουτσούκης (60’ Τσιάμης), Κονσταντίν (67’ Παπαστεργίου).