Σπουδαίο «διπλό» ο Αίας, 0-1 τον Σαρακηνό

Την έβδομη στη σειρά νίκη του πανηγύρισε ο Αίας Σούρπης με τελευταίο… θύμα τον Σαρακηνό, τον οποίο κέρδισε 0-1 στο βοηθητικό του ΕΑΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν δίκαια στην επιτυχία που τους κρατά ψηλά στη βαθμολογία, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως στο α’ μέρος.
Οι παίκτες του Γιάννη Σιαμέτη μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς. Μόλις στο 1ο λεπτό απώλεσαν καλή ευκαιρία με τον Κατσαβριά, που πλάσαρε άουτ από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 7’ το μακρινό σουτ του Τσόγκα σταμάτησε στο δοκάρι. Η υπεροχή των φιλοξενουμένων καρποφόρησε στο 12’ όταν ο Μπιρτσάι εκτέλεσε κόρνερ και ο Μιχόπουλος σκόραρε με κεφαλιά. Το 0-1 ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, αφού στο 35’ ο Αραπίτσας αστόχησε στο τετ α τετ με τον Κοντογιάννη.

Στο διάστημα αυτό ο Σαρακηνός είχε μόνο μία τελική με τον Αλ. Απ. Σιώμο, αλλά γενικότερα έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει. Στο β’ μέρος βελτιώθηκε και προσπάθησε για την ισοφάριση. Ωστόσο, το πλασέ του Ρακή, η κεφαλιά του Μοράλες και το σουτ του Μπακάλη πέρασαν άουτ. Ουσιαστικά ο Αίας βρέθηκε πιο κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν είχε ένα ακόμη δοκάρι στο απευθείας φάουλ του Μπιρτσάι στο 50’. Επίσης, ένα σουτ του ίδιου παίκτη απέκρουσε δύσκολα ο Κοντογιάννης στο 65ο λεπτό.
Οι νικητές τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς στο 70’ αποβλήθηκε ο Σιαμουρδάνης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ντεμπούτο με τον Σαρακηνό έκαναν οι νεοαποκτηθέντες Χρήστος Μπακάλης (από τον Γ.Σ. Αλμυρού) και Γιώργος Κωνσταντέλος (από τον Αστέρα Ριζομύλου), ενώ για δεύτερη φορά, αλλά για πρώτη βασικός έπαιξε ο Δημήτρης Κουσκουρίδας, που και αυτός αποκτήθηκε τον Ιανουάριο.
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Κοντογιάννης, Κουσκουρίδας, Ρακής (65’ Μπακάλης), Σιγαλάκος, Μοράλες, Γιαμαλής, Ασλάνογλου, Καλαμάτας, Αλ. Απ. Σιώμος, Τζίκας, Αλ. Γ. Σιώμος (68’ Κωνσταντέλος).
ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Παπανικολόπουλος, Σιαμουρδάνης, Πλαβός, Μιχόπουλος, Τσόγκας, Χειλάς (70’ Μακανίκας), Μπιρτσάι, Κατσαβριάς (91’ Κωστούλας), Αραπίτσας (88’ Ξηροκώστας), Χριστέλος.