Σκόραρε στα τελευταία λεπτά ο Θησέας και κέρδισε 2-0 την Ε.Λ. Νηλέας

«Κάλλιο αργά παρά ποτέ» είπαν το Σάββατο στον Θησέα. Η ομάδα της Αγριάς αντιμετώπισε ως γηπεδούχος στο Βασδέκειο την Ένωση Λεχωνίων-Νηλέας και τη νίκησε με 2-0, σκοράροντας στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Κόφφα ήταν εξ αρχής το φαβορί της συγκεκριμένης αναμέτρησης, αλλά τα βρήκε… σκούρα, καθώς δεν μπορούσε να φτάσει στο γκολ, ενώ είχε την εδαφική υπεροχή.

Η Ε.Λ. Νηλέας ήταν καλά διαβασμένη και προσπαθούσε με κάθε τρόπο να κρατήσει ανέπαφη την εστίας, έχοντας σε μεγάλη ημέρα και τον τερματοφύλακά της Μιχαλόπουλο. Η ομάδα των Λεχωνίων είχε και σημαντικές απουσίες, αφού για διαφόρους λόγους δεν έπαιξαν οι Λιάκος, Αράμπογλου, Μασούρας, Κάβουρας, ενώ δεν βρισκόταν στο γήπεδο και ο προπονητής της Κυριάκος Κοκκινάκης λόγω προσωπικού προβλήματος. Καθήκοντα τεχνικού ανέλαβε ο έμπειρος ποδοσφαιριστής Ντίνος Κουβαράς, που ούτως ή άλλως δεν έπαιξε στο ματς.

Στο α’ μέρος ο Θησέας είχε δοκάρι με τον Καραμανλή, ενώ ο Μιχαλόπουλος εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Κ. Κόφφα και το πλασέ του Αλαμάνη. Βέβαια, στο διάστημα αυτό και η Ε..Λ. Νηλέας είχε δοκάρι με τον Μαλούσι στο 30’.

Στο β’ ημίχρονο ο Μιχαλόπουλος συνέχισε τις θετικές επεμβάσεις, αλλά στο 82ο λεπτό δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 1-0 που σημείωσε ο Αλαμάνης με σουτ. Το 2-0 ήρθε στο 85’ από τον Σιώμο με τον ίδιο τρόπο.

ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Λίτσος (70’ Λεώνης), Σακελλάρης (65’ Κουκουτής), Ιακωβίδης, Ρακής, Αλεξίου, Καραμανλής, Κ. Κόφφας (65’ Πολύζος), Αλαμάνης (88’ Μέρο), Αλμασίδης, Σιμιτζής (65’ Σιώμος).

Ε.Λ. ΝΗΛΕΑΣ: Μιχαλόπουλος, Μαλλιαρός, Γεωργίου, Σιδέρης, Μούτος, Πάγια, Ρίζος (30’ λ.τρ. Σταμπούλογλου), Μάρκο (80’ Πακάκης), Παλάντζας (80’ Βαϊόπουλος), Μαλούσι, Βαλουξής (75’ Κώστογλου).