Σημαντικό “διπλό” του Γ.Σ. Αλμυρού με 80-76 επί του Πιερικού/Αρχέλαου

Νικητής έφυγε από το Κλειστό Σιδηροδρομικού Σταθμού ο ΓΣ Αλμυρού με 76-80 σε βάρος του Πιερικού/Αρχέλαου. Χάρη σ’ αυτή την επιτυχία οι «κυανόλευκοι» παρέμειναν στην 4η θέση του 4ου ομίλου στη National League 2.

Η διαφορά των τεσσάρων πόντων δεν αντικατοπτρίζει τη συνολική εικόνα του αγώνα, αφού η ομάδα του Λουκά Ζαρονικόλα είχε διαρκώς το προβάδισμα που έφτασε μέχρι τους 18 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στα τελευταία λεπτά.

Μετά τα αμφίρροπα πρώτα λεπτά ο ΓΣΑ έτρεξε σερί 0-9 πηγαίνοντας το σκορ στο 10-21 και στο 13-25 της α’ περιόδου. Μάλιστα μέχρι τα μέσα του β’ δεκαλέπτου άνοιξε την ψαλίδα στο +18 (16-34) δείχνοντας αποφασισμένος να τελειώσει γρήγορα την υπόθεση νίκη. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκαναν το 34-41 του α’ ημιχρόνου.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στην γ’ περίοδο, με τους Αλμυριώτες μπροστά στο σκορ ακόμη και με διψήφια διαφορά (48-61) για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στο 58-67.

Κι ενώ όλα έδειχναν να κυλούν ομαλά για τον ΓΣΑ οι Κατερινιώτες έδειξαν να «αφυπνίζονται» και μείωσαν στους τρεις πόντους (70-73). Τότε «μίλησε» ο Παπούλιας, ο οποίος με τέσσερις πόντους κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, ενώ το τελικό 76-80 διαμόρφωσε με μία βολή ο Πολίτης.

Δεκάλεπτα: 13-25, 34-41, 58-67, 76-80

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Ευγενειάδης-Ξηρομερίτης): Ροδοστόγλου 3 (1), Λιόλιος, Ράπτης 11, Καρκατσέλης 10 (2), Γκογκίδης 8 (1), Κοντσές 15 (1), Κοχλιαρίδης 12 (3), Ιγγλέζος 8(2), Τσιόγκας 9 (2).

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 3  (1), Πολίτης 16(3), Παπούλιας 23, Αργύρης, Λάππας 9 (1), Τάσσος 2, Βαλαμούτης 3 (1), Μυλωνάς, Πελεκούδας 16, Μαμούρας 8.

ΑΟ Τρίκαλα-Μελίκη 20-0 α.α.

Ολυμπιακός-ΑΕΛ 66-53

Πιερικός/Αρχ.-ΓΣ Αλμυρού 76-80

Τιτάνες-Κούπα Κιλκίς 79-71

Καστοριά-Αετοί Βερ. 73-69