Σε καλύτερη συνέχεια ελπίζει ο Βόλος

Στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ έκλεισε ένας κύκλος πολύ δύσκολων παιχνιδιών για τον Βόλο, καθώς οι «κυανέρυθροι» στα τελευταία επτά παιχνίδια αντιμετώπισαν τις ομάδες που βρίσκονται στις οκτώ πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Κατάφεραν να σημειώσουν μία νίκη (επί της Λαμίας), μία ισοπαλία με τον Ολυμπιακό και πέντε ήττες (στα πέντε πιο πρόσφατα ματς).

Στα παιχνίδια με Παναθηναϊκό και ΑΕΚ οι «κυανέρυθροι» ήταν ανταγωνιστικοί για 60’ και 30’ λεπτά αντίστοιχα, για να δεχθούν στη συνέχεια από τρία γκολ. Με τον ΠΑΟΚ την περασμένη Κυριακή οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ γνώρισαν βαριά ήττα με 5-1, ωστόσο, όπως τόνισε και ο προπονητής του «Δικεφάλου», Ραζβάν Λουτσέσκου, το σκορ σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει τη δυσκολία του παιχνιδιού. Ο Βόλος είχε καλή απόδοση, έβαλε δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο στον ΠΑΟΚ, όμως δύο λάθη στην άμυνα και η ποιότητα των παικτών της ομάδας της Θεσσαλονίκης οδήγησαν στο να πετύχει ο ΠΑΟΚ δύο γκολ στο πρώτο μέρος και στη συνέχεια να έχει εύκολο έργο στην επανάληψη.

Με τη Λαμία ο Βόλος έκανε πολύ σπουδαία εμφάνιση και έφυγε με μία σημαντική νίκη με 2-1 από το «Αθ. Διάκος», ενώ στην Τρίπολη στάθηκε άτυχος, καθώς στο 72’ δύο φορές η μπάλα στις προσπάθειες των Σιέλη και Ασλανίδη σταμάτησαν στα δοκάρια, για να δεχθεί το γκολ της ήττας (1-0) στο 90’.

Όσον αφορά το ματς με τον Ατρόμητο στο Πανθεσσαλικό οι «κυανέρυθροι» δεν είχαν καλή παρουσία και έχασαν με 2-1, ωστόσο, το ματς ίσως να είχε διαφορετική τροπή, αν στο 6ο λεπτό δεν ακυρώνονταν κανονικό γκολ του Παναγιώτη Μωραΐτη.

Ο Βόλος έχει να πάρει βαθμούς από την πρεμιέρα του δευτέρου γύρου, όταν κέρδισε τη Λαμία, καθώς ακολούθησαν πέντε σερί ήττες στο πρωτάθλημα. Αποτέλεσμα, η ομάδα να είναι καθηλωμένη στους 14 βαθμούς, έχοντας δύο περισσότερους από τους ουραγούς ΠΑΣ Γιάννινα και Κηφισιά.

Ακολουθεί μία τετράδα αγώνων στους οποίους το βολιώτικο συγκρότημα καλείται να συγκεντρώσει όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς, αντιμετωπίζοντας ομάδες που είναι στα μέτρα του (Πανσερραϊκός, Παναιτωλικός, Κηφισιά και ΠΑΣ Γιάννινα κατά σειρά).

Βέβαια, κανένα παιχνίδι στη Σούπερ Λιγκ δεν είναι εύκολο και όλα κρύβουν δυσκολίες. Η προσοχή, πάντως, όλων στην ομάδα στρέφεται αποκλειστικά στην αναμέτρηση του προσεχούς Σαββάτου, όπου ο Βόλος καλείται να αντιμετωπίσει τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες. Μία ομάδα που προέρχεται από δύο σερί εκτός έδρας νίκες κόντρα σε Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα και μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-0).

Ο Άνχελ Λόπεθ αναμένεται να έχει περισσότερες επιλογές, σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟΚ, καθώς ο Ισπανός τεχνικός θα μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Μαξιμιλιάνο Κόμπα, Χουάν Γκαρσία και Κυριάκου Ασλανίδη, οι οποίοι εξέτισαν τις ποινές τους. Ο Νικολάι Άλχο είναι απόλυτα έτοιμος να βοηθήσει την ομάδα μετά τον τραυματισμό του. Ο Φινλανδός μπακ ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ δίχως όμως να αγωνιστεί. Τραυματίας εξακολουθεί να είναι ο Στάθης Τάχατος, ενώ ο Αλέξις Τρουϊγέ αναμένεται να είναι και πάλι ετοιμοπόλεμος.

Στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ αγωνίστηκε, ως βασικός, ο νεοαποκτηθείς Λούκα Ράσιτς. Ο Φινλανδός Γιασίν Ασενούν, έχοντας μόλις μία προπόνηση με τη νέα του ομάδα, έπαιξε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.