Σε επεισοδιακό αγώνα η Ανόρθωση έχασε 66-73 από την Παραμυθιά και υποβιβάστηκε

Όλα πήγαν ανάποδα για την Ανόρθωση, με συνέπεια να χάσει 66-73 από την Παραμυθιά στο κατάμεστο ΕΑΚ και να υποβιβαστεί από την Γ’ Εθνική. Ταυτόχρονα παρέσυρε και τον Αιολικό στη Β’ ΕΣΚΑΘ. Επεισοδιακό το φινάλε του αγώνα που ξεπέρασε τις τρεις ώρες με πολλές διαμαρτυρίες για τη διαιτησία και εκκένωση γηπέδου.

Απρόοπτο της τελευταίας στιγμής προέκυψε στην Ανόρθωση. Ο Μπόγδανος ανέβασε υψηλό πυρετό και δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο θα ήθελε. Το πρόβλημα αυτό ήρθε να προστεθεί στις ήδη γνωστές απουσίες των Ζησόπουλου και Τσιακλάγκανου, που δυσχέραιναν το έργο των «κυανέρυθρων».
Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την κρισιμότητα του αγώνα προκάλεσαν άγχος στους γηπεδούχους που ξεκίνησαν πολύ νευρικά. Από την άλλη και οι φιλοξενούμενοι δεν εμφανίστηκαν ιδιαίτερα εύστοχοι, αλλά «κουτσά-στραβά» βρέθηκαν μπροστά με 0-6. Αυτός που έσπασε το ρόδι ήταν ο Σταθούρος με εντυπωσιακό φόλοου κερδίζοντας και το φάουλ (3-6 στο 5’)
Η μπάλα δεν έμπαινε με τίποτα μέσα στο καλάθι από τους γηπεδούχους. Αυτό έδωσε θάρρος στους «πράσινους» που απέκτησαν διψήφια διαφορά (3-13), για να απαντήσει ο Σιμάκης με οκτώ προσωπικούς πόντους (11-13 στο 9’). Ωστόσο ο Χάιδος θύμισε… Σλούκα στην Πόλη και με απίστευτο τρίποντο σημείωσε το 11-16 του α’ δεκαλέπτου.
Ο Σιμάκης παρέμενε η μοναδική αξιόπιστη επιθετική λύση και στη β’ περίοδο (14-18 στο 11’), αλλά με τη συνδρομή Καραγεώργου και Ίλτσογλου η Ανόρθωση έφερε το ματς στα ίσια (21-21 στο 14’).
Ο κ. Καπουρνιώτης είχε γυρίσει την άμυνα σε ζώνη «δυο-τρεις» και ο Χάιδος την «ιτμώρησε» από τα 6.75 (21-24), ενώ τον μιμήθηκαν οι Γκοντόπουλος και Χάιδος (26-27 στο 17’). Ο Σιμάκης με επιθετικό ριμπάουντ από δικές του άστοχες βολές έβαλε για πρώτη φορά τη βολιώτικη ομάδα μπροστά με 28-27 στο 18’ και το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 34-32 χάρη στο επιθετικό ριμπάουντ του Φιλίππου που μετατράπηκε σε ασίστ για τον Σταθούρο.
Όπως τελείωσε το α’ άρχισε το β’ μέρος, δηλαδή με τους «κυανέρυθρους» νωθρούς και τους φιλοξενούμενους να τρέχουν σερί 0-7 (32-39), το οποίο έσπασε πάλι ο Σιμάκης με «γκολ φάουλ» (37-39) Ωστόσο στο 26’ τραυματίστηκε και αποχώρησε προκαλώντας επιπλέον «πονοκέφαλο» στον Μ. Καπουρνιώτη. Η Παραμυθιά διατηρούσε ελαφρύ προβάδισμα , με τον Μάλλιο να διαμορφώνει το 48-52 της γ’ περιόδου.
Το άγχος ήταν τεράστιο και οι δύο «μονομάχοι» παρουσιάστηκαν νευρικοί στο δ’ δεκάλεπτο. Τα καλάθια έμπαιναν με το… σταγονόμετρο και Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά από 6.5 λεπτά το σκορ ήταν… 2-0 υπέρ της Ανόρθωσης. Ο Σιμάκης «έσφιξε τα δόντια» για να βοηθήσει την ομάδα του και με τρίποντο έβαλε την Ανόρθωση σε θέση οδηγού (53-52 στο 37’). Οι «κυανέρυθροι» είχαν ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμα, αλλά παρασύρθηκαν σε βιαστικές επιλογές δίνοντας το δικαίωμα στον Χάιδο να δώσει την πρωτοπορία ξανά στην Παραμυθιά (53-54 στο 38’).
Άλλη μια χαμένη ευκαιρία με 0/2 βολές του Σιμάκη και λάθος από τον Παρασκευά έβγαλε τον Χάιδο στον αιφνιδιασμό (53-56 στο 1.40). Ο Γκοντόπουλος αστόχησε σ’ ένα ακόμη τρίποντο και ο Σωτηρίου από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» έδωσε… παράταση νίκης στην Παραμυθιά (53-58).
Ο Γκοντόπουλος με δύσκολο «γκολ φάουλ» κράτησε ζωντανή τη βολιώτικη ομάδα, αλλά έχασε τη βολή (55-58). Ο Σιμάκης με 2/3 βολές μείωσε σε 57-60 και οι γηπεδούχοι πίεσαν σε όλο το γήπεδο. Ο Ψιλοδημητρακόπουλος αστόχησε και ο Ίλτσογλου κέρδισε φάουλ το οποίο αξιοποίησε στο έπακρο (59-60 στα 22.4’’). Ο Χάιδος έβαλε 1/2 και την ευθύνη ανέλαβε ο Γκοντόπουλος που αστόχησε. Ο Παρασκευάς, όμως, κέρδισε το επιθετικό φάουλ και από κοντά ισοφάρισε 61-61. Στα 2.9 που απέμεναν οι φιλοξενούμενοι δεν εκδήλωσαν καν επίθεση από την καλή άμυνα των γηπεδούχων και το ματς πήγε στην παράταση.
Με τρίποντα των Κρικώνη και Γκοντόπουλου άρχισε η παράταση (64-64) και τον κ. Καπουρνιώτη να ρίχνει στη «μάχη» για πρώτη φορά τον Μπόγδανο, που δεν μπορούσε να μείνει αμέτοχος στον πάγκο. Ωστόσο λίγο αργότερα πήγε πάλι στον πάγκο γιατί μάτωσε στον αγκώνα και δεν ξανάπαιξε
Στα 37.9 ο Χάιδος ήταν ψύχραιμος στις βολές (64-66). Σε τρίποντο του Γκοντόπουλου η μπάλα στριφογύρισε στη στεφάνη αλλά δεν μπήκε μέσα. Ο Χάιδος κέρδισε το ριμπάουντ και μαζί το φάουλ από τον Σιμάκη. Ο ηγέτης της Παραμυθιάς ήταν εύστοχος κατά το ήμισυ σε αντίθεση με τον Ίλτσογλου που είχε «κρύο αίμα» (66-67 στα 22.1’’). Μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες ο Ψιλοδημητρακόπουλος αστόχησε, αλλά ο Παρασκευάς που κέρδισε το ριμπάουντ υπέπεσε σε λάθος. Έτσι έδωσε το δικαίωμα στον Σωτηρίου να δώσει «αέρα» τριών πόντων στην Παραμυθιά (66-69) Στα 8,3’’ οι διαιτητές καταλόγισαν ότι ο Γκοντόπουλος πατούσε εκτός παρκέ την ώρα που υποδέχθηκε την μπάλα, προκαλώντας τις σφοδρές διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.
Οι ρέφερι χρέωσαν με ντισκαλιφιέ τον Καραγεώργο υποστηρίζοντας ότι χτύπησε στο στέρνο τον κ. Λόρτο (το αρνούνται οι γηπεδούχοι και επρόκειτο να καταθέσουν μήνυση για ψευδή καταγραφή επικαλούμενοι το βίντεο και επιφανείς φιλάθλους), ο οποίος μαζί με τον Β. Ανασστασιάδη αποσύρθηκε στα αποδυτήρια. Μετά από κάποια λεπτά επανήλθαν στο παρκέ και τιμώρησαν με ντισκαλιφιέ και τους Καπουρνιώτη, Φιλίππου επειδή μπήκαν στο παρκέ (για να συγκρατήσουν τον Καραγεώργο). Ταυτόχρονα διέταξαν την εκκένωση της εξέδρας, κάτι που ήταν παράλογο αφού στην εξέδρα δεν σημειώθηκε το παραμικρό από τους φίλους των δύο ομάδων αλλά και δύσκολο, αφού υπήρχαν μικρά παιδιά που περίμεναν να δώσουν αγώνα μετά. Το τελικό 66-73 διαμορφώθηκε με 4/6 βολές των φιλοξενουμένων από τα ντισκαλιφιέ…
Δεκάλεπτα: 11-16, 34-32, 48-52, 61-61 (κ.α.), 66-73 (παρ.)
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 6 (2), Τζούμας, Γκοντόπουλος 11 (1), Ίλτσογλου 9 (1), Νικολαΐδης, Μπόγδανος, Σταθούρος 5, Σιμάκης 23 (3), Σκαμάγκας, Φιλίππου, Παρασκευάς 12.
ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ (Τσιρώνης): Χάιδος 25 (3), Ματσάγγας, Ψιλοδημητρακόπουλος 5, Βάτσιος, Αθανασίου, Κρικώνης 17 (3), Σωτηρίου 8, Κατσίβελος 3 (1), Τσακίρης, Κρίπσι 3, Κωσταράς, Μάλλιος 12 (1).

Καπουρνιώτης: Στεναχώρια και υπερηφάνεια για την ομάδα
Υπερήφανος για την προσπάθεια και για τον κόσμο που γέμισε το ΕΑΚ αλλά και στεναχωρημένος από τον υποβιβασμό εμφανίστηκε ο Μιχάλης Καπουρνιώτης. Ο Βολιώτης τεχνικός δήλωσε στη «ΘτΔ»:
«Δυστυχώς τα συναισθήματα είναι ανάμικτα. Από τη μια μεριά στεναχώρια που υποβιβαζόμαστε λόγω αναδιάρθρωση, παρότι τερματίσαμε 6οι και από την άλλη υπερηφάνεια για την προσπάθεια. Η Ανόρθωση μέσα σε λίγα χρόνια ζωής κατάφερε να γεμίσει το γήπεδο με οικογένειες και παιδιά από την Ακαδημία. Όλοι είδαν την προσπάθεια των επτά αθλητών που ουσιαστικά έπαιξαν. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο, στη διοίκηση που παρείχε τα πάντα και στους αθλητές μου που παρά τα προβλήματα κατέθεσαν ψυχή στο γήπεδο».