Σάρωσαν οι Βολιώτες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Dragster (photos)

Σαρωτικοί ήταν οι Βολιώτες και στον 5ο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Dragster στο Αγρίνιο. Πρώτες θέσεις κατέλαβαν οι Δημήτρης Χύτας και Ανδρέας Κυριαζής, ενώ καλά πλασαρίσματα έκαναν οι Δημήτρης Γκόσιος, Στάθης Λαβασάς. Μάνος Λεβαντής και Πάνος Χαρχαλάκης.
Μία στροφή απομένει μέχρι το τέλος του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Dragster και η «μάχη» για την κατάκτηση του τίτλου σε όλες τις κατηγορίες έχει φουντώσει. Και τη φετινή σεζόν πρωταγωνιστής είναι ο Βόλος, καθώς αρκετοί είναι οι συμπολίτες μας που διαπρέπουν στο συγκεκριμένο είδος.

Φουλάρει για το νταμπλ σε Mini Pro και Pro Z ο Χύτας

Ο πέμπτος αγώνας πραγματοποιήθηκε στο Αγρίνιο και για πρώτη φορά διήρκησε τρεις ημέρες. Οι διαγωνιζόμενοι συμμετείχαν πρώτα στα ελεύθερα δοκιμαστικά την Παρασκευή, ενώ ο αγώνας ολοκληρώθηκε την Κυριακή με τη διεξαγωγή των τελικών. Και σ’ αυτόν τον αγώνα οι βολιώτικες επιτυχίες ήταν σημαντικές.
Ο Δημήτρης Χύτας «έκοψε πρώτος το νήμα» στην Pro Z με χρόνο 10.2 δευτερόλεπτα. Ο 33χρονος αθλητής ήταν πάλι ο καλύτερος κερδίζοντας τον τελικό και μείωσε τη διαφορά που τον χωρίζει από την κορυφή. Στην παρούσα φάση είναι δεύτερος και αν κερδίσει τον τελευταίο αγώνα, τότε αναμένεται να κατακτήσει τον τίτλο.
Σε μια τέτοια περίπτωση ο Δημήτρης Χύτας θα κάνει το νταμπλ. Κι αυτό γιατί ήδη έχει αποκτήσει μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο στη Mini Pro, με αποτέλεσμα να πάρει την απόφαση να μην συμμετάσχει καν στον 5ο αγώνα της συγκεκριμένης κατηγορίας. Έτσι επικεντρώθηκε αποκλειστικά στην Pro Z όπου ήταν καταπληκτικός κατακτώντας την πρώτη θέση.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στην True Street 9.0 ο Κυριαζής, ενώ 3ος ήταν ο Λαβασάς (δεξιά)

Θυμίζουμε ότι τον Δημήτρη Χύτα υποστηρίζουν οι μηχανικοί Φώτης Στεργίου και Άγγελος Διαμάντης, που συγκροτούν την ομάδα MotoXtreme Xytas Racing Team.
Πρωτιά πανηγύρισε και ο Ανδρέας Κυριαζής στην True Street 9.0. Την Παρασκευή άρχισε εντυπωσιακά κάνοντας τον καλύτερο χρόνο στα ελεύθερα δοκιμαστικά, κάτι που επανέλαβε και το Σάββατο. Έτσι πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, όπου παρά τον έντονο συναγωνισμό κατόρθωσε να πάρει το τρόπαιο του νικητή μετά από θαυμάσια εμφάνιση.
Ο Βολιώτης αναβάτης είναι δεύτερος στη γενική κατάταξη και όλα θα κριθούν στον τελευταίο αγώνα. Εκεί θα δώσει τον καλύτερό του εαυτό, προκειμένου να κατακτήσει τον παρθενικό του πανελλήνιο τίτλο. Σ’ αυτή την προσπάθεια έχει συμπαραστάτη τον χορηγό του, που είναι η «Zikos Racing Drag Team».
Από εκεί και πέρα είχαμε υψηλές θέσεις και από άλλους Βολιώτες. Την 3η θέση στη Super Pro κατέλαβε ο Δημήτρης Γκόσιος. Πρόκειται για την υψηλότερη κατηγορία στο Dragster με μηχανές μεγάλου κυβισμού, η οποία κρύβει πολλές δυσκολίες. Εντούτοις ο συμπολίτης μας, μετά την πρωτιά στον 4ο αγώνα, κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο και στην 5η πανελλήνια συνάντηση. Αξίζει να σημειωθεί πως οι αθλητές της εν λόγω κατηγορίας καλύπτουν απόσταση 200 μέτρων και όχι 400 όπως οι υπόλοιπες.

Την 3η θέση στη Super Pro κατέκτησε ο Γκόσιος

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Leva Power Team, που απαρτίζεται από τρεις αθλητές. Οι δύο από αυτούς μετείχαν στην κατηγορία True Street 9.0, με τον Στάθη Λαβασά να καταλαμβάνει την 3η θέση και τον Μάνο Λεβαντή την 4η.
Στην Pro Street 2 αξιόλογη παρουσία είχε ο Πάνος Χαρχαλάκης, που κατετάγη 4ος. Πάντως και οι τρεις αναβάτες της Leva Power Team οδηγούν μηχανές που θεωρούνται ιδανικές για βόλτα στον δρόμο και είναι δύσκολο να κάνουν χαμηλούς χρόνους. Κι όμως ο Στάθης Λαβασάς έκανε 8.9 δευτερόλεπτα, επίδοση που θεωρείται εξαιρετική, αν λάβουμε υπόψη τον τύπο της μηχανής που οδηγεί.
Τελευταίο ραντεβού για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Dragster του 2018 θα δοθεί πάλι στο Αγρίνιο. Εκεί οι Βολιώτες φιλοδοξούν να κάνουν την αντεπίθεσή τους και να κατακτήσουν όσο γίνεται περισσότερους τίτλους. Και έχουν όλα τα φόντα για να το πετύχουν…

Λεβαντής (αριστερά) και Χαρχαλάκης κατετάγησαν 4οι σε True Street 9.0 και Pro Street 2