Roland Garros: Στον τέταρτο γύρο ο Τσιτσιπάς – Αποσύρθηκε ο Αλιάζ Μπεντένε

Στον τέταρτο γύρο του Roland Garros προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς καθώς στο τέλος του τρίτου σετ αποσύρθηκε ο Αλιάζ Μπεντένε. Μέχρι, πάντως, να αφήσει τον αγωνιστικό χώρο ο 31χρονος Σλοβένος (Νο.56), ο Στέφανος ήταν εκπληκτικός και είχε το προβάδισμα με 6-2, 6-1, 3-1

Περνάει, λοιπόν, στον τέταρτο γύρο για δεύτερη διαδοχική χρονιά και ο αντίπαλός του θα προκύψει από το ματς ανάμεσα στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και τον Ρομπέρτο Καρμπαγές Μπαένα. Πέρυσι είχε ηττηθεί στους «16» από τον Σταν Βαβρίνκα μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που τον σημάδεψε στη συνέχεια της σεζόν, οπότε φιλοδοξεί φέτος να κάνει την καλύτερη πορεία του στο Παρίσι.

Δείχνει, πάντως, να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και φρόντισε να στείλει με το καλημέρα του μήνυμα και στον Μπέντενε. Έτσι, με συνοπτικές διαδικασίες καθάρισε το πρώτο σετ, αφού πρώτα είδε τον αντίπαλό του να παίρνει ιατρικό τάιμ άουτ για έναν τραυματισμό στην ποδοκνημική.

Ο Σλοβένος συνέχισε κανονικά τον αγώνα και προσπάθησε να αντισταθεί, όμως ο Στέφανος είχε πάρει φόρα… για τα καλά και έφτασε στην κατάκτηση του δεύτερου σετ σε λιγότερο από μία ώρα!

Ο Μπέντενε είχε δέσει βαριά το πόδι του, αλλά αυτό μάλλον δεν τον βοήθησε όσο περνούσε η ώρα και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ φάνηκε να πονάει ξανά. Ο Στέφανος σημείωσε ένα ακόμα μπρέικ στο τρίτο γκέιμ (1-2) και όταν εδραίωσε στη συνέχεια το προβάδισμά του, ο Σλοβένος αποφάσισε να εγκαταλείψει τον αγώνα.

Πηγή: Έθνος