“Τζάμπα” ήττα για την Αγριά από τον ΑΟ Τρίκαλα

«Τζάμπα» ήττα με 72-75 εντός έδρας υπέστη η Αγριά από τον ΑΟ Τρίκαλα, σ’ ένα παιχνίδι όπου θα μπορούσε κάλλιστα να είχε κερδίσει. Με 2/2 τρίποντα και μπόλικο ενθουσιασμό άρχισε η Αγριά. Η ευχάριστη έκπληξη ήταν ο νεαρός Αμπάρης που με οκτώ πόντους συνέβαλε ώστε η ομάδα του να έχει το προβάδισμα (17-10 στο 6’).  Το συγκρότημα των Π. Γκουγκουτούδη και Σπ. Στρατίκη ήταν απολαυστικό, πράγμα που αποδεικνύουν και οι 27 πόντοι που σημείωσε (27-20).

Η Αγριά μπήκε συγκεντρωμένη και στο β’ δεκάλεπτο δίνοντας για πρώτη φορά στη διαφορά διψήφια τιμή (32-22 στο 12’) με «γκολ φάουλ» του Σούλκο και τρίποντο του Λουκίδη από τη γωνία. Τα πολλά φάουλ που χρεώθηκαν οι γηπεδούχοι βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να μειώσουν από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» (32-26 στο 14’).

Η είσοδος του Αμπάρη έδωσε πνοή στους γηπεδούχους που πήγαν στο +9 (37-28 στο 17’). Ωστόσο μετά υπέπεσαν σε λάθη που έφεραν τους «κυανέρυθρους» στο -2 (37-35) του α’ ημιχρόνου, το οποίο σίγουρα αδικεί την Αγριά, που ήταν ανώτερη στο πρώτο μισό.

Η επανάληψη άρχισε με δυσάρεστους οιωνούς για τους γηπεδούχους, που έκαναν αβίαστα λάθη. Με τρίποντο του Γκαντιά ο ΑΟ Τρίκαλα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 37-38, ενώ την ίδια στιγμή ο Σούλκο χρεώθηκε με το τρίτο του φάουλ. Τα παραπάνω υποχρέωσαν τους Π. Γκουγκουτούδη και Σπ. Στρατίκη να καλέσουν τάιμ άουτ πιο γρήγορα απ’ ό,τι περίμεναν. Παρόλα αυτά η ομάδα τους παρέμεινε άποντη σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο +10 (37-47) με δύο σερί τρίποντα του Αργύρη.

Αν λάβουμε υπόψη μας ότι στο 17’ το σκορ ήταν 37-28, ο ΑΟΤ έκανε σερί 19-0. Το δεύτερο τάιμ άουτ ήταν αναπόφευκτο για το προπονητικό δίδυμο της Αγριάς, με τον Καραμανλή να «σπάζει το ρόδι» με «φλόουτερ» έπειτα από «άγονα» οκτώ λεπτά (39-47). Παράλληλα οι Π. Γκουγκουτούδης και Σπ. Στρατίκης άλλαξαν την άμυνα σε «ζώνη», προκειμένου ταυτόχρονα να αλλάξουν και τη ροή του αγώνα, που είχε πάρει αρνητική τροπή.

Ο Καραμανλής με τρίποντο διεύρυνε το σερί στο 7-0 (44-47 στο 27’) ξεσηκώνοντας τον κόσμο στο κλειστό της Αγριάς. Ο Λουκίδης με τρίποντη «βόμβα» έφερε τους νεοφώτιστους σε απόσταση… αναπνοής (47-48), ο Σούλκο στο ανοικτό γήπεδο έφερε το ματς στα ίσια (51-51 στο 29’) και ο Σταυροθεόδωρος με «λέι απ» έβαλε την ομάδα του μπροστά με 53-51. Ωστόσο η γ’ περίοδος ολοκληρώθηκε 53-54 χάρη σε τρίποντο του Αργύρη.

Φουριόζα μπήκε στο δ’ δεκάλεπτο η Αγριά και με πέντε αναπάντητους πόντους από Σούλκο και Σακκά πήγε στο +4 (58-54), για να ισοφαρίσει ο Αργύρης που ήταν «ζεστός» από τα 6.75 (60-60 στο 35’). Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα πήγαινε σ’ αυτό το μοτίβο μέχρι το τέλος.

Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν 64-67, αλλά ο «καυτός» στην δ’ περίοδο Σούλκο έφερε τον αγώνα στην ισορροπία (67-67). Ο Τζιάνης εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων (67-69) και ο Καραμανλής έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, κάτι που δεν εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Σταυροθεόδωρος κέρδισε φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ αλλά έβαλε μόνο τη μία βολή (68-69 στα 34’’).

Ο Κοψιαλής χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ σε βάρος του Γκαντιά, που παρά τις αποδοκιμασίες στάθηκε απόλυτα ψύχραιμος (68-71 στα 27,9’’). Ο ΑΟΤ αξιοποίησε και την επόμενη επίθεση με τον Τζιάνη (68-73), ενώ ο Σούλκο αστόχησε σε δύο βολές (τη δεύτερη επίτηδες). Πράγματι ο Σκαμάγκας κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και μαζί το φάουλ. Ο έμπειρος φόργουορντ έβαλε την πρώτη και έχασε τη δεύτερη κατ’ εντολή, όμως έκανε «airball» απογοητεύοντας τους φιλάθλους. Η μπάλα πήγε άκοπα στους «κυανέρυθρους», με τον Απέργη να γράφει το 69-74. Ο Σακκάς με τρίποντο μείωσε σε 72-74 και ο Λεπενιώτης ευστόχησε σε μία βολή (72-75) με 1,9’’ να απομένουν. Ο Καραμανλής πέταξε την μπάλα πίσω από το κέντρο, η οποία χτύπησε στο ταμπλό αναπήδησε στην στεφάνη αλλά δεν κατέληξε στο εσωτερικό της προς θλίψη των ανθρώπων της Αγριάς.

Δεκάλεπτα: 27-20, 37-35, 53-54, 72-75.

ΑΓΡΙΑ (Γκουγκουτούδης-Στρατίκης): Κουρατίδης, Λουκίδης 8 (2), Καραμανλής 8 (1), Σακκάς 11 (3), Σταυροθεόδωρος 10, Αμπάρης 12 (3), Σούλκο 19 (2), Χρηστάκης, Ρόσσιος, Κοψιαλής, Σκαμάγκας 4 (1), Χαρχαρής.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Αθανασόπουλος): Λεπενιώτης 15 (1), Γκαντιάς 9 (1), Τσιτσάνης 5, Αργύρης 21 (5), Απέργης 4 (1), Αγαπίου, Μαρτζέλης, Μπέφας, Αθανασόπουλος 2, Τζιάνης 19 (1), Φέτσης, Γκοργότσης.