“Σκόρπισε” την αδύναμη Δήμητρα ο Ρήγα Φεραίος

Δεν αντέχει σε κριτική το παιχνίδι του Ρήγα Φεραίου με την αδύναμη Δήμητρα. Με αρκετούς νεαρούς παίκτες στη σύνθεσή της η ομάδα του Λάκη Μπακάλη έφτασε σε άνετη νίκη με 10-0, ισοφαρίζοντας το φετινό ρεκόρ της Αγίας Άννας και του Μαγνησιακού επί του ίδιου αντιπάλου. Με 52 βαθμούς το βελεστινιώτικο συγκρότημα πήρε την 4η θέση, ενώ η ομάδα της Ευξεινούπολης έμεινε χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα, φτάνοντας τα 164 γκολ στο παθητικό.
Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Γάρος που σκόραρε έξι φορές, φτάνοντας τα 32 γκολ στο πρωτάθλημα. Αξίζει επίσης να αναφέρουμε ότι χρησιμοποιήθηκαν από τον Ρήγα πολλά νέα παιδιά, προερχόμενα από την Ακαδημία του. Ο λόγος για τους Κορώνα, Κουβάτα, Σαράντη, Κουντούρη, Χασάπη, Μπαλαμώτη. Μάλιστα, οι τρεις πρώτοι έκαναν ντεμπούτο στο πρωτάθλημα.
Όσον αφορά τη σειρά των γκολ, τα δύο πρώτα τα πέτυχε ο Γάρος στο 12’ και στο 18’. Ο Χασάπης έκανε το 3-0 στο 27’ και ο Γλάρος το 4-0 στο 34’, ενώ ο Γάρος έγραψε το 5-0 του ημιχρόνου στο 42’.
Με τρία ακόμη σερί γκολ ο αρχηγός του Ρήγα, στο 48’, στο 52’ και στο 58’ έφτασε τα έξι στο ματς, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 8-0, ενώ λίγο αργότερα αντικαταστάθηκε από τον Κολυμήτρα. Το 9-0 έγινε στο 74’ από τον Γκάγκα, για να κλείσει τον χορό των τερμάτων ο Κολυμήτρας στο 80’, κάνοντας το 10-0. Δοκάρια είχαν οι Γλάρος και Σαράντης.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Φώτο (46’ Κουβάτας), Κριτσίνης, Κορώνας, Φιλοσόγλου, Βλιώρας (60’ Σαράντης), Χόντος (65’ Χότζα), Μπαλαμώτης, Κουντούρης (46’ Γκάγκας), Χασάπης, Γάρος (60’ Κολυμήτρας), Γλάρος.
* Σε ηλικία 79 ετών έφυγε από τη ζωή ένας θρύλος του Ρήγα Φεραίου, ο Βασίλης Κουντούρης, ο οποίος αγωνίστηκε τις δεκαετίες του ’60 και του 70’. Τη φανέλα του συλλόγου τίμησε στη συνέχεια ο γιός του Παναγιώτης, ενώ την οικογενειακή παράδοση συνεχίζει ο 15χρονος σήμερα εγγονός του Θεόδωρος. Μάλιστα, αυτός είναι και ο λόγος που ο νεαρός Κουντούρης έγινε αλλαγή στο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα.