“Σαρωτικές” οι Νεανίδες του Ολυμπιακού Β. 71-42 τον Προμηθέα

Τη δεύτερη νίκη στον 37ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης σημείωσε ο Ολυμπιακός Βόλου, επικρατώντας στους αγώνες κατάταξης με 71-42 του Προμηθέα Πατρών. Οι “ερυθρόλευκες” την Κυριακή 23/4 θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τον Ανδρογέα στις 12 το μεσημέρι στο κλειστό “Δύο Αοράκια”, με στόχο την κατάκτηση της 5ης θέσης στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν σαφώς ανώτερος του Προμηθέα και από το ξεκίνημα του παιχνιδιού μπήκε δυνατά στο ματς, πήρε το προβάδισμα στο σκορ και δεν το έχασε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στην πρώτη περίοδο ο Προμηθέας ήταν σε απόσταση βολής από τον Ολυμπιακό με 10-8 στο 6.07’’, ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτριες της Ελένης Παπαθανασίου άρχισαν σταδιακά να ανεβάζουν τη διαφορά στο σκορ, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 23-10 και με επιμέρους σκορ στα τελευταία 4 λεπτά της περιόδου 13-2 για τον Ολυμπιακό. Η Χριστίνα Νταϊάκη ήταν εξαιρετική στο διάστημα αυτό, όσον αφορά το σκοράρισμα, σημειώνοντας τους 12 από τους 23 πόντους της ομάδας της.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει ρυθμό στο παιχνίδι του, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, με τις παίκτριες του Προμηθέα να είναι άστοχες. Πέτυχαν μόλις τρεις πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να σημειώνει 13 και να ανεβάζει τη διαφορά στο +23 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Μαρίνα Κοτοπούλη στο διάστημα αυτό σημείωσε επτά πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι καλός επιθετικά και να βρίσκει λύσεις, ωστόσο, υπήρξε κάποια χαλάρωση στην άμυνα, καθώς η Ελένη Παπαθανασίου ξεκούρασε παίκτριες, ενώ έδωσε τη δυνατότητα να αγωνιστούν και οι Πορτοφέρι, Φούτρα, Νιφόρου και Ρωμούδη, με τις τρεις πρώτες να σκοράρουν από δύο πόντους η καθεμία.

Οι “ερυθρόλευκες” με σερί 7-0 (πέντε πόντους η Πολύζου και δύο η Καραστάθη) προηγήθηκαν στα δύο πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους με 43-13, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Στη συνέχεια ο Προμηθέας έφτανε με μεγαλύτερη ευκολία στο καλάθι του Ολυμπιακού, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με σκορ 53-28.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός παρά τις αλλαγές που έγιναν, συντήρησε τη διαφορά, πετυχαίνοντας μάλιστα και τέσσερις περισσότερους πόντους από τον Προμηθέα, με την Αναστασία Ράπτη να σημειώνει έξι πόντους στην τελευταία περίοδο.

H Χριστίνα Νταϊάκη ήταν η MVP του Ολυμπιακού. Σημείωσε 16 πόντους, πήρε 11 ριμπάουντ και είχε και πέντε ασίστ, ενώ από 12 πόντους πέτυχαν Ράπτη και Πολύζου.

Από τον Προμηθέα Δανάη Παπαδοπούλου και Κωνσταντίνα Καλαμπαλίκη είχαν από 14 πόντους.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα ριμπάουντ με 56 συνολικά (από 12 πήραν Πολύζου και Κοτοπούλη) έναντι 32 του Προμηθέα, με τις “ερυθρόλευκες” να έχουν 15/20 βολές, ποσοστό 75%. Είχαν 20 ασίστ και 13 κλεψίματα στο παιχνίδι και το μόνο αρνητικό τα 0/6 τρίποντα.

Διαιτητές: Κώτσου, Χατζημάρκος, Πετρόπουλος
Δεκάλεπτα: 23-10, 36-13, 53-28, 71-42
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Παπαθανασίου-Δέρβος): Ράπτη 12, Πολύζου 12, Ρωμούδη, Νιφόρου 2, Λογοδότη 4, Καραστάθη 8, Κοτοπούλη 11, Οικονομίδου 2, Φούτρα 2, Πορτοφέρι.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Νάκης): Αθανασοπούλου Ε., Παπαδοπούλου 14, Φλωράτου, Καλαμπαλίκη 14, Σαρρή 1, Κωσταρίδη, Αθανασοπούλου Μ., Κατσαντώνη 11, Καραπίπερη, Λιάπη 2.

Ελένη Παπαθανασίου: Χαρούμενοι που είμαστε στην εξάδα

Μετά το τέλος του παιχνιδιού η προπονήτρια του Ολυμπιακού, Ελένη Παπαθανασίου, τόνισε τα εξής: «Ξεκινώντας στην αρχή της χρονιάς έχοντας και την απουσία της Σουμιουρέκη θέλαμε να φτάσουμε στο Πανελλήνιο και στην πορεία να πάρουμε μια θέση στην εξάδα. Το καταφέραμε, είμαστε χαρούμενες και θα διεκδικήσουμε την 5η θέση στη διοργάνωση.
Στην περιφέρεια υπάρχουν παιδιά που αγαπάνε το μπάσκετ και που δίνουν και αυτά το δικό τους δύσκολο αγώνα στον ανηφορικό δρόμο της καταξίωσης. Συγχαρητήρια στον Προμηθέα που εκπροσωπεί μια μεγάλη πόλη της περιφέρειας».

Από την πλευρά της η Αναστασία Ράπτη, η οποία σημείωσε 12 πόντους ανέφερε: «Χαιρόμαστε που μπήκαμε στην εξάδα. Ήταν ένας στόχος που είχαμε θέσει εδώ και καιρό και πλέον θα κάνουμε ό,τι μπορούμε για να διεκδικήσουμε την 5η θέση. Είναι μια μοναδική εμπειρία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, υπάρχουν καλές και δυνατές ομάδες και η διοργάνωση είναι εκπληκτική».

Νίκος Νάκης (Προπονητής Προμηθέα): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό Βόλου, έκανε ένα καταπληκτικό παιχνίδι. Εμείς είχαμε να διαχειριστούμε την κούραση και τις απουσίες δύο παικτριών που έχουν τραυματιστεί στη διοργάνωση και δεν μπορούσαν να μας βοηθήσουν. Παρόλα αυτά είμαι περήφανος για τις μπασκετικές μου κόρες και θεωρώ ότι παίξαμε ένα παιχνίδι κοντά στις δυνατότητές μας».
Δέσποινα Λιάπη (Αθλήτρια Προμηθέα): «Παίξαμε καλύτερα πιστεύω από τα προηγούμενα παιχνίδια. Αγωνιστήκαμε καλά και στα τέσσερα δεκάλεπτα και για μας είναι σαν αν κερδίσαμε. Για μας είναι σημαντική αυτή η προσπάθεια που κάνουμε και δείξαμε το μπάσκετ που ξέρουμε».