“Περίπατος” για τη Νίκη, 91-57 τον ΑΓΣ Ιωαννίνων

Ανώτερη η Νίκη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων, επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας εύκολα με 91-57 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β’ Εθνικής κατηγορίας.
Από την πρώτη περίοδο οι παίκτες του Ανδρέα Μαύρου έδειξαν τις διαθέσεις τους. Μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και έχοντας εξαιρετική παρουσία στην επίθεση σημείωσαν 29 πόντους, αποκτώντας με το… καλημέρα διαφορά ασφαλείας 14 πότων. Στη συνέχεια διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι, ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, για να κλείσει το ημίχρονο με 48-26 υπέρ της Νίκης (+22 πόντους για τους «κυανόλευκους»).
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, η Νίκη συνέχισε να παίξει ωραίο μπάσκετ, μεγαλώνοντας τη διαφορά, για να φτάσουμε στο τελικό 91-57, με τους «κυανόλευκους» να αποθεώνονται από τους φιλάθλους της ομάδας που βρέθηκαν στο κλειστό τη Ν. Ιωνίας.
Πρώτος σκόρερ της Νίκης ήταν ο Ιντό με 21 πόντους και ακολούθησε ο Βρεττάς με 14. Από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων ο Κολότσος με 18 πόντους ήταν ο παίκτης με τους περισσότερους πόντους, ενώ ο Ζαφειρούδης σημείωσε 16 πόντους.
Διαιτητές: Τσαχάκης-Τεφτίκης-Λεβεντάκος
Δεκάλεπτα: 29-15, 48-26, 70-39, 91-57
Νίκη Βόλου (Μαύρος): Κωστούλας 3, Βερτζάγιας 13 (2), Σιπητάνος, 2, Κουτίνας 1, Παπαδόπουλος 10, Ζησόπουλος 6 (2), Δελεντζές 6, Σπηλιόπουλος 9 (1), Κουτσομπόρης, Ιντό 21, Βρεττάς 14, Τσεσμετζίδης 6 (1).
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Ντούτσης 2, Κοντός 2, Κολότσιος 18 (3), Στεφάνου 8 (1), Χωλίδης 3 (1), Ζαφειρούδης 16 (2), Τριπολίδης 8 (1), Τσόλης.