“Καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο η Νίκη, 3-1 τον Θεσπρωτό

Πετυχαίνοντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Νίκη πήρε εύκολα τους τρεις βαθμούς στο παιχνίδι με τον Θεσπρωτό στη Νεάπολη, επικρατώντας με 3-1.

Σκόρερ των «κυανόλευκων» ήταν οι Κουσκουνάς και Βλαχομήτρος, με τον δεύτερο να σημειώνει δύο τέρματα, ενώ το γκολ των φιλοξενουμένων, οι οποίοι ισοφάρισαν προσωρινά, σημείωσε ο Στεργίου.

Η Νίκη δίκαια έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα, δίχως να φορτσάρει ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας το 3-1 υπέρ της από το πρώτο μέρος.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 5’ και ήταν για την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη. Ο Βλαχομήτρος έκανε το σουτ, ο Κίναλης απέκρουσε, ο Κουσκουνάς επιχείρησε νέο σουτ, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Μιράντα, ο οποίος πλάσαρε άουτ.

Στο σκορ για τη Νίκη άνοιξε στο 17’. Μετά από παράλληλη σέντρα του Βλαχομήτρου, ο Κουσκουνάς πλάσαρε εύστοχα, γράφοντας το 1-0 και σημειώνοντας το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Νίκης.

Ο Θεσπρωτός, ωστόσο, βρήκε τον τρόπο στο 22’ να φτάσει στην ισοφάριση. Μετά από λανθασμένη απομάκρυνση της μπάλας από τους παίκτες της Νίκης, αυτή στρώθηκε στον Στεργίου, ο οποίος με ωραίο σουτ έγραψε το 1-1.

Η Νίκη προσπάθησε στο 28’ να πάρει και πάλι προβάδισμα στο σκορ, όμως το γυριστό σουτ του Κουσκουνά δεν βρήκε το στόχο.

Στο 35’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πετύχουν τέρμα, με τον Βλαχομήτρο να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κίναλη, μετά από σέντρα του Μιράντα.

Ο Θεσπρωτός από την πλευρά του έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 40’ να πάρει «κεφάλι» στο σκορ, με τον Μπονίγια να στέλνει την μπάλα άουτ σε κενή εστία.

Κι αφού δεν έγινε το 1-2 για τον Θεσπρωτό, στο 42’ η Νίκη πέτυχε το 2-1. Σκόρερ ο Βλαχομήτρος με σουτ, ύστερα από απόκρουση του Κίναλη στο σουτ που επιχείρησε ο Κουσκουνάς.

Μάλιστα, πριν βγει το ημίχρονο, η Νίκη έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο 44’ με τον Βλαχομήτρο και πάλι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Γκαρσία, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κίναλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι δεν είχε φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τη Νίκη να κρατά εύκολα το 3-1 υπέρ της.

Διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας)
Βοηθοί: Κουκούμης, Καμπερίδης (Καβάλας)
4oς διαιτητής: Ψυχούλας (Βοιωτίας)
Κίτρινες: Κυριακίδης, Κουσκουνάς-Βαλέντε, Στεργίου, Αλέξις, Νταλέσιο
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Κάσσος (90’ Κυρίτσης), Αθανασίου, Ανδρέου, Αλιατίδης, Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Βλαχομήτρος (84’ Ροχάνο), Μιράντα (84’ Γρομητσάρης), Γκαρσία (73’ Μέτσε), Κουσκουνάς (90’ Κάσσος).
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Βασιλάκης, Γώγος, Αλέξις, Νταλέσιο, Στεργίου (58’ Ζιώγας), Ρομέρο (70’ Σαραντίδης), Κωνσταντίνου, Μπονίγια (70 Ραμίρεζ), Βαταμίδης (58’ Γεωργούλης), Βαλέντε (46’ Δημητρόπουλος)