“Χτύπησε” τον Ολυμπιακό η Νίκη εκεί που πονούσε

Η Νίκη χτύπησε τον Ολυμπιακό εκεί που πονούσε και από δύο στατικές φάσεις πήρε το ντέρμπι με 1-2 έχοντας σκόραρε τους Κάσσο (25’) και Τσουκαλά (45+2’). Με πανομοιότυπη φάση μείωσαν οι «ερυθρόλευκοι» με τον Σιαφά (76’), αλλά δεν κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδια στα ίσια. Λιγοστές ευκαιρίες επέτρεψε να δημιουργηθούν ο δυνατός αέρας, τον οποίο είχαν υπέρ τους στο μεγαλύτερο διάστημα οι γηπεδούχοι χωρίς όμως να το εκμεταλλευτούν.

Σύστημα 3-5-2 επέλεξε ο Τίμος Καβακάς, ο οποίος κλήθηκε να αντιμετωπίσει αρκετά αγωνιστικά προβλήματα. Την εστία υπερασπίστηκε ο Ξενοδόχοβ με τριπλέτα στην άμυνα τους Παπακώστα, Φιλίποβιτς και Μαρκοπουλιώτη. Τη δεξιά πτέρυγα κάλυψε ο Βερνάρδος και την αριστερή ο Σκοπελίτης. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν οι Μάνγκα, Ντιαμπί και Ντος Σάντος, ενώ το επιθετικό δίδυμο απάρτιζαν οι Ξύδας και Σιαφά.

Στην αντίπερα όχθη ο Αλέκος Βοσνιάδης επέμεινε στο 4-2-3-1 αφήνοντας εκτός ενδεκάδας τον Γκαρσία. Έτσι κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μπάγιτς έχοντας μπροστά του από δεξιά προς αριστερά τους Κάσσο, Γρομητσάρη, Ανδρέου και Αθανασίου. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Παναγιωτίδης, Κυριακίδης, από τις πλευρές επιχειρούσαν οι Μιράντα (δεξιά) και Βλαχομήτρος (αριστερά), με τον Τσουκαλά επιτελικό μέσο και τον Κουσκουνά «αιχμή του δόρατος».

Σαφές προβάδισμα παρά τον κόντρα άνεμο η Νίκη
Ο Ολυμπιακός «καιγόταν» για τους τρεις βαθμούς και μπήκε με πολύ πάθος στο ματς. Άλλωστε είχε στο πλευρό του και τους φιλάθλους που δημιούργησαν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στις εξέδρες της Νεάπολης και προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να παροτρύνουν την αγαπημένη τους ομάδα. Απόρροια αυτού του ενθουσιασμού ήταν να κερδίσουν δύο κόρνερ στα πρώτα τέσσερα λεπτά, τα οποία όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Στο 7’ ο Ντος Σάντος «έσκαψε» για τον Ξύδα που βρέθηκε μόνος με τον τερματοφύλακα. Ωστόσο ο κ. Καραλής υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον επιθετικό των γηπεδούχων σταματώντας τη φάση.

Πρωταγωνιστής στα πρώτα λεπτά ήταν ο ισχυρός άνεμος που έπνεε χθες και δυσχέραινε το έργο των δύο «μονομάχων». Στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ευνοϊκό τον αέρα μέχρι το 35’ και προσπαθούσαν να το εκμεταλλευτούν με κάθε ευκαιρία. Αυτό φαινόταν και στις προσπάθειες των παικτών του Αλέκου Βοσνιάδη να διώξουν, οι οποίοι συνήθως ήταν ημιτελείς αφού ο αέρας γύριζε την μπάλα πίσω.

Σε μια τέτοια στιγμή η μπάλα στρώθηκε στον Σκοπελίτη, ο οποίος επιχείρησε εναέριο βολέ, το οποίο πέρασε πάνω από τα γκολπόστ στο 13’ Από τη μεριά τους οι «κυανόλευκοι» έπρεπε να βάλουν την μπάλα κάτω, αφού αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να αντιμετωπίσει τον κόντρα αέρα.

Μετά το πρώτο τέταρτο ο Αλέκος Βοσνιάδης άλλαξε πλευρές τους Μιράντα και Βλαχομήτρο σε μια προσπάθεια να κάνει καλύτερη την επιθετική λειτουργία της ομάδας του. Η πρώτη τελική για τη Νίκη καταγράφηκε στο 19’, όταν ο Κουσκουνάς κέρδισε μια κόντρα και σούταρε αμέσως πριν η μπάλα «σκάσει» στο έδαφος, αλλά σημάδεψε τα… ύψη.

Οι «κυανόλευκοι» θέλησαν να ελέγξουν τον ρυθμό κρατώντας την μπάλα και στο 20’ έχασαν τεράστια ευκαιρία. Ο Κουσκουνάς κέρδισε πάλι μια κόντρα και έφυγε στον κενό χώρο καταδιωκόμενος από τον Φιλίποβιτς. Ο έμπειρος φορ σούταρε, αλλά ο Ξενοδόχοβ απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του.

Στο επόμενο λεπτό ο Ξύδας μπήκε στη μεγάλη περιοχή και έπεσε πιεζόμενος από τον Γρομητσάρη. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, αλλά ο κ. Ρηγόπουλος θεώρησε εύκολη την πτώση του επιθετικού του Ολυμπιακού και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 25’ η Νίκη έπιασε στον… ύπνο τον Ολυμπιακό. Ο Αθανασίου εκτέλεσε πλασαριστά φάουλ προς τον Μιράντα που σέντραρε για τον Κάσσο, ο οποίος κινήθηκε προς την πορεία της μπάλας και με προβολή την πέρασε κάτω από τα πόδια του Ξενοδοχόβ ανοίγοντας το σκορ (0-1). Στη φάση αυτή εκτέθηκε η αμυντική λειτουργία των «ερυθρολεύκων», καθώς περίμεναν απευθείας εκτέλεση και αιφνιδιάστηκαν με την κομπίνα των αντιπάλων, γεγονός τους κόστισε ακριβά.

Σαν να μην έφτανε αυτό στο 28’ ο Τίμος Καβακάς υποχρεώθηκε να κάνει την πρώτη του αλλαγή. Ο Ξύδας αισθάνθηκε ενοχλήσεις και παραχώρησε τη θέση του στον Γκαργκαλατζίδη. Το σύστημα δεν άλλαξε με τον νεοεισελθόντα να παίζει στο πλευρό του Σιαφά στην επίθεση.

Λεπτό με συγκινήσεις ήταν το 32ο. Αρχικά ο Σάντος εκτέλεσε φάουλ και ο Βερνάρδος σούταρε απευθείας στην αγκαλιά του Μπάγιτς. Στην αντεπίθεση ο Μιράντα βγήκε τετ-α-τετ με τον Ξενοδοχόβ, όμως ο έμπειρος πορτιέρο βγήκε έγκαιρα από την εστία του και με το κεφάλι αποσόβησε τον κίνδυνο που πήγαινε να διαγραφεί για την εστία του.

Στο 37’ ο Αθανασίου «έσκαψε» πονηρά για τον Μιράντα, αλλά πάλι ο Ξενοδόχοβ «καθάρισε» τη φάση. Την ίδια στιγμή ο αέρας έπαιζε τα δικά του παιχνίδια έχοντας αλλάξει φορά και δυσκολεύοντας περισσότερο τον Ολυμπιακό αυτή τη φορά.

Το συγκρότημα του Αλέκου Βοσνιάδη «πατούσε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά του σε μια φάση «καρμπόν» με το πρώτο γκολ. Στο 45+2’ ο Μιράντα εκτέλεσε φάουλ από το ίδιο σημείο με το 0-1, ο Ανδρέου σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Μαρκοπουλιώτη και στρώθηκε στον Τσουκαλά, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι σημείωσε το 0-2 προκαλώντας ακόμη μεγαλύτερο σοκ στη Νεάπολη.

Μείωσε ο Ολυμπιακός αλλά  δεν κατάφερε κάτι περισσότερο
Με τους χειρότερους οιωνούς είχε κυλήσει το α’ ημίχρονο για τον Ολυμπιακό και ο Τίμος Καβακάς έπρεπε να αλλάξει κάτι. Έτσι με την έναρξη της επανάληψης έριξε στη «μάχη» τον Κουντουριώτη αντί του Ντος Σάντος θέλοντας να εκμεταλλευτεί την καλή τεχνική του. Ταυτόχρονα το σύστημα έγινε 3-4-3 με τον νεοεισελθόντα δεξιά, τον Σιαφά αριστερά και τον Γκαργκαλατζίδη στην κορυφή.

Με μία τελική για τον Ολυμπιακό άρχισε το β’ ημίχρονο όταν ο Κουντουριώτης σούταρε άστοχα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο αέρας συνέχισε να φυσά δυνατά και στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να τον έχουν πάλι με το μέρος τους, αλλά να μην μπορούν να αξιοποιήσουν αυτή τη συγκυρία.

Στο 56’ ο Κόλα αντικατέστησε τον Ντιαμπί, με τον κ. Καβακά να βάζει έναν πιο δημιουργικό παίκτη στο κέντρο, προκειμένου η ομάδα του να οργανώσει καλύτερα το παιχνίδι, αφού δεν τα πήγαινε καθόλου καλά στον συγκεκριμένο τομέα.

Έχοντας το προβάδισμα υπέρ της αλλά και κόντρα τον αέρα η Νίκη έδωσε γήπεδο στον Ολυμπιακό, ο οποίος όμως αδυνατούσε να βάλει την μπάλα κάτω. Αυτό έδινε τη δυνατότητα στους «κυανόλευκους» να αναχαιτίζουν χωρίς κόπο τις αντίπαλες επιθέσεις, ενώ στο 63’ επισκέφθηκαν τα αντίπαλα καρέ με… εχθρικές διαθέσεις. Ο Κάσσος γύρισε από τα δεξιά και ο Τσουκαλάς έκανε την προβολή που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Βασιλείου αντί του Βλαχομήτρου ήταν η πρώτη κίνηση του κ. Βοσνιάδη στο 66’, αλλά αυτό δεν απέτρεψε τον Ολυμπιακό να μειώσει σε 1-2 σε μια φάση πανομοιότυπη με τα δύο γκολ της Νίκης. Στο 76’ ο Κόλα εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι. Εκεί ο Παπακώστας με το κεφάλι τροφοδότησε τον Σιαφά, ο οποίος «εκτέλεσε» τον Μπάγιτς δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (1-2).

Ο Αλέκος Βοσνιάδης έκανε άμεσα δύο αλλαγές με τους Αλιατίδη και Τζιώρα να μπαίνουν και τους Μιράντα και Κουσκουνά να αποχωρούν. Το σύστημα μετατράπηκε σε 3-5-2 αφού ο 61χρονος τεχνικός περίμενε πίεση με ψηλές μπαλιές από τους αντιπάλους. Παράλληλα ο Αλιατίδης ανέλαβε το μαρκάρισμα του Σιαφά.

Οι «ερυθρόλευκοι» αναθάρρησαν και με την παρότρυνση των φιλάθλων πίεσαν για την ισοφάριση, την οποία «άγγιξαν» στο 83’ πάλι από εκτέλεση φάουλ. Εκτελεστής ο Κόλα, ο Μάνγκα έκανε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και ο Φιλίποβιτς άθελά του «χάλασε» τη φάση βρίσκοντας την μπάλα πριν κάνει την προβολή ο Κουντουριώτης που βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, που δεν μπόρεσε να ξαναγίνει απειλητικός. Τουναντίον η Νίκη βρήκε κενό χώρο και στο 92’ ο Κάσσος έδωσε για τον Τζιώρα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή αλλά δεν γύρισε όπως έπρεπε την μπάλα. Αυτή κατέληξε στον Κυριακίδη που βρισκόταν έξω από την περιοχή αλλά το σουτ που δεν βρήκε στόχο.

Ο Τζιώρας με τη δύναμή του πρωταγωνίστησε και στη φάση του 94’, αλλά και πάλι δεν γύρισε σωστά προς τον Βασιλείου που περίμενε στη μικρή περιοχή. Μέχρι το σφύριγμα της λήξης τίποτα δεν άλλαξε και οι «κυανόλευκοι» έφυγαν νικητές από τη Νεάπολη με 2-1 βυθίζοντας ακόμη περισσότερο στον προβληματισμό τους «ερυθρόλευκους» και τους φιλάθλους τους, που έφυγαν απογοητευμένοι από το γήπεδο…

Διαιτητής: Ρηγόπουλος (Ηλείας).
Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας), Αραβίδης (Αθηνών).
4ος διαιτητής: Δραγάτης (Αν. Αττικής).
Κίτρινες: Παπακώστας, Σιαφά – Μιράντα, Μπάγιτς, Αλιατίδης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ξενοδόχοβ, Παπακώστας, Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Βερνάρδος (88’ Χατζής), Σκοπελίτης, Μάνγκα, Ντιαμπί (56’ Κόλα), Ντος Σάντος (46’ Κουντουριώτης), Ξύδας (28’ λ.τρ. Γκαργκαλατζίδης), Σιαφά.
ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Κάσσος, Αθανασίου (88’ Πάνος), Γρομητσάρης, Ανδρέου, Παναγιωτίδης (88’ Μέτσε), Κυριακίδης, Βλαχομήτρος (66’ Βασιλείου), Μιράντα (80’ Αλιατίδης), Τσουκαλάς, Κουσκουνάς (80’ Τζιώρας).