“Χρυσός” πανελληνιονίκης στην πάλη ο Σερετίδης του ΠΑΟΒ

Για μια ακόμη φορά εκπροσώπησε επάξια την πόλη μας ο Παλαιστικός Αθλητικός Όμιλος Βόλου σε πανελλήνιο επίπεδο. Στο πρόσφατο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ15 ο Αλέξανδρος Σερετίδης ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και ο Στράτος Γεδίκης ήταν 5ος κάνοντας υπερήφανους όλους τους ανθρώπους του συλλόγου.

Στη Λάρισα φιλοξενήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πάλης για αθλητές και αθλήτριες από 15 ετών και κάτω. Έλαβε μέρος η «αφρόκρεμα» του αθλήματος στις συγκεκριμένες ηλικιακές κατηγορίες, με τα νέα φυντάνια να θεωρούνται το αύριο της ελληνικής πάλης.

Το Κλειστό Γυμναστήριο Βαρέων Αθλημάτων στο Αλκαζάρ γέμισε από κόσμο, πράγμα που αποδεικνύει ότι η πάλη στη χώρα βρίσκεται σε ανοδική πορεία, ενώ το ταλέντο περισσεύει.

Αυτό το Πανελλήνιο πρωτάθλημα είχε διπλή σημασίας καθώς οι πρωταθλητές θα εξασφάλιζαν και μία θέση για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα γίνει στο Λουτράκι. Ένα από τα παιδιά που διακρίθηκαν ήταν και ο Αλέξανδρος Σερετίδης. Ο αθλητής του ΠΑΟΒ νίκησε και στους τρεις αγώνες που έδωσε και στέφθηκε χρυσός πανελληνιονίκης στην κατηγορία των 38 κιλών. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Παναγιώτης Κυριαζής και στην 3η ο Μάριος Γκόντας.

Αυτή δεν ήταν η πρώτη φορά που διακρίνεται ο 14χρονος παλαιστής. Το 2022 είχε κατακτήσει τον πανελλήνιο τίτλο στην Κ11, ενώ πέρσι πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ13. Σημειώνεται ότι χάρη σ’ αυτή την επιτυχία πήρε το εισιτήριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ15, το οποίο θα διεξαχθεί το διάστημα 14-19 Μαΐου.

Με τα χρώματα του ΠΑΟΒ αγωνίστηκε στη ίδια διοργάνωση και ο Στράτος Γεδίκης, ο οποίος κατέλαβε την 5η θέση στην κατηγορία των 44 κιλών. Ο νεαρός αθλητής έκανε δύο νίκες και ισάριθμες ήττες, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός βάθρου. Παρόλα αυτά η προσπάθεια που κατέβαλε ήταν εξαιρετική και του αξίζουν συγχαρητήρια.

Πρωταθλητής σύλλογος στην Ελευθέρα αναδείχθηκε η Τραπεζούντα με 127 βαθμούς και ακολούθησε ο Άρκων με 111β.. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Παλαιστικός Σύλλογος Σοχού οι Δώδεκα Απόστολοι με 31β.

Στις γυναίκες πρώτευσε ο Ατλας Καλλιθέας σε ισοβαθμία με τον Γυμναστικό Σύλλογο Ευόσμου Μακεδόνες, που κατέλαβε την 2η θέση. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο ΑΠΟ Ρεθύμνου.

Τους δύο αθλητές συνόδευσαν στη Λάρισα οι προπονητές Δημήτρης και Στάθης Τζουμπουσλής, Ντίνα Τσιμπανάκου, ο αθλητής Χρήστος Μαυρίδης, που πρόσφατα πήρε χάλκινο στο Πανελλήνιο Ανδρών, ο πρόεδρος του ΠΑΟΒ Λεωνίδας Βαλκανιώτης και οι γονείς των παιδιών.

Από τη μεριά του ο ΠΑΟΒ συνεχίζει την προσπάθειά του για να φέρει όσο γίνεται περισσότερα παιδιά κοντά στην πάλη. Οι προπονήσεις πραγματοποιούνται στο Κλειστό Γυμναστήριο Βαρέων Αθλημάτων στη Νεάπολη και η διοίκηση του συλλόγου ευχαριστεί τον Δήμο Βόλου για την παραχώρησή του. Όσοι ενδιαφέρονται για εγγραφές και περισσότερες λεπτομέρειες, μπορούν να επικοινωνούν με τους προπονητές Δημήτρη Τζουμπουσλή (τηλ. 6976411995) και Στάθη Τζουμπουσλή (τηλ. 6932799048).