“Άλωσε” το Περιστέρι ο Παναθηναϊκός, 3-2 τον Ατρόμητο

Ασίστ ο Ενγκμπακοτό, γκολ ο Σανκαρέ στο 84′ και ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-2 του Ατρομήτου στο Περιστέρι. Επανήλθε στις νίκες η ομάδα του Μπόλονι, ο οποίος χρησιμοποίησε και τους τρεις νεοαποκτηθέντες, ασχέτως αν προκλήθηκε «μύλος» με την κάρτα υγείας των Σανκαρέ και Ενγκμπακοτό.

Κυνικός ο Παναθηναϊκός για πολλοστή φορά στον β’ γύρο, καθώς σκόραρε στην πρώτη του καλή στιγμή, όταν από ιδανικό φάουλ του Τάσου Χατζηγιοβάνη στο 10’, ο Φραν Βέλεθ βρήκε δίχτυα με κεφαλιά.

Αμφότερες οι ομάδες υποχρεώθηκαν σε αναγκαστικές αλλαγές, οι γηπεδούχοι στο 22’ έχασαν τον Γιόζιπ Τομάσεβιτς, οι φιλοξενούμενοι στο 35’ τον Μπαρτ Σένκεφελντ.

Στο ενδιάμεσο και συγκεκριμένα στο 30ό λεπτό, ο παίκτης που αντικατέστησε τον Τομάσεβιτς, δηλαδή ο Σπύρος Νάτσος, απείλησε με σέντρα-σουτ που εξουδετέρωσε ο Σωκράτης Διούδης.

Ο Ατρόμητος πήρε τα ηνία από το 15’ κι έπειτα, αφού ο Παναθηναϊκός οπισθοχώρησε υπερβολικά, με τη διαφορά ότι στο Περιστέρι το πλήρωσε.

Τρία κόρνερ κέρδισαν οι γηπεδούχοι προς το φινάλε του α’ ημιχρόνου και το τελευταίο δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο, με τον Μουνίθ να εκτελεί από δεξιά και τον Δημήτρη Γούτα να ισοφαρίζει (στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων).

Συνεπώς δύο στόπερ βρήκαν δίχτυα στο α’ μέρος, ενώ στο 48’ τη σκυτάλη πήρε ο, εξαφανισμένος κατά τ’ άλλα, Καρλίτος που εκμεταλλεύθηκε το τραγικό λάθος του Ανδρέα Γιαννιώτη.

Πάντως, ο Ατρόμητος απάντησε άμεσα και συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Γκάλο και κεφαλιά του αμαρκάριστου Αγκάγιεφ.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, οι Γιουνούς Σανκαρέ και Γενί Ενγκμπακοτό πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους, αντικαθιστώντας τους Βιγιαφάνιες και Καμπετσή αντίστοιχα.

Ο Παντελίδης, από την πλευρά του, έβαλε στο 70’ τους Μπράιτ Εντομβονγί, Χαβιέρ Ούμπιδες και Στέφανο Στρούγγη, προτού ο Μπόλονι απαντήσει με Φεντερίκο Μακέντα και Φώτη Ιωαννίδη στο 76’.

Το ματς όδευε προς το φινάλε, όταν από σπουδαία ενέργεια του Ενγκμπακοτό, ο Σανκαρέ έγραψε το τελικό 2-3 και επανέφερε τον Παναθηναϊκό σε τροχιά νικών

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Γούτας, Γκαλβάο, Τομάσεβιτς (22’ Νάτσος), Γκάλο (70’ Ούμπιδες), Χαρίσης, Σάλομον, Μουνίθ (81’ Γιακουμάκης), Αγκάγιεφ (70’ Στρούγγης), Κωτσόπουλος (69’ Εντομβονγί).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ (35’ Νιάς), Βέλεθ, Χατζηθεοδωρίδης, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (60’ Σανκαρέ), Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (76’ Ιωαννίδης), Καμπετσής (61’ Ενγκμπακοτό), Καρλίτος (76’ Μακέντα).