“Αεράτη” στη Χαλάστρα η Νίκη 2-0 τον Καμπανιακό

Η Νίκη πέρασε… αεράτη από τη Χαλάστρα κερδίζοντας με 2-0 τον Καμπανιακό για τη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2. Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά και πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ με τους Κρητικό (3’) και Λίταινα (8’), ενώ στο β’ μέρος παρότι είχαν κόντρα τον πολύ δυνατό άνεμο κατάφεραν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους. Κάκιστη η διαιτησία του κ. Δραγούση και αρκετές οι λανθασμένες υποδείξεις της βοηθού κ. Τσικλητάρη σε βάρος της βολιώτικης ομάδας.

Έχοντας αρκετές απουσίες ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος επέλεξε τους Τοπαλίδη και Ριμπέιρο στην αρχική ενδεκάδα αντί των Κάσσου και Πολίτη σε σχέση με την ομάδα που αγωνίστηκε εναντίον του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το σύστημα ήταν 4-3-3 ως εξής: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τοπαλίδη, Στίκα, Ανδρέου και Αναστασίου. Αμυντικός χαφ ήταν ο Κυριακίδης με εσωτερικούς μέσους τους Λίταινα και Γαβριηλίδη, ενώ την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Ριμπέιρο (δεξιά), Κρητικός (αριστερά) και Τζιώρας (κορυφή).

«Σίφουνας» η Νίκη

με δύο γρήγορα γκολ

Ο αέρας ήταν ένας από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, αφού φυσούσε πολύ δυνατά δυσκολεύοντας τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων. Πάντως οι «κυανόλευκοι» ήταν οι τυχεροί στο στρίψιμο του νομίσματος, αφού επέλεξαν την πλευρά που ήταν ευνοϊκή με τον ισχυρό άνεμο στο πρώτο ημίχρονο.

Έχοντας, λοιπόν, τον αέρα στο πλευρό της η Νίκη έκανε εκρηκτική αρχή και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ πολύ νωρίς. Ήταν το 3ο λεπτό όταν ο Κυριακίδης με μπαλιά ακριβείας βρήκε τον Κρητικό, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και σούταρε στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα (0-1).

Το γρήγορο γκολ έδωσε «φτερά» στους «κυανόλευκους», οι οποίοι στο 8’ διπλασίασαν τα τέρματά τους. Σκόρερ αυτή τη φορά ήταν ο Λίταινας, ο οποίος περίπου από το ίδιο σημείο με τον Κρητικό πλάσαρε τον Κασαπίδη γράφοντας το 0-2.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα και στο 11’ παραλίγο να γίνει και το 0-3. Ο Ριμπέιρο πίεσε ασφυκτικά τον Λαγωνίδη, ο οποίος στην προσπάθειά του να γυρίσει στον τερματοφύλακα λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Στο 12’ ο Λίταινας βρέθηκε πάλι σε θέση βολής, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι (άουτ). Τρία λεπτά αργότερα καταγράφηκε η παρθενική τελική του Καμπανιακού, με τον Μπούση να σουτάρει χωρίς δύναμη στην αγκαλιά του Γκαραβέλη.

Στο 16’ οι «κυανόλευκοι» βγήκαν γρήγορα στον κενό χώρο με τον Ριμπέιρο. Ο Βραζιλιάνος έκανε το γύρισμα, με την μπάλα να περνά παράλληλα με την εστία δίχως όμως να βρεθεί συμπαίκτης του για να τη στείλει στα δίχτυα.

Το συγκρότημα του Γιώργου Αμανατίδη θέλησε να αντιδράσει και στο 24’ ο Ν. Καθάριος πραγματοποίησε σέντρα-σουτ που σταμάτησε στον Ανδρέου. Πέντε λεπτά αργότερα ο Προσκυνητόπουλος έπεσε με δύναμη πάνω στον Αναστασίου, που έδιωξε την μπάλα. Ωστόσο ο κ. Δραγούσης «ανακάλυψε» φάουλ υπέρ του Καμπανιακού σε καλή θέση, με τον Έππα να σουτάρει πολύ άστοχα.

Στο 35’ ο Κυριακίδης άνοιξε για τον Τζιώρα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή αλλά πριν σουτάρει πρόλαβε να τον ανακόψει ο Λαγωνίδης. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Κυριακίδης, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά λόγω του αέρα και πέρασε πάνω από τον Κασαπίδη αλλά και πάνω από τα γκολπόστ.

Στο 38’ ο Παπαστεριανός υπέστη τράβηγμα και δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Στη θέση του πέρασε ο Βοσκόπουλος, με τον κ. Αμανατίδη να σπαταλάει γρήγορα την πρώτη του αλλαγή.

Στο 40’ ο Ν. Καθάριος «έβγαλε» σέντρα για τον Μπούση, που σούταρε απευθείας αλλά χωρίς να βρει στόχο.

Στο 44’ ο Ριμπέιρο μπήκε στην περιοχή και σούταρε με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Λαγωνίδη. Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, αλλά ο κ. Δραγούσης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ο ίδιος παίκτης πρωταγωνίστησε και στη φάση του 1ου λεπτού των καθυστερήσεων του πρώτο ημιχρόνου, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους ο Κρητικός έπεσε στο έδαφος έχοντας ενοχλήσεις στο πόδι. Πράγματι δεν μπόρεσε να συνεχίσει στην επανάληψη και αντικαταστάθηκε από τον Ναά, ο οποίος έπαιξε ως εξτρέμ.

Σωστή διαχείριση με

κόντρα αέρα και… διαιτησία

Στο δεύτερο μέρος ο Καμπανιακός ήταν εκείνος που είχε ευνοϊκό τον δυνατό αέρα και η εντολή του Γιώργου Αμανατίδη προς τους παίκτες του ήταν να σουτάρουν με την πρώτη ευκαιρία. Έτσι στο 51’ ο Ν. Καθάριος και στο επόμενο λεπτό ο Πέττας προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον Γκαραβέλη χωρίς επιτυχία.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος βλέποντας τους ποδοσφαιριστές να παλεύουν όχι μόνο κόντρα στον Καμπανιακό, αλλά και ενάντια στην κούραση αποφάσισε να επέμβει γρήγορα στο δεύτερο μέρος βάζοντας τον Πολίτη αντί του Λίταινα.

Πάντως οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 55’ κεφαλιά του Λαγωνίδη πέρασε άουτ. Ήταν φανερό ότι οι «κυανόλευκοι» δυσκολεύονταν πολύ απέναντι στον αέρα που φυσούσε πιο δυνατά στην επανάληψη και δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν, όπως θα ήθελαν.

Μάλιστα όταν η μπάλα έφευγε άουτ, ο Γκαραβέλης δεν μπορούσε να την επαναφέρει με βολέ, αφού η μπάλα γύριζε πίσω και γι’ αυτό οι Θεσσαλονικείς πίεζαν πολύ ψηλά. Η Νίκη κατάφερε να σπάσει το πρέσινγκ των αντιπάλων στο 57’, με τον Ναά να γυρίζει για τον Γαβριηλίδη, ο οποίος δεν κατάφερε να σουτάρει από πλεονεκτική θέση. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Τζιώρα να μπει στην περιοχή αλλά την τελευταία στιγμή ανακόπηκε σε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Κυριακίδης, προκλήθηκε σύγχυση στα αντίπαλα καρέ, η οποία πέρασε ανεκμετάλλευτη για τη βολιώτικη ομάδα.

Στο 62’ η Νίκη βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση και ο Ριμπέιρο βρέθηκε μόνος με τον αντίπαλο πορτιέρο. Ωστόσο η κ. Τσικλητάρη σταμάτησε τον Βραζιλιάνο σε μια φάση όπου φαινόταν να καλύπτεται προκαλώντας την έντονη διαμαρτυρία του βολιώτικου πάγκου. Για την αντίδραση αυτή «κιτρινίστηκε» ο προπονητής τερματοφυλάκων, Μάνος Αποστολίδης.

Η είσοδος του Πολίτη βοήθησε τη Νίκη να κυκλοφορήσει καλύτερα την μπάλα και να βγει με αξιώσεις στην επίθεση. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Θεσσαλονικείς εξακολουθούσαν να απειλούν με μακρινά σουτ, όπως αυτό του Έππα στο 65’, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Γκαραβέλης.

Στο επόμενο λεπτό ο Ριμπέιρο έβγαλε μόνο τον Ναά στον κενό χώρο, όμως πάλι η κ. Τσικλητάρη σήκωσε το σημαιάκι σταματώντας αναίτια μια ακόμη επίθεση των «κυανολεύκων».

Στο 68’ ο Μπούσης εκτέλεσε φάουλ, ο Γκαραβέλης απέκρουσε ασθενώς και ο Γαρύφαλλος δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά. Στο επόμενο λεπτό 31χρονος τερματοφύλακας έδειξε την κλάση του αποκρούοντας σωτήρια κοντινή κεφαλιά του Προσκυνητόπουλου.

Στο 73’ ο Γιαννίτσης πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την κυανόλευκη φανέλα αντικαθιστώντας τον Τζιώρα. Ο κ. Ελευθερόπουλος προχώρησε σ’ αυτή την κίνηση, αφού ο Καμπανιακός έκανε διαρκώς σέντρες στην περιοχή της ομάδας του.

Στο 79’ ο Μυστακίδης στάθηκε άτυχος. Ο παλιός ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού επέστρεψε μετά από τραυματισμό για λογαριασμό του Καμπανιακού, αλλά τραυματίστηκε εκ νέου και έφυγε πρόωρα από το ματς παίζοντας μόλις για 13 λεπτά.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά ο κ. Δραγούσης είχε… καταπιεί τη σφυρίχτρα και δεν καταλόγιζε φάουλ υπέρ της Νίκης, προκειμένου να μη χαθεί χρόνος για τους γηπεδούχους δείχνοντας σαφή εύνοια υπέρ τους. Μάλιστα φρόντισε να κρατήσει και καθυστέρηση έξι λεπτών, κάτι που δεν δικαιολογείται από τις λιγοστές διακοπές.

Μετά τον Γιαννίτση και ο Μπαλλάς έκανε την παρθενική του εμφάνιση μπαίνοντας αντί του Ριμπέιρο στο 89’. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο, με τους «κυανόλευκους» να κρατούν την πολύτιμη νίκη και στο τέλος να αποθεώνονται από τους φιλάθλους που βρέθηκαν χθες στο γήπεδο της Χαλάστρας για να τους υποστηρίξουν.

Διαιτητής: Δραγούσης (Κιλκίς).

Βοηθοί: Βογιατζής (Καρδίτσας), Τσικλητάρη (Πιερίας).

4ος διαιτητής: Τακίδης (Κιλκίς).

Κίτρινες: Λαγωνίδης – Κυριακίδης, Γαβριηλίδης.

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ: Κασαπίδης, Λαγωνίδης, Προσκυνητόπουλος, Παπαστεριανός (38’ λ.τρ. Βοσκόπουλος), Μπούσης, Σαρβανίδης (66’ Πολύζος), Γαρύφαλλος, Τότσκα (66’ Μυστακίδης, 79’ λ.τρ. Φροσύνης), Ν. Καθάριος, Έππας, Μανιός.

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Στίκας, Ανδρέου, Κυριακίδης, Λίταινας (53’ Πολίτης), Γαβριηλίδης, Ριμπέιρο (89’ Μπαλλάς), Κρητικός (46’ λ.τρ. Ναά), Τζιώρας (73’ Γιαννίτσης).