Πρώτος βαθμός εκτός έδρας για τον ΟλυμπιακόΒ., 0-0 με Εθνικό Ν. Κεραμιδίου

Τον πρώτο βαθμό εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας απέσπασε ο Ολυμπιακός Βόλου. Στη δεύτερη έξοδό τους οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στο 0-0 με τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου στην Πιερία και έχουν, πλέον, τέσσερις βαθμούς ύστερα από τρεις αγωνιστικές.

Το παιχνίδι δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Σε γενικές γραμμές έγινε ένα δυνατό ματς, χωρίς πολλές φάσεις, με τον Ολυμπιακό να έχει καλύτερη παρουσία στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν μέτριο με τους «ερυθρόλευκους» να μην μπορούν να απειλήσουν το τέρμα του Εθνικού, ενώ και από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι ήταν ακίνδυνοι επιθετικά.

Ο Ολυμπιακός είχε στο 12’ την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τον Ντινιωτάκη να σουτάρει άουτ. Στο 16’ μετά από πάσα του Τουλίκα, ο Μπατζώνης με σουτ έστειλε την μπάλα έξω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού.

Στο 24’ ο Ολυμπιακός είχε άλλη μία καλή στιγμή στο ματς. Μετά από σέντρα του Ντινιωτάκη ο Αναστασίου με σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Εθνικού. Την ίδια τύχη είχε στο 30’ νέο σουτ του Αναστασίου, ενώ στο 45’ ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ, ωστόσο, ο Κυρίτσης μόνος αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ και να σουτάρει, για να χαθεί η ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους».

Στην επανάληψη η μία ομάδα εξουδετέρωσε την άλλη. Κυριάρχησε η δύναμη, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως επιθετικά δεν είχε την κλασική ευκαιρία για να σκοράρει.

Οι καλές επιθετικές προσπάθειες ήταν μετρημένες στο β’ μέρος. Ο Ψιάνος στο 60’ έκανε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στο 69’ σε φάση διαρκείας στην εστία του Καβουσάκη, οι παίκτες του Εθνικού δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Τσενικλής στο 92’ σούταρε άουτ. Η τελευταία φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 94’ με τον Αναστασίου να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνά έξω από τα δοκάρια του Εθνικού.

Διαιτητής: Ντελέζος (Λάρισας)
Βοηθοί: Μίχος, Διχρής (Λάρισας)
Κίτρινες: Φυτόπουλος, Φ. Κόλα
ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΚΕΡΑΜΙΔΙΟΥ: Πατσιογεώργος, Φ. Κόλα, Λαμπίρης, Φυτόπουλος, Χρ. Καρτσαμπάς, Μπατζώνης,  Μαργαρίτης (61’ Κοτσαρίδης), Ιντζόγλου, Τουλίκας (82’ Τσενικλής), Κριεμάντι (88’ Δαλαμήτρας), Χατζηπουργάνης (46’ Σεχολάρι).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καβουσάκης, Κατσαγεωργίου (70’ Μυλωνάς), Διαμαντόπουλος (93’ Θεοδωρόπουλος), Παπαϊωάννου, Αναστασίου, Σκοπελίτης, Ψιάνος, Κόλα (78’ Καμπέρης), Κυρίτσης (93’ Λάμπος), Σιουμουρέκης, Ντινιωτάκης.