Πρώτος και καλύτερος ο Βόλος, νίκησε 2-1 τον ΟΦΗ

Πρώτος και καλύτερος ο Βόλος στο τουρνουά που διοργάνωσε ο ίδιος στο Πανθεσσαλικό.  Επιβλήθηκε 2-1 του ΟΦΗ στον τελικό χάρη στα τέρματα των Π. Φερνάντες (32’) και Εσκοβάλ (45+1’). Για τους ηττημένους μείωσε ο Διαμαντής στο 54’.

Το 4-2-3-1 με πέντε νέα πρόσωπα σε σχέση με το ματς της περασμένης Κυριακής επέλεξε ο Οσβάλντ Τανσό. Τερματοφύλακας ήταν ο Παπαδόπουλος έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τάχατο, Εσκοβάλ, Πίρινεν και Λυμπεράκη. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Ουεντραόγκο, Μπαριέντος (στον άξονα), Ντέλετιτς (δεξιά), Β. Φερνάντες (αριστερά), με τον Π. Φερνάντες να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Φαν Βέερτ, ο οποίος αποτέλεσε την επιθετική αιχμή.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Νίκος Νιόπλιας εφάρμοσε σύστημα 4-3-3. Την εστία υπερασπίστηκε ο Αθανασίου και στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Μαρινάκης (δεξιά), Γουές (αριστερά), Πασαλίδης και Γιαννούλης (στόπερ). Αμυντικός χαφ ήταν ο Στάικος με εσωτερικούς μέσους τους Ντιουσέ και Τοράλ, ενώ την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Μπουζούκης, Μπαλογιάννης (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα) και Τσιλιανίδης (κορυφή).

Καλύτερα άρχισε το ματς ο Βόλος και από πολύ νωρίς δημιούργησε τις προϋποθέσεις για γκολ. Μόλις στο 2’ ο Π. Φερνάντες μπήκε στην περιοχή, αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Φαν Βέερτ έδωσε ωραία για τον Μπαριέντος, ο οποίος πλάσαρε, με τον Σωτηρίου να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Στο 18’ Τάχατος και Π. Φερνάντες έπαιξαν το «ένα-δύο» με τον πρώτο να γυρίζει, και τον Μαρινάκη να διώχνει πριν επωφεληθεί κάποιος αντίπαλος. Επίσης στο 21’ ο Π. Φερνάντες «έσκαψε» για τον Φαν Βέερτ, ο οποίος για λίγο δεν πρόλαβε την μπάλα που κύλησε άουτ.

Ο ΟΦΗ απείλησε για πρώτη φορά με τη συμπλήρωση του 20λεπτου. Ο Μπουζούκης έκλεψε την μπάλα από τον Ουεντραόγκο και έδωσε για τον Μπαλογιάννη, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σούταρε λίγο άουτ.

Στο 32’ ο Βόλος κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με πρωταγωνιστές τους δύο Φερνάντες. Ο Βίκτορ κυνήγησε την μπάλα, την πρόλαβε πριν βγει εκτός αγωνιστικού χώρου και τη γύρισε προς τον επερχόμενο Πάολο, ο οποίος με άψογο πλασέ την έστειλε στο δεξί «παραθυράκι» του ανήμπορου να αντιδράσει Αθανασίου για το 1-0.

Το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια θέλησε να απαντήσει άμεσα, αλλά ο Παπαδόπουλος είπε «όχι» σε ωραία εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη στο 37’. Επίσης στο 44’ ο Στάικος εκτέλεσε κόρνερ, ο Γιαννούλης έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, με τον Εσκοβάλ να διώχνει πάνω στη γραμμή με το κεφάλι.

Τελικά ό,τι δεν κατάφερε ο ΟΦΗ το πέτυχε ο Βόλος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου. Η φάση άρχισε από τον Π. Φερνάντες που γύρισε την μπάλα προς τον Φαν Βέερτ. Ο Ολλανδός έκανε το πλασέ, με τον Εσκοβάλ να παρεμβάλλεται και από τη μικρή περιοχή να τελειώνει τη φάση γράφοντας το 2-0.

Ο Οσβάλντ Τανσό δεν ήθελε να επιβαρύνει τους δύο Φερνάντες και τους άφησε στον πάγκο με την έναρξη της επανάληψης. Αυτό όμως δεν εμπόδισε την ομάδα του να μπει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο πιέζοντας ψηλά. Πάντως οι Κρητικοί ήταν εκείνοι που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Στάικος εκτέλεσε με πάσα ένα κόρνερ, ο Ντιουσέ σέντραρε και ο Διαμαντής με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 (54’).

Ο Βόλος λίγο έλειψε να ανταποδώσει άμεσα, αλλά η εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς έφυγε λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι στο 58’, ενώ στο επόμενο λεπτό Ντέλετιτς και Σταμένκοβιτς δεν συνδυάστηκαν σωστά σε φάση δύο εναντίον ενός.

Ένα δυνατό μαρκάρισμα του Εσκοβάλ στον Τοράλ στο 69’ αποτέλεσε την αιτία μιας αψιμαχίας μεταξύ των παικτών. Ευτυχώς η κατάσταση εκτονώθηκε γρήγορα, με τον κ. Τανσό να αντικαθιστά άμεσα τον Πορτογάλο στόπερ, προκειμένου να κατευνάσει τα οξυμένα πνεύματα.

Κατόπιν τούτου χάθηκε ο ρυθμός και δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Καλατζή. Έτσι ο τελικός βρήκε νικητή τον Βόλο με 2-1, με τον Τσοκάνη να παραλαμβάνει το τρόπαιο της πρώτης θέσης.

ΒΟΛΟΣ: Παπαδόπουλος, Τάχατος, Λυμπεράκης, Εσκοβάλ (70’ Σιέλης), Πίρινεν, Ουεντραόγκο (66’ Ματίγια), Μπαριέντος (46’ Τσοκάνης), Ντέλετιτς (66’ Μεθκίδα), Β. Φερνάντες (46’ Τσέλιος), Π. Φερνάντες, (46’ Μεταξάς), Φαν Βέερτ (46’ Σταμένκοβιτς).

ΟΦΗ: Αθανασίου, Μαρινάκης (64’ Βούρος), Γουές (64’ Νέιρα), Πασαλίδης (46’ Διαμαντής), Γιαννούλης (46’ Γιοχού), Στάικος (64’ Μεγιάδο), Ντιουσέ, Τοράλ, Μπουζούκης, Μπαλογιάννης, Τσιλιανίδης (72’ Ντικό).

Τρίτος ο ΠΑΣ Γιάννινα
Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατέλαβε την 3η θέση στο τουρνουά, καθώς στον μικρό τελικό επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 4-3 στα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη 2-2.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Εραμούσπε στο 12’, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μορέιρα. Στο 38′ ο Κιάκος σταμάτησε την μπάλα με το χέρι, με τον Αστέρα να κερδίζει πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα ο Μπαράλες έγραψε το 1-1 από την άσπρη βούλα. Εκ νέου προβάδισμα στο συγκρότημα της Ηπείρου έδωσε ο Μπαγκαλιάνης με κεφαλιά. Οι Αρκάδες όμως δεν το έβαλαν κάτω και στο 84′ έφτασαν ξανά στην ισοφάριση με τον Ρεγκίς.

Έτσι το ματς πήγε στα πέναλτι με την παρακάτω εξέλιξη: Ρεγκίς (δοκάρι), Εραμούσπε (απέκρουσε ο Τσιφτσής), Μπενίτο (1-0), Ροσέρο (1-1), Ιγκλέσιας (απέκρουσε ο Αθανασίου), Πήλιος (1-2), Αντζουλάς (2-2), Μπιλμπάο (2-3), Γκαρθία (3-3), Μπαγκαλιάνης (3-4).