Πρώτη ήττα του Ολυμπιακού – Έχασε 72-68 στον Αμπελώνα για την Α1 ΕΣΚΑΘ

«Έμπλεξε» η κατάσταση στα πλέι οφ της Α1 ΕΣΚΑΘ, καθώς Ολυμπιακός και ΓΣ Βόλου γνώρισαν την ήττα στην 3η αγωνιστική που έκλεισε τον α’ γύρο του μίνι πρωταθλήματος για την άνοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν 72-68 στον Αμπελώνα και οι «ασπρόμαυροι» με 75-73 στη δεύτερη παράταση στην Καλαμπάκα από την τοπική ομάδα που έπιασε κορυφή.

Αμπελώνας-Ολυμπιακός 72-68
Ο Αμπελώνας προέρχονταν από δύο ήττες στα πλέι οφ, όμως ήταν η ομάδα που έσπασε το φετινό αήττητο του Ολυμπιακού σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό καθώς κυριάρχησαν σε άμυνα κι επίθεση στην πρώτη περίοδο παίρνοντας μεγάλη διαφορά της τάξεως των 18 πόντων και αργότερα 14 (26-12 το 10′), την οποία διατήρησαν σε διψήφια τιμή στη συνέχεια. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι κλείνοντας το ημίχρονο μόλις με 29 πόντους, ενώ είχαν δεχθεί 40.
Στα ίδια επίπεδα η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Βλιώρα ανέβασαν στροφές και μείωσαν. Το 68-63 έγινε 70-63 κι ακολούθησαν τρίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Ίλτσογλου (70-66 στο 38:13) και ανάποδο λέι απ του Παπούλια (70-68 στο 38:40). Ο Αμπελώνας σκόραρε με τον Καρπούζα και στο τελευταίο λεπτό, ο Ίλτσογλου αστόχησε σε τρίποντο, ενώ μετά από μακρινό άστοχο σουτ των γηπεδούχων, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να μαζέψουν το ριμπάουντ στα 17” για τη λήξη ώστε να έχουν την ευκαιρία να μειώσουν περισσότερο. Για τον Ολυμπιακό, 42,9% στα δίποντα και έντεκα εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75 με ποσοστό 37,9%. Σκόραραν μόνοι πέντε παίκτες, 46 πόντους οι γκαρντ και 22 οι ψηλοί Μπόγδανος-Παρασκευάς.

Ο Παρασκευάς προσπαθεί να ξεπεράσει αντίπαλό του στην αναμέτρηση στον Αμπελώνα

Δεκάλεπτα: 26-12, 40-29, 59-48, 72-68
ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ (Γιαννόπουλος):Μπαμπανάτσας, Καρπούζας 5, Γκανέτσας 5, Μπιζιάκης,  Κυριακόπουλος 18 (2), Βλησσαρούλης 2, Τεκούσης Ε., Κόκκας 12, Tσακνάκης 10 (2), Κοτσώνας 20 (3), Τεκούσης Π.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 13 (2), Παπούλιας 17 (1), Αλεξίου, Ίλτσογλου 16 (4), Μπόγδανος 10 (2), Καραθάνος, Αναστασόπουλος, Παρασκευάς 12 (2).

Kαλαμπάκα-ΓΣ Βόλου 75-73

Με λέι απ του Γκαντιά σε νεκρό χρόνο στη δεύτερη παράταση, ο Γυμναστικός (έπαιξε χωρίς τον Χρηστομάνο) ηττήθηκε στην Καλαμπάκα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για σημαντικό «διπλό». Χαμηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να συμβαδίζουν για οκτώ λεπτά και τους γηπεδούχους να παίρνουν μικρή διαφορά στο φινάλε (14-9 και 16-10). Ο Παυλόπουλος διαμόρφωσε το 16-12 στη λήξη της περιόδου.

Η Καλαμπάκα με τους Καλλιάρα-Γκαντιά να σκοράρουν (σημειώνοντας τους εννιά από τους έντεκα πόντους στο β’ δεκάλεπτο) προηγήθηκε 20-13 που ήταν η μέγιστη διαφορά της. Όμως ο Γυμναστικός βελτιώθηκε στην άμυνα, κάνοντας πολλά κλεψίματα, ενώ βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα από αρκετούς παίκτες με σουτ από τα 6 μέτρα. Με τζαμπ σουτ των Παυλόπουλου, Ζαρογιάννη, μείωσε 20-18 στο 14′, ο Κωστούλας με τρίποντο το 22-21 και ο ίδιος παίκτης με γκολ-φάουλ το 22-24 στον αιφνιδιασμό ύστερα από κλέψιμο του Ζαρογιάννη στην άμυνα. Με τον ίδιο τρόπο, ο νεαρός πόιντ γκαρντ έκανε το σκορ 24-30 όταν το επιμέρους σκορ για τους παίκτες του Γ. Κοσμάτου ήταν 2-17. Έτσι, το 20-13 έγινε 22-30 μέσα σε έξι λεπτά. Ο Καλλιάρας μείωσε, αλλά Παλάσκας και Ζαρογιάννης με σουτ από τα 5-6 μέτρα έδωσαν αέρα 9 πόντων στον Γυμναστικό (25-34). Το ημίχρονο έκλεισε στο +7 για τη βολιώτικη ομάδα που είχε τους Κωστούλα, Ζαρογιάννη να σημειώνουν από 11 πόντους.

Στη συνέχεια, η διαφορά έφθασε στους οκτώ, 29-37 με τρίποντο του Ζήση και τους εννιά, 30-39 με δίποντο του Κωστούλα, όμως η ομάδα της Καλαμπάκας έτρεξε σερί 11-0 που της έδωσε το προβάδισμα, διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι παγιδεύτηκαν στην άμυνα ζώνης και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη. Ο Παυλόπουλος ισοφάρισε και οι Τσίρος, Ζαρογιάννης με τέσσερις αναπάντητους πόντους, διαμόρφωσαν το 45-45 στο 30ό λεπτό.

Ο Γυμναστικός έδειχνε να «καθαρίζει» το ματς με σερί 0-10 στα πρώτα 5′ της τελευταίας περιόδου, με τρίποντο του Κωστούλα, γκολ-φάουλ του Τσίρου και 4/4 βολές του Ζαρογιάννη. Όμως «κόλλησε» επιθετικά και έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν με συνεχείς εύστοχες βολές των Καλλιάρα-Γκαντιά (ενώ αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Κωστούλας στο 36′). Η Καλαμπάκα προσπέρασε 60-58 στο 39:27, ο Παυλόπουλος ισοφάρισε με 2/2 βολές και το ματς πήγε στην παράταση αφού ακολούθησε άστοχο τρίποντο λίγο πριν λήξει ο χρόνος.
Σκορ 4-4 με απόλυτη ευστοχία εκατέρωθεν στις βολές, 67-64 για την Καλαμπάκα με τρίποντο αλλά ανταπέδωσε ο Ζήσης με τον ίδιο τρόπο. Στο τελευταίο λεπτό, ο Καλλιάρας αστόχησε, ο Ζαρογιάννης κέρδισε φάουλ στα 36” αλλά είχε 0/2 βολές στο πιο κρίσιμο σημείο και οι γηπεδούχοι έχασαν δύο σουτ έξω από τα 6,75 για να πάρουν τη νίκη.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, Ζήσης και Ζαρογιάννης έβαλαν μπροστά τους Βολιώτες (67-69 και 70-71), όμως η Καλαμπάκα είχε λύσεις. Ο Ζήσης υπέπεσε σε βήματα στα 47” πριν τη λήξη, ο Καλλιάρας αστόχησε, ο Ζαρογιάννης επίσης σε τρίποντο και ο Βλάχος έκανε το 73-71 με 1/2 βολές ενώ απέμεναν 19”. Ο Ζαρογιάννης ισοφάρισε με δύσκολο σουτ, υπό πίεση με ταμπλό (ίσως του έγινε και φάουλ) και οι γηπεδούχοι είχαν επαναφορά στην πλευρά της άμυνας του Γυμναστικού για επίθεση 4 δευτερολέπτων. Ο Γκαντιάς πήρε την μπάλα, έκανε μπάσιμο με τον Κουρουπάκη να τον μαρκάρει και με λέι απ, χάρισε το ροζ φύλλο στην τρικαλινή ομάδα.

Δεκάλεπτα: 16-12,  27-34, 45-45, 60-60, 67-67 (α’ παρ.), 75-73 (β’ παρ.)
ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ (Κωνσταντινίδης): Μπαλωμένος, Ούτος 3 (1), Σπανός, Παπανδρέου 9 (1), Μάρκος 9, Γκαντιάς 18 (1), Βλάχος 16 (4), Καλλιάρας 20.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 16 (1/1 β., 3/6 δ., 3/6 τρ., ριμπ. 3-1), Καλογερόπουλος 5 (3/4 β, 1/3 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 4-0), Ζήσης 13 (5/5 β., 1/3 δ., 2/4 τρ., ριμπ. 5-0), Παυλόπουλος 8 (2/2 β., 3/8 δ.), Τσίρος 8 (2/3 β., 3/6 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 6-3), Σιδερής (0/2 δ., ριμπ. 1-0), Κουρουπάκης (0/3 δ., ριμπ. 4-2), Παλάσκας 2 (1/2 δ., ριμπ. 4-2), Ζαρογιάννης 21 (9/13 β., 6/14 δ., 0/3 τρ., ριμπ. 8-1).

Καλαμπάκα-ΓΣ Βόλου 75-73