Πρώτη ήττα εκτός έδρας για Αγριά

Την πρώτη της εκτός έδρας ήττα γνώρισε η Αγριά, η οποία έχασε 74-67 από τον Αχέροντα. Ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση, αφού η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε ισόπαλη 61-61.

Η ομάδα των Παναγιώτη Γκουγκουτούδη και Σπύρου Στρατίκη είχε την πρωτοπορία στη μεγαλύτερη διάρκεια. Μάλιστα έφτασε να προηγείται 50-56 στο 37’, αλλά δέχθηκε σερί 7-0 και βρέθηκε πίσω με 57-56. Στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν 61-59 υπέρ των γηπεδούχων και ο Καραμανλής με 2/2 βολές ισοφάρισε στα 15’’.

Ωστόσο στην παράταση η Αγριά δεν ήταν αυτή που έπρεπε και έχασε 74-67. Ρόλο έπαιξε και ο τραυματισμός του Σούλκο, που δεν χρησιμοποιήθηκε στο β’ μέρος και στην παράταση, με συνέπεια να μην υπάρχει «φρεσκάδα» στη θέση του οργανωτή.

Δεκάλεπτα: 13-12, 28-30, 42-47, 61-61 (κ.α.), 74-67 (παρ.).

ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝ. (Τζομάκας): Βασιλείου, Σουμπασάι , Ματσάγγας, Ροντογιάννης 10 (2), Μπάρης, Κασκάνης 13 (1), Κακιούζης 4, Μακρής, Χρήστου 10 (1), Μπαρτζώκας 15, Δάσκαλος 10 (2), Πάνου 12 (1).

ΑΓΡΙΑ (Γκουγκουτούδης-Στρατίκης): Κουρατίδης, Χαρχαρής 5, Ρόσσιος 2, Κοψιαλής, Αμπάρης, Σακκάς 6 (1), Καραμανλής 15, Σούλκο 8, Διγενής 18, Χρηστάκης, Σκαμάγκας 5 (1), Σταυροθεόδωρος 8.