Πρωταθλητής στη Β’ ΕΠΣΘ ο Μαγνησιακός

Ο Μαγνησιακός είναι ο πρωταθλητής της Β’ ΕΠΣΘ, αφού κέρδισε εκτός έδρας 1-0 την Ε.Λ. Νηλέας στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ. Πάντως και οι δύο ομάδες ανέβηκαν στην Α’ κατηγορία, ενώ η τρίτη ΑΠΟΒ θα περιμένει τα μπαράζ του Πυράσου, ελπίζοντας σε άνοδό του στη Γ Εθνική για να ανέλθει και αυτή στην Α’ τοπική. Από τις ομάδες που μετείχαν στα πλέι άουτ σώθηκε μόνο η Σκόπελος, ενώ θα παραμείνουν και οι Νέοι Αγίας Άννας εφόσον αλλάξει κατηγορία ο Πύρασος.

ΠΛΕΪ ΟΦ
Ε.Λ. Νηλέας-Μαγνησιακός 0-1
Ο Μαγνησιακός Βόλου είναι ο πρωταθλητής της Β’ ΕΠΣΘ μετά τη νίκη του με 0-1 επί της Ένωσης Λεχωνίων Νηλέας για την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ. Στο 8’ ο Παλάντζας βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά λίγο πριν πλασάρει, ο τερματοφύλακας του Μαγνησιακού μπλόκαρε τη μπάλα. Μετά από 12 λεπτά το πλασέ του Γκογκινούδη έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Στο 27’ το σουτ του Ασλάνογλου αποκρούστηκε, ενώ εκείνο του Γκογκινούδη που ακολούθησε, κατέληξε άουτ.

Ο Μαγνησιακός ισορρόπησε και αφού απείλησε με τον Γ. Κέκια στο 40’, στο 57’ άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Χρυσάνθη. Προς το τέλος του αγώνα θα μπορούσε να πετύχει και άλλο τέρμα, αλλά η προσπάθεια του Γκλαβίνη κατέληξε λίγο άουτ. Με τη λήξη του αγώνα έγινε η απονομή του Κυπέλλου στον πρωταθλητή από την αντιπεριφερειάρχη Δ. Κολυνδρίνη και τον πρόεδρο της ΕΠΣΘ Μίλτο Καλόγηρο.

Με ανακοινώσεις του ο Μαγνησιακός ευχαρίστησε την Ε.Λ. Νηλέας για τη φιλοξενία, ενώ συνεχάρη τον Πύρασο για την κατάκτηση του τίτλου στην Α’ ΕΠΣΘ. Παράλληλα του εύχεται να κερδίσει την άνοδό του στη Γ’ Εθνική.

Ε.Λ. ΝΗΛΕΑΣ: Μπιζάνι, Σταμπούλογλου, Πάγια, Τσουμάνης, Μούτος (75’ Κουβαράς), Αράμπογλου, Γκογκινούδης, Μακρής, Ασλάνογλου (46’ Λιάκος), Τσαφούτας, Παλάντζας (60’ Κατσίμπαλης, 85’ λ.τρ. Μπικοράρος).

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Γρηγοριάδης, Κρανιάς, Καΐλας (90′ Γκέρτσο), Χρυσάνθης, Τσαπέρος, Καρακώστας (57’ Βασιλείου), Χριστίδης, Νούσιας (87′ Δ. Κέκιας) Ροδίτης (90’ Τσιαντής), Γκλαβίνης, Γ’ Κέκιας (57′ Ίμπρα).

ΑΠΟΒ-Άνθιμος Γαζής 6-2
Η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βόλου κρατούσε «εξάσφαιρο», καθώς επικράτησε με 6-2 του Άνθιμου Γαζή. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Ε. Νταϊλάνι που πέτυχε πέντε τέρματα. Στο 8’ ο Χούμπλης έκανε το 1-0 με πλασέ, ενώ ο Πασχαλόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 με τον ίδιο τρόπο στο 14’. Από εκείνη τη χρονική στιγμή μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ε. Νταϊλάνι σκόραρε τέσσερις φορές (στο 31’, στο 35’ και στο 44’ με πλασέ και στο 37’ με κεφαλιά, κάνοντας το 5-1). Στο δεύτερο μέρος του αγώνα ο Μουστάκας μείωσε σε 5-2 με κοντινό σουτ στο 47’, ενώ το τελικό 6-2 διαμόρφωσε ο Ε. Νταϊλάνι στο 51’ με πλασέ.
ΑΠΟΒ: Κοντρέρας, Γεωργούσης (54’ Κεραμίδας), Ίλιεβ (63’ Λεφούσης), Σιαφαρίκας, Τσιουκαντάνας, Βαβίτσας (70’ Καμμένος), Παρθένης, Τσόχας, Ε. Νταϊλάνι (70’ Σουφλής), Χούμπλης, Ρέκκας (54’ Σωτηρέλης).
ΑΝΘΙΜΟΣ ΓΑΖΗΣ: Πατρίκιος, Μπιλιτσάκης, Α. Χασιώτης, Γκέκας (34’ Καράι), Κωστάκης, Καλογιάννης, Καραγιαννόπουλος (46’ Μουστάκας), Μπέης (56’ Ντάκης), Κίτσας, Κουλάκογλου, Πασχαλόπουλος (66’ Μπισκανάτας).

Ιάσων-Κένταυρος Ν.Π. 2-1
Ο Ιάσων Άλλης Μεριάς επιβλήθηκε με 2-1 επί του Κενταύρου Νοτίου Πηλίου με γκολ στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο 15’ ο Ζούζουλας κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Α. Γώγος έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 20’ ο Χριστοδούλου εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά με τον Κολοβό να πραγματοποιεί ασταθή απόκρουση και τον Ροδοβίτη στο ριμπάουντ να στέλνει με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Α. Σεφέρι έκλεψε τη μπάλα και πλάσαρε τον Θ. Παναγιωτίδη για το 1-1. Στο 80’ o Κ. Σεφέρι τραυματίστηκε, αφήνοντας την ομάδα του με 10, διότι η ομάδα του δεν είχε άλλο παίκτη για αλλαγή. Φτάνοντας στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Τσίγγας χάρισε τη νίκη στην ομάδα του στο 101’ με άψογο τελείωμα μετά από σέντρα του Χριστοδούλου από τα δεξιά. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι φιλοξενούμενοι εκφράζουν έντονα παράπονα για τα πάρα πολλά λεπτά καθυστέρησης που κράτησε ο διαιτητής κ. Παγωνόπουλος.
ΙΑΣΩΝ
: Θ. Παναγιωτίδης, Λούλος, Χριστοδούλου, Λαλόπουλος (52’ Λάσκος), Γούσιας, Τσιορτός, Τόρο (52’ Βέτσικας), Καραναστάσης (60’ Τσίγγας), Νταφόπουλος (47’ Μπάλλας), Χρηστάκης (47’ Τσινίκας), Ροδοβίτης.
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ Ν.Π
.: Κολοβός, Τσέλα, Λαμπαδάρης, Α. Γώγος, Λιάντζουρος, Α. Σεφέρι, Δροσίτης, Β. Γώγος, Καμάμι (75’ λ.τρ. Κλιάρης), Κ. Σεφέρι, Γ. Ζούζουλας.

Μικροθήβες-Πανιώνιος 2-5
Ο Πανιώνιος έριξε «πεντάρα» στις Μικροθήβες, κερδίζοντας τους γηπεδούχους με το ευρύ 2-5. Στο 15’ ο Κιπτίου πέτυχε το 0-1 με πέναλτι, το οποίο είχε κερδίσει νωρίτερα ο ίδιος. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κιπτίου σκόραρε με κοντινό σουτ για το 0-2, για να έρθει ο Γ. Αναγνώστου να μειώσει στο 43’ με κεφαλιά σε 1-2 και ο ίδιος να ισοφαρίσει με κοντινό σουτ στο 50’ σε 2-2. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές. Στο 55’ ο Κιπτίου έγραψε το 2-3 με σουτ. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Κιπτίου έβγαλε κάθετη μπαλιά και ο Καπάκης πέτυχε το 2-4 με πλασέ, ενώ ο Σταμάτης διαμόρφωσε το τελικό 2-5 στο 70’ με πέναλτι (το είχε κερδίσει ο Δαμασιώτης).
ΜΙΚΡΟΘΗΒΕΣ: Ρεφουγιάτι, Γκόλιας (80’ Τσάμης), Σταφυλάς, Παπανίκος, Γ. Βέτσικας, Γκαραβέλας (72’ Βρετό), Λανάι, Διαμαντένιας, Γ. Αναγνώστου, Ν. Καλέμι, Τοκαλής.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Χατζηαντωνίου, Κριτσίνης, Σταμάτης, Δαμασιώτης (83’ Αναγνωστόπουλος), Γιαλίδης, Φώτου, Χ. Στεργίου, Τάρε, Καπάκης (75’ Λ. Στεργίου), Κιπτίου, Γιαννακός (62’ Ζακυνθινός).

Άθλος-Νέοι Αγίας Άννας 0-2
«Διπλό» στην έδρα του Άθλου πήραν οι Νέοι Αγίας Άννας που κέρδισαν με 0-2. Ο Μάρκου έγραψε το 0-1 με πλασέ στο 65’ και ο Καφετζί διαμόρφωσε το τελικό 0-2 με εύστοχη πέναλτι στο 80’.
ΑΘΛΟΣ
: Τούντορ, Καρπέτης (80’ Καλόσι), Θωμαΐδης, Ακριβός, Κεπεσίδης, Τίτου, Μαυρογέννης (80’ Καραθόδωρος), Κρίκης (60’ Σιούτης), Πιπινής (80’ Λεμούσιας), Τόπας, Τσιάτσιος (60’ Κυρίτσης).
ΝΕΟΙ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ
: Κόκκορης (46’ Βλιώρας), Γεωργιτζίκης, Ευτυχιάδης (46’ Μουλαλίου), Στάμος, Βαμβακάς, Δράκος, Ντρόγκα, Κοντογεωργίου, Καφετζί, Ε. Μάρκου, Πλιακοστάθης (46’ Κόπο).

Ελευθεριακός-Αχιλλέας 5-2
Ο Ελευθεριακός επικράτησε 5-2 του Αχιλλέα. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 30’, 45+1’, 55’, 65’, 72’, ενώ τα γκολ της ομάδας του Αχιλλείου σημείωσαν οι Κωστόπουλος (37’) και Χουλιαράς (89’). Οι φιλοξενούμενοι ήταν άτυχοι έχοντας έξι δοκάρια, δύο με τον Μπεζάτη και από ένα με τους Μαλλιαρό, Τσεκούρα, Κραβαρίτη, Χουλιαρά.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Ζωγραφάκης, Μόσχος (60’ Χουλιαράς), Κάσα (80’ Αθ. Παναγιώτου), Κωστόπουλος, Κορέτα, Τσεκούρας, Μαλλιαρός, Στέκας (75’ Καμώσος), Μπεζάτης, Μουζουράκης (80’ Κραβαρίτης), Θ. Παναγιώτου (80’ Καραγιάννης).

* Νίκες με 3-0 στα «χαρτιά» πήραν Σκόπελος και Ν.Α. Νίκης λόγω παραίτησης του Απόλλωνα Καν. και της Χλόης αντίστοιχα.