Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός Βόλου στο πρωτάθλημα μπάσκετ παλαιμάχων (photos)

Με τους τελικούς ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα μπάσκετ παλαιμάχων, το οποίο για μια ακόμη χρονιά γνώρισε μεγάλη επιτυχία και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων των ομάδων που έλαβαν μέρος. Οι τελικοί διεξήχθησαν στο κλειστό «Βάκης Παρασκευόπουλος», με τους παλαιμάχους του Ολυμπιακού Βόλου να κατακτούν τον τίτλο, κερδίζοντας στον τελικό με 82-65 τον Κένταυρο Κατηχωρίου.

Νωρίτερα, στον μικρό τελικό το Reef νίκησε με 65-51 τους παλαίμαχους του Αλμυρού. Έγιναν δύο πολύ καλά παιχνίδια, με τις ομάδες να παίζουν με πάθος και τους παίκτες να δείχνουν μεγάλη αγωνιστική διάθεση.

Ο Κένταυρος Κατ. έφτασε μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης

Στον τελικό της διοργάνωσης οι παλαίμαχοι του Ολυμπιακού νίκησαν, όπως προαναφέραμε, με 82-65 τον Κένταυρο Κατηχωρίου, με τους «ερυθρόλευκους» να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι μετά την πρώτη περίοδο. Έτσι, στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε αποκτήσει μια διαφορά 10 πόντων (36-26). Κύριος εκφραστής στην επίθεση στο διάστημα αυτό ήταν ο Λευτέρης Καλογερόπουλος, με 15 πόντους, σημειώνοντας μάλιστα τους εννέα πρώτους πόντους της ομάδας του στο ματς. Κρίσιμους πόντους πέτυχε και ο Λάμπρος Πρέκας, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο σημείωσε 10, βοηθώντας παράλληλα και στο οργανωτικό τομέα. Εξαιρετικός στην άμυνα ήταν ο Απόστολος Αυγερινός, «καθαρίζοντας» πολλά αμυντικά ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι καλύτερος και στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα, με τους Καλογερόπουλο και Λ. Πρέκα να «φορτώνουν» με πόντους το αντίπαλο καλάθι.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά ξεπέρασε κάποια στιγμή τους 20 πόντους, για κλείσει στους 17 (82-65). Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Καλογερόπουλος με 26 πόντους και τον ακολούθησαν οι Λ. Πρέκας με 21 και ο Γιαννίκος με 10.

Φάση από τον τελικό ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στον Κένταυρο Κατ.

Διαιτητές: Τσουμαχίδης, Δόλγυρας, Μπάρδας.

Δεκάλεπτα: 13-18, 26-36, 45-57, 65-82.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΤ. (Παπαδόπουλος-Μούτσιος): Καφρίτσας, Χριστοφορίδης 7 (1), Αξιώτης 5 (1), Τσαντόπουλος 10, Πεγιούκας 12, Πατρικάκος 4 (1), Σχορτσιανίτης 1, Βαΐτσης 11, Μαμούρης, Ασπρούδης 4, Καφρίτσας 11 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μυριντζής): Καλογερόπουλος 26 (5), Λ. Τζούμας, Λ. Πρέκας 21 (3). Γιαννίκος 10, Ρούμπος, Αυγερινός 6, Χρυσοχού 6 (1), Καλαντζής 2, Κατσούρας 9, Ν. Πρέκας 2.

Ο MVP του πρωταθλήματος Λ. Πρέκας, μαζί με τον Λ. Καλογερόπουλο

Τρίτη θέση για το Reef

Στον μικρό τελικό Αλμυρός και Reef συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με το Reef να παίρνει διαφορά πέντε πόντων στο πρώτο μέρος, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Βαλάντη Κέτουλα, ο οποίος σημείωσε τους 16 από τους 34 πόντους της ομάδας του στο διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Reef συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ, να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού για να κλείσει η τρίτη περίοδος με 47-39 υπέρ του Reef. Οι νικητές με κοντρόλ μπάσκετ και βρίσκοντας λύσεις στη επίθεση, αλλά έχοντας και καλές επιλογές στην άμυνα, κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στη νίκη και στην κατάκτηση της 3ης θέσης, επικρατώντας με 65-51.

Πέρα από τον Βαλάντη Κέτουλα, ο οποίος σημείωσε συνολικά 26 πόντους, εξαιρετικός ήταν ο Ξανθάς με 15 πόντους, ενώ ο Νικολής σημείωσε 11 πόντους. Από τους παλαίμαχους του Αλμυρού κορυφαίοι ήταν οι Παρίσης με 19 πόντους και Κουρκούμπας με 14.

Διαιτητές: Μαριτσούδης, Καντερές, Γκουντέλιας.

Δεκάλεπτα: 12-14, 29-34, 39-47, 51-65.

ΑΛΜΥΡΟΣ: (Β. Μπάρδας) Παρίσης 15 (5), Νανάς 9, Εσερίδης, Κουρκούμπας 14 (2), Αραμπατζής, Μελέτης, Γκουγκουτούδης, Τσέλιας 2, Καραζούπης 3 (1), Αγραφιώτης 2, Μπάρδας 2.

REEF: (Αγ. Τζούμας) Κοσμάς, Παπαρίζος 3 (1), Κέτουλας 26 (1), Ξανθάς 15 (3), Α. Τζούμας 2, Βόρρας, Νικολής 11, Παυλόπουλος 2, Κεχαγιάς 6, Μαραγκουδάκης, Πούλιος.

*Μετά τη λήξη του αγώνα έγιναν οι απονομές στις νικήτριες ομάδες, ενώ MVP του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ο Λάμπρος Πρέκας, ο οποίος παρέλαβε και το σχετικό βραβείο.