Πρωταθλητής ο Ν. Μαγνησιακός

Ολοκληρώθηκε η τελική φάση της κατηγορίας Μικτό του πρωταθλήματος Ακαδημιών της ΕΠΣΘ. Ο Νέος Μαγνησιακός είναι ο πρωταθλητής για την περίοδο 2017-18, καθώς επικράτησε στον τελικό του φάιναλ φορ, που διεξήχθη στο δημοτικό στάδιο με 3-0 της ΑΠΟΒ.
Και τα τρία τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κατσίφα να ανοίγει το σκορ στο 62’ με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ενώ το 2-0 προήλθε από αυτογκόλ στο 68’. Το τρίτο τέρμα του Νέου Μαγνησιακού επιτεύχθηκε στο 70’ τελευταίο λεπτό του αγώνα (τα παιχνίδια ήταν διάρκειας 70 λεπτών) και το πέτυχε ο Τσιακτίρης.
Ο Νέος Μαγνησιακός ήταν καλύτερος και κατέκτησε δίκαια τον τίτλο του πρωταθλητή, απέναντι σε μια ομάδα που φέτος αγωνίστηκε για πρώτη φορά στη συγκεκριμένη κατηγορία και είχε κάνει την έκπληξη την Πέμπτη, αποκλείοντας την Σκιάθο από τον τελικό.

Ν. ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Σήψας, Κέκιας, Κωστής, Κατσίφας, Κουμπουρλής, Δοδοντζίδης, Μιάμης, Φραγκούλης, Μπαλλάς, Β. Τσιγαρίδας, Κότο.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Χότζα, Γ. Τσιγαρίδας, Τάρε, Γαλλιόπουλος, Ταβλαρίδης, Τσιακτίρης, Μίχας.
ΑΠΟΒ: Τσιόβολος, Αδάμ, Καπουράνης, Τερλιγκάκης, Τσόχας, Χούμαλης, Αττάλας, Νταγιάνι, Λάμι, Βαβίτσας, Παπαδόπουλος.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Τζινάλας, Χιώτης, Παπαδόπουλος, Πινάκας, Μιχαλόπουλος, Ζάχος, Νάνος.

Στην 3η θέση η Σκιάθος
Η Σκιάθος κατέλαβε την 3η θέση στο φάιναλ φορ στην κατηγορία Μικτό των πρωταθλημάτων Ακαδημιών της ΕΠΣΘ, επικρατώντας με 1-0 της Αγίας Άννας στον μικρό τελικό. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι. Στο 2ο λεπτό του β’ ημιχρόνου οι νησιώτες είδαν τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι σε κεφαλιά του Σπύρου Μελαχροινού. Στο 52’ ο Δανόπουλος για λογαριασμό της Αγίας Άννας σημάδεψε το δοκάρι, σε κεφαλιά που επιχείρησε.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 62’. Ο Αλί έγινε αποδέκτης μακρινής μεταβίβασης και με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0. Σε γενικές γραμμές η Σκιάθος ήταν καλύτερη, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα τέρματα και δίκαια έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

ΣΚΙΑΘΟΣ: Τσάκος, Μ. Τσότσι, Πάμα, Σένκα, Μίλε, Καβάσα, Αβντίας, Σ. Ασντίνι, Μελαχροινός, Χ. Ασντίνι.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Γιούσης, Πρόκο, Τσότσι.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Ντίνας, Θεοφιλόπουλος, Παπούλιας, Κυριαζής, Δημητριάδης, Γιοβάνης, Κριτσίνης, Ζαφειρίου, Δαλόπουλος, Πασιάς, Τάρε.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Ευσταθίου, Νικολόπουλος, Καλόγηρος, Καλλίας, Γενεράλης, Λαμπράκης, Τσιουκαντάνας.