Πρόκριση θρίλερ του Παναθηναϊκού με ανατροπή κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα και φωνές για τη διαιτησία

Παρά τον εκνευρισμό για τους διαιτητές, που ακύρωσαν έγκυρο γκολ του Ινσούα, αλλά και το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο από το γκολ του Παντελάκη στο 24′, οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, που είχαν ένα βουνό να ανέβουν στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκαν το ψυχικό σθένος και τη δύναμη να κάνουν την μεγάλη ανατροπή, να νικήσουν 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα και να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στο «οκτώ» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Παναθηναϊκός, που βρέθηκε αγκαλιά με τον αποκλεισμό από τη διοργάνωση στην οποία στοχεύει σε διάκριση, κατάφερε με τρία γκολ από το 56′ μέχρι το 72′ να εξασφαλίσει σκορ πρόκρισης και να πανηγυρίσει μία αγχωμένη νίκη, που την έκανε ακόμη πιο δύσκολη η αποβολή του Κουρμπέλη στο 78′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 56′ από σέντρα του Ζαχίντ, ο Δώνης ισοφάρισε σε 1-1 και δύο λεπτά αργότερα ο Σένκεφελντ που βρέθηκε σε θέση βολής δεν αστόχησε και έκανε το 2-1. Στο 72′ ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπουκουβάλα στον Γιόχανσον και ο Μακέντα ψύχραιμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

24′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Παντελάκης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Διούδη.

Οργή Παναθηναϊκού για τη διαιτησία
Έντονος εκνευρισμός επικρατούσε στο ΟΑΚΑ για την διαιτητική τριάδα και πολύ περισσότερο για τον βοηθό Βασίλη Καλύβα (Φθιώτιδας) που ακύρωσε καθαρό γκολ του Ινσούα, υποδεικνύοντας τον σε θέση οφσάιντ. Το ριπλέι με την ειδική γραμμή έδειξε ότι ο Αργεντινός καλυπτόταν από την άμυνα και με τη λήξη του ημιχρόνου όλος ο Παναθηναϊκός έπεσε πάνω στον διαιτητή Παπαδόπουλο και τους βοηθούς τους για διαμαρτυρία.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ινσούα, Δώνης, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (80′ Χατζηθεοδωρίδης), Ζαχίντ, Μακέντα (84′ Κολοβέτσιος), Μπουζούκης (46′ Περέα)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Γιαννίκογλου, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Καρτάλης, Κρίζμαν, Παμλίδης, Κάστρο (43′ Νικολιάς), Σιόντης (23′ Λιάσος), Ξύδας (75′ Λεό), Σκόνδρας, Αποστολόπουλος

Πηγή: Έθνος