Προελαύνει ο Γ.Σ. Αλμυρού στη Β’ Εθνική γυναικών

Τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια μετρά ο Γ.Σ. Αλμυρού στη φετινή Β’ Εθνική κατηγορία, στο βόλεϊ γυναικών και φυσικά προπορεύεται στη βαθμολογία. Τελευταίο του… θύμα είναι η Φθία Λαμίας, την οποία κέρδισε με 3-2 σετ σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον παιχνίδι.

Μετά το εντός έδρας 3-1 επί της Άθλεσης Λάρισας και το 3-2 στον Αμπελώνα επί του τοπικού Φιλαθλητικού, το νεανικό συγκρότημα του Χρήστου Μακρή (οι περισσότερες αθλήτριες είναι 15-16 ετών) επιβλήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο Αλμυρού της Φθίας Λαμίας με 3-2 σετ και με τους δύο βαθμούς που πήρε έφτασε τους επτά. Εδώ να σημειώσουμε ότι η «καθαρή» νίκη στο βόλεϊ με 3-0 ή 3-1 δίνει τρεις βαθμούς, ενώ όταν το ματς πηγαίνει στο τάι μπρέικ ο νικητής κατακτά δύο πόντους και ο ηττημένος έναν.
Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με τις γηπεδούχες να παίρνουν το πρώτο σετ με 25-20, την ομάδα της Λαμίας να ισοφαρίζει με 24-26, τον Γυμναστικό να ανακτά το προβάδισμα στα σετ με 25-20 και τη Φθία να «απαντά» ξανά με 20-25. Έτσι, το ματς κρίθηκε στο τάι μπρέικ με τον ΓΣΑ να επικρατεί στις λεπτομέρειες με 15-13, αφού οι παίκτριές αποδείχθηκαν περισσότερο ψύχραιμες από τις αντιπάλους τους.
Την επόμενη αγωνιστική ο Γ.Σ. Αλμυρού θα πάρει ξεκούραστα τρεις βαθμούς μια και θα κατακυρωθεί υπέρ του με 3-0 σετ το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Δαφνησιακό Αρκίτσας, ο οποίος έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.
Τα σετ: 25-20, 24-26, 25-20, 20-25, 15-13.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Μπάρδα (αρχηγός), Παπακωνσταντίνου, Καουνά, Παπανικολάου , Τσιγάνη, Καραγιάννη, Μπουκουβάλα, Κωνσταντίνου, Κωτούλα, Κυρίτση, Τσανή, Αραμπατζή, Κούτε, Μαυρογέννη.

Επιτυχημένη αρχή για τη Νίκη

Χρειάστηκε να φτάσουμε στην 3η αγωνιστική της Β’ Εθνικής γυναικών για να αρχίσουν οι υποχρεώσεις της Νίκης, αφού εκκρεμεί το εκτός έδρας ματς της πρεμιέρας με τον Γ.Σ. Νίκαιας, ενώ στην 2η αγωνιστική οι «κυανόλευκες» έκαναν το ρεπό τους.
Στο πρώτο τους φετινό παιχνίδι υποδέχθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Νέας Ιωνίας την Άθλεση Λάρισας και κατέκτησαν το «τρίποντο», επικρατώντας με 3-0 σετ. Η εμφάνιση της Νίκης ήταν εξαιρετική και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην φιλοξενούμενη ομάδα.
ΝΙΚΗ (Γαλαζούλας): Σταυρινάκη, Γιαγκουνίδου, Λώλου, Σίμου, Τζίκουλα,
Καρατάσιου, Ε. Χαλκιά, Κεφαλά, Μελιού, Δημητριάδη, Μουραντιάν, Κουφογεώργου, Ντουσάκη, Τρίπυλα.