Προδόθηκε από τα ριμπάουντ στο τέλος Παναθηναϊκός και έχασε από την Μπασκόνια

Η Μπασκόνια πήρε έξι επιθετικά ριμπάουντ στα τελευταία 2’40” της αναμέτρησης και ο Παναθηναϊκός έφυγε ηττημένος (79-81) από μια έδρα όπου θα μπορούσε να έχει νικήσει.

Αυτό ήταν και το καθοριστικό σημείο εξαιτίας του οποίου ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό διπλό. Και μπορεί το σχήμα που βρήκε ο Πρίφτης (με Έβανς- Γουάιτ στην frontline) να έδωσε λύσεις στην άμυνα, όμως δεν υπήρχε ριμπάουντ σίγουρο! Μεγάλο παιχνίδι επιθετικά από τον Παπαπέτρου που έχασε το τελευταίο σουτ που δεν έγινε υπό καλές προϋποθέσεις. Πολύ σπουδαία καλάθια από τον Macon που έδειξε προσωπικότητα. Καλή εμφάνιση από τον Πέρι.

Ο Πέρι ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε στο πρώτο δεκάλεπτο. Η είσοδός του στο παρκέ και οι 7 συνεχόμενοι πόντοι του, οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε ένα 7-0 και σε προβάδισμα (17-15) στο τέλος του δεκαλέπτου. Ήταν πρόβλημα τα 5 επιθετικά ριμπάουντ της Μπασκόνια ίσως το μόνο στην πολύ καλή άμυνα της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο αλλά και το προβάδισμα μέχρι που έμεινε στα τελευταία 2’35’’ του ημιχρόνου χωρίς πόντο.
Οι «πράσινοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους κι έκαναν λάθη. Την ίδια στιγμή δύο συνεχόμενα τρίποντα της Μπασκόνια την οδήγησαν σε σερί 6-0 και στο 40-35 στο ημίχρονο. Τα 7/15 τρίποντα των γηπεδούχων (που μέχρι αυτόν τον αγώνα είχαν συνολικά… 8/50) άρχισαν να είναι πρόβλημα.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν με 3/3 τρίποντα την 3η περίοδο και προηγήθηκαν 49-38 στο 22’. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μέσα από την άμυνά του. Έγινε περισσότερο πιεστικός με τον Πέρι να κάνει καλή δουλειά όπως και το δίδυμο Έβανς- Γουάιτ στην frontine. Επιθετικά ο Παπαπέτρου (πέτυχε συνολικά 15 πόντους στην 3η περίοδο) είχε τον πρώτο ρόλο. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 51-49, ισοφάρισε σε 55-55 και πέρασε μπροστά μετά από πολλή ώρα (59-57).

Στο 33’ το τρίποντο του Σαντ Ρος έδωσε προβάδισμα (67-65) στον πρωταθλητή Ελλάδας που σούταρε πολύ καλά (9/18 τρίποντα). Το κακό είναι ότι σούταραν καλά και οι γηπεδούχοι: Είχαν 13/27 τρίποντα όταν πέρασαν με 73-69 με 4’26’’ να απομένουν. Και με τρία επιθετικά ριμπάουντ στην ίδια φάση η Μπασκόνια βρέθηκε στο 75-71 με 2’40’’ να απομένουν.

Ο Παναθηναϊκός έχανε τα ριμπάουντ στην άμυνα (77-73 για την Μπασκόνια) αλλά με 1’19’’ για το τέλος ο Μέικον βρηκε στόχο (77-76).
Και το ξανάκανε (51’’ για τη λήξη) ισοφαρίζοντας 79-79 κι ενώ οι «πράσινοι» είχαν χάσει ακόμα ένα ριμπάουντ στην άμυνα!

Ο Γκρέιντζερ μετά από επιθετικό ριμπάουντ (!) με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα (81-79) στην Μπασκόνια με 23’’ να απομένουν για τη λήξη. Το τρίποντο του Παπαπέτρου ήταν υπό κακές προϋποθέσεις και ο Παναθηναϊκός δε μπόρεσε να αλλάξει το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 40-35, 61-59, 81-79
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Μπάλντουιν 7, Σεντεκέρσκις 15, Μαρίνκοβιτς 3, Γκρέιντζερ 12, Φοντέκιο 16, Ενόκ 7, Κοστέλο 1, Γκεντράιτις 16, ΕνΝοκό 4, Κούρουκς
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 9, Μέικον 13, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 22, Κασελάκης 2, Γουάιτ 7,Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 5, Έβανς 8, Σαντ Ρος 9