«Πούλησε ακριβά το τομάρι του…» ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε από τον ισχυρό ΣΚ Ιωάννινα

«Πούλησε ακριβά το τομάρι του» στα Ιωάννινα ο Ολυμπιακός χάνοντας με 78-69 από τον τοπικό Σύλλογο Καλαθοσφαίρισης για τη 12η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής μπάσκετ. Παρότι αντιμετώπισε ανώτερο ποιοτικά αντίπαλο και μάλιστα εκτός έδρας, η βολιώτικη ομάδα προέβαλε σθεναρή αντίσταση, αλλά λύγισε στο τέλος έχοντας πολλά παράπονα από τη διατησία.
Οι παίκτες του Γιώργου Βλιώρα από την αρχή έδειξαν ότι δεν θα αποτελέσουν εύκολη λεία. Με καταπληκτικό ξεκίνημα προηγήθηκαν 15-8 στο 4’, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα. Ο Καραμήτσος με τρίποντο έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 21-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Μεγάλη «μάχη» έγινε στη δεύτερη περίοδο, όπου οι Ηπειρώτες ανέβασαν τον ρυθμό και πίεσαν στην άμυνα. Ωστόσο οι Δημήτρης Μπόγδανος και Θοδωρής Ίλτσογλου φρόντιζαν να διατηρούν το βολιώτικο συγκρότημα μέσα στο παιχνίδι (31-31).

Ωστόσο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ΣΚ Ιωάννινα βρήκε τον τρόπο να πετύχει κάποιους εύκολους πόντους φτάνοντας στο υπέρ του 42-37 στο 20’.
Στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα όχι μόνο του αγώνα, αλλά και των διαιτητών. Με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλά παράπονα από τα σφυρίγματά τους, οι Γιαννιώτες απέκτησαν διψήφια διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι τους 14 πόντους (56-42). Ο Μπόγδανος μείωσε το σκορ, αλλά δύο σερί τρίποντα των γηπεδούχων άνοιξαν την ψαλίδα στο +13 (65-52) στο 30’.
Ο Ολυμπιακός έχει αποδείξει φέτος ότι ποτέ δεν το βάζει κάτω. Αυτό έπραξε και στη χθεσινή αναμέτρηση πλησιάζοντας στους 8 πόντους (67-59 στο 35’). Η διαφορά παρέμενε σ’ αυτά τα επίπεδα (71-63), όπου έγινε μία φάση, που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι. Ο Μπόγδανος σούταρε έξω από τα 6.75 και του έγινε φάουλ από… δύο παίκτες που έπεσαν πάνω του. Ωστόσο οι διαιτητές όχι μόνο δεν καταλόγισαν την παράβαση, αλλά χρέωσαν τον πολύπειρο φόργουορντ με τεχνική ποινή θεωρώντας ότι εκβίασε το φάουλ.

Ο Γιώργος Βλιώρας διαμαρτυρήθηκε δικαιολογημένα για τη συγκεκριμένη απόφαση, με συνέπεια να τιμωρηθεί κι αυτός με τεχνική ποινή. Ο Ξιούρας αξιοποίησε τις βολές, ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Σωτηράκης με τρίποντο έγραψε το 76-63 δίνοντας πρόωρο τέλος στον αγώνα.
Δεκάλεπτα: 19-21, 42-37, 65-52, 78-69
ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Παπαδόπουλος): Ζαμπέτης 4, Ματσάγγας 2, Δουρούκης 11 (3), Τσιτσώνης, Βάσης 5 (1), Ξιούρας 13 (3), Σωτηράκης 15 (2), Τσιρώνης 4, Μπάλλας 24 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Μπεκρής 2, Ίλτσογλου 19 (2), Καραμήτσος 4 (1), Μπόγδανος 23, Μπουσκολίτης 5 (1), Σκαμάγκας 2, Ευτυχίδης 4, Μούμογλου 10 (2).