«Πολυβόλο» ο Ολυμπιακός – «Γάζωσε» με 5-0 τον Απόλλωνα Μακρ. στο Πανθεσσαλικό

Ένα εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Μακρυχωρίου, το οποίο άνοιξε χθες την αυλαία της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής στον 4ο όμιλο. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 5-0 στο Πανθεσσαλικό, με τέρματα των Φλίγκου, Ναζίμ, Λώττα, Μπουτζίκου και Σερτζίνιο.
Το παιχνίδι ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τους «ερυθρόλευκους» να σημειώνουν τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας τη δυνατότητα στον Περικλή Αμανατίδη να κάνει διαχείριση του έμψυχου δυναμικού, περνώντας στο δεύτερο μέρος του αγώνα και τους Καμπλιώνη, Ευθυμιάδη, Παπαϊωάννου και Νόνη.

Πώς έπαιξε ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Γιακουμή, με τον Παπουτσογιαννόπουλο να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας και τον Μπουτζίκο το αριστερό. Οι Λεάντρο και Οικονομόπουλος ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ναζίμ και Κόλα, με τους Σκοπελίτη (αριστερά) και Σερτζίνιο (δεξιά) να επιχειρούν στις πτέρυγες. Ο Λώτας είχε επιτελικό ρόλο στο παιχνίδι, παίζοντας πίσω από τον Φλίγκο που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

«Καθάρισε» από το πρώτο μέρος
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και από το πρώτο λεπτό επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του. Με κινητήριο μοχλό τον Λώττα στη μεσαία γραμμή και τον Ναζίμ να βοηθά στο δημιουργικό κομμάτι, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν διαρκώς στο προσκήνιο και στο πρώτο 15λεπτο είχαν τρεις τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων η μία κατέληξε γκολ. Στο 7’ ο Ναμίζ μέσα στην περιοχή έγινε κάτοχος της μπάλας, με τον Νιγηριανό να σουτάρει αδύναμα και τον Γεωργαντζά να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 10’ το σουτ του Λώττα έξω από την περιοχή δεν βρήκε στόχο (η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι), για να γίνει το 1-0 στο 14’. Ο Λώττας με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Φλίγκο να φεύγει από σωστή θέση, βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων και με ψύχραιμο σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Γεωργαντζά, ανοίγοντας το σκορ και σημειώνοντας το έκτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα.
Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθώντας να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την επίτευξη και δευτέρου τέρματος στο παιχνίδι, πλαγιοκοπώντας πολλές φορές την άμυνα του Απόλλωνα με τους Παπουτσογιαννόπουλο, Μπουτζίκο, Σερτζίνιο και Σκοπελίτη . Ωστόσο, ο Απόλλων Μακρυχωρίου ήταν αυτός που απείλησε με ισοφάριση τον Ολυμπιακό στο 24’. Ο Αλέξανδρος Τεντολούρης σούταρε έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυνόμενου του Ολυμπιακού και να καταλήγει κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν το κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Δημήτρη Τεντολούρη, ο οποίος σούταρε, για να αποκρούσει στην αριστερή του γωνία ο Γιακουμής, βγάζοντας τη μπάλα κόρνερ.

Χρειάστηκε να περάσουν 15 λεπτά, από το πρώτο γκολ που πέτυχε ο Ολυμπιακός, για να δούμε μια τελική προσπάθεια από πλευράς «ερυθρολεύκων». Ήταν το 30’ όταν ο Σκοπελίτης από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα μέσα στην περιοχή, με τον Σερτζίνιο να σουτάρει ψηλά άουτ.
Ο Περικλής Αμανατίδης έκανε μία εσωτερική αλλαγή στο 30’, καθώς ο Λώττας πέρασε δεξιά, με τον Σκοπελίτη να παίζει ως επιτελικός χαφ, θέλοντας μ’ αυτή την κίνηση να ανακατέψει την… τράπουλα, στην προσπάθεια ο Ολυμπιακός να δημιουργήσει περισσότερες φάσεις στο παιχνίδι.
Οι «ερυθρόλευκοι» πριν βγει το πρώτο ημίχρονο πέτυχαν, τελικά, άλλα δύο γκολ, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Στο 39’ ο Σκοπελίτης πάσαρε στον Ναζίμ και αυτός από το ύψος της μεγάλης περιοχής με ωραίο συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Γεωργαντζά, γράφοντας το 2-0. Στο επόμενο λεπτό το βολιώτικο συγκρότημα πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ύστερα από ωραία οργανωμένη προσπάθεια των παικτών του Ολυμπιακού από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Λώττα, με τον έμπειρο μέσο των «ερυθρολεύκων» να σουτάρει και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το δεύτερο τέρμα του στο πρωτάθλημα.
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φλίγκος έκανε ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή, ύστερα από πάσα του Σερτζίνιο, γύρισε το σώμα του, σούταρε, με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Απόλλωνα.

Άλλα δύο γκολ στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε με την ίδια όρεξη και το ίδιο πάθος, με τους παίκτες του Περικλή Αμανατίδη να σημειώνουν άλλα δύο τέρματα. Στα θετικά για τους «ερυθρόλευκους» η συμμετοχή του Αντώνη Καμπλιώνη, ο οποίος επέστρεψε υγιής στους αγωνιστικούς χώρους, έπαιξε την τελευταία μισή ώρα και έδειξε ορισμένα από τα μεγάλα του προσόντα, ως ποδοσφαιριστής. Σίγουρα, χρειάζεται να αποκτήσει ρυθμό, ο οποίος θα έρθει μέσα από τα παιχνίδια, με τον Ολυμπιακό να έχει άλλο ένα σημαντικό «όπλο» στην… φαρέτρα του.
Στο διάστημα 46’-65’ οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μια διαρκής απειλή για την άμυνα του Απόλλωνα. Αναπτύσσονταν εξαιρετικά από τα άκρα, αλλά και από τον άξονα και έχαναν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Στο 51’ το σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου μέσα από την περιοχή απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Λεάντρο πήρε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λώττα, με τον Γεωργαντζά να μπλοκάρει τη μπάλα.
Το 4-0 δεν άργησε να έρθει. Το χρονόμετρο σημάδευε το 55ο λεπτό, όταν ο Σερτζίνιο από τα αριστερά γύρισε τη μπάλα στον Μπουτζίκο και ο έμπειρος αριστερός μπακ με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα.

Στο 63’ ο Γεωργαντζάς είπε «όχι» στην κεφαλιά του Μπουτζίκου μέσα από την περιοχή, με τον Ολυμπιακό να αναστατώνει διαρκώς την άμυνα της ομάδας του Βάιου Καραγιάννη.
Στο τελευταίο ημίωρο αγωνίστηκαν οι Ευθυμιάδης και Καμπλιώνης, με τον πρώτο να είναι πολύ δραστήριος, ενώ είχε συμμετοχή στο πέμπτο γκολ των «ερυθρολεύκων». Ήταν μέσα στις φάσεις και έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση.
Επίσης, ο προπονητής του Ολυμπιακού έδωσε «ανάσες» και στους Μπουτζίκο, Λεάντρο, οι οποίοι αποχώρησαν από το παιχνίδι, δίνοντας τη θέση τους στους Παπαϊωάννου και Νόνη.
Στο τελευταίο τέταρτο ο Ολυμπιακός πέτυχε άλλο ένα γκολ, ενώ δεν έπαψε να παίζει επιθετικά μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Στο 76’ ύστερα από θαυμάσια προσπάθεια του Καμπλιώνη από τα αριστερά (άδειασε δύο αντιπάλους), ο Λώττας με σουτ απέτυχε να σκοράρει, με τη μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι αμυνόμενου του Απόλλωνα, έχοντας κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Το 5-0 ήρθε, τελικά, για τον Ολυμπιακό στο 77’ σε μια φάση που πρέπει να διδάσκεται σε σεμινάρια. Ο Λώττας από το χώρο του κέντρου έβγαλε μπαλιά για τον Ευθυμιάδη που έφυγε στην επίθεση από τα δεξιά, αυτός είδε τον Σερτζίνιο να κάνει κίνηση από τα αριστερά, του γύρισε τη μπάλα και ο Πορτογάλος με ψύχραιμο σουτ πέτυχε το πέμπτο τέρμα των «ερυθρολεύκων», μέσα σε αποθέωση από τους Βολιώτες φιλάθλους.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει άλλη μια άνετη νίκη, να φτάνει στις έξι στο πρωτάθλημα σε επτά ματς (μία ισοπαλία με τη Νίκη) με την επίθεση να πετάει… φωτιές, φτάνοντας ήδη οι «ερυθρόλευκοι» τα 20 γκολ στο πρωτάθλημα.