Πόλο: Πανάξια στην τελική φάση ο Βόλος στους Νέους Άνδρες

Ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση πανηγυρίζει μια μεγάλη επιτυχία και συγκεκριμένα την πρόκρισή του στα τελικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Νέων Ανδρών (γεν. το 2002 και νεότεροι). Κατέκτησε την 2η προνομιούχο θέση στον 3ο όμιλο της ημιτελικής φάσης, που φιλοξενήθηκε στην ανοιχτή πισίνα του ΕΑΚ και ανήκει με τον πλέον επίσημο τρόπο στις οκτώ κορυφαίες ομάδες της χώρας.

Ο Βόλος ήταν ο «οικοδεσπότης» του 3ου ομίλου και αντιμετώπισε δύο ομάδες από τη Θεσσαλονίκη και ισάριθμες από την Πάτρα. Στην πρεμιέρα υπέστη αναμενόμενη ήττα από τον πολύ δυνατό ΠΑΟΚ, ο οποίος είναι βέβαιο πως στα τελικά θα διεκδικήσει με αξιώσεις ακόμη και το χρυσό μετάλλιο, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Δημήτρη Μπλάνα έδειξαν πτυχές του πλούσιου ταλέντου τους και πανηγύρισαν τρεις άνετες νίκες επί του Ν.Ο. Πατρών, της Ν.Ε. Πατρών και του ΟΦΘ. Έτσι, πήραν το δεύτερο εισιτήριο για την τελική φάση (30/7-1/8), μαζί φυσικά με τον ΠΑΟΚ.
Η 15άδα του Βόλου ήταν η εξής: Γιάννης Βαλτσιώτης (τερμ.), Μάριος Βάτσος, Δημήτρης Γκανάτσιος, Γιάννης Γκανάτσιος, Γιώργος Καλλιμόπουλος, Δημήτρης Μπακαλάκης, Θανάσης Καραλής, Βασίλης Βλιώρας, Παναγιώτης Γλούμης, Στέλιος Ιωάννου, Δημήτρης Μπομπός, Μάριος Κομνιανός, Γιάννης Νάσιος (τερμ.), Θανάσης Βασιλούδης, Γιάννης Μεριστούδης.
Οι αγώνες της βολιώτικης ομάδας πιο αναλυτικά:

ΠΑΟΚ-Βόλος 15-6
Στον Βόλο δεν έτρεφαν αυταπάτες για το παιχνίδι της πρεμιέρας με τον ΠΑΟΚ, το βράδυ της Παρασκευής. Γνώριζαν ότι ο αντίπαλος βρίσκεται σε υψηλότερο επίπεδο από όλες τις ομάδες του ομίλου. Η ήττα με 15-6 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά αν και υπήρξαν στιγμές στο ματς που οι πολίστες του Δημήτρη Μπλάνα έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους.
Οκτάλεπτα: 5-1, 6-2, 3-0, 1-3.
Γκολ ΠΑΟΚ: Κεχαλάρης 4, Σγουρίδης 3, Κεφαλάς 2, Κυριαφίνης, Τόττης, Σιδηρόπουλος, Κουγιούνης, Σαλέχ, Ντουμάνης,
Γκολ Βόλου: Μεριστούδης 3, Δ. Γκανάτσιος, Καλλιμόπουλος, Καραλής.

Βόλος-Ν.Ο. Πατρών 13-4
Η επιχείρηση «πρόκριση στα τελικά» για τον Βόλο ουσιαστικά ξεκίνησε το μεσημέρι του Σαββάτου με το εμφατικό 13-4 επί του Ν.Ο. Πατρών. Οι τυπικά και ουσιαστικά γηπεδούχοι ήταν να μην πετύχουν το πρώτο γκολ, αφού στη συνέχεια «βούλιαξαν» τους αντιπάλους τους.
Πάντως, αυτό το πρώτο γκολ άργησε κάπως να έλθει, αφού οι Βολιώτες έμειναν «άσφαιροι» στα πρώτα 11 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα, με τους Πατρινούς να έχουν σημειώσει ένα τέρμα με τον Γεωργαρά, έως εκείνο το σημείο.
Στο 4’.38’’ του β’ οκταλέπτου έγινε το 1-1 με πέναλτι του Δ. Γκανάτσιου και πολύ γρήγορα όλα πήραν τον… δρόμο τους. Τριάντα έξι δευτερόλεπτα αργότερα ο Βλιώρας πέτυχε το 2-1 με σουτ από την περιφέρεια για να ακολουθήσουν τρία γκολ στην κόντρα με τους Π. Γλούμη (μετά από ωραίο κλέψιμο της μπάλας από τον ίδιο), Γ. Γκανάτσιο, Δ. Γκανάτσιο που διαμόρφωσαν το 5-1 του ημιχρόνου.
Με τους παίκτες του να έχουν περισσότερες δυνάμεις, ο Βόλος δεν απειλήθηκε ως το τέλος του αγώνα. Μάλιστα μεγάλωσε τη διαφορά στο σκορ και έφτασε στο +9 με τον Καλλιμόπουλο να είναι ο παίκτης που πέτυχε το τελευταίο γκολ στο ματς, με το οποίο γράφτηκε το 13-4.
Οκτάλεπτα: 0-1, 5-0, 4-2, 4-1.
Γκολ Βόλου: Δ. Γκανάτσιος 4, Γ. Γκανάτσιος 2, Μπομπός 2, Καλλιμόπουλος, Καραλής. Βλιώρας, Π. Γλούμης, Μεριστούδης.
Γκολ Ν.Ο. Πατρών: Γεωργαράς 3, Ανδρουτσόπουλος.

Ν.Ε. Πατρών-Βόλος 10-15
Το δεύτερο Σαββατιάτικο ματς για τον Βόλο ήταν αυτό απέναντι στη Ν.Ε. Πατρών και ήταν επίσης νικηφόρο με σκορ 10-15 (τυπικά φιλοξενούμενοι οι Βολιώτες). Από την αρχή του αγώνα φάνηκε ποια είναι η καλύτερη ποιοτικά, αλλά και η πιο «κολυμπημένη» ομάδα.
Χαρακτηριστικό είναι πως τα πέντε πρώτα γκολ του Βόλου σημειώθηκαν σε κόντρα επιθέσεις, ενώ συνολικά με αυτόν τον τρόπο μπήκαν επτά από τα 15 τέρματα της ομάδας. Κύριος εκφραστής των επιθέσεων ήταν ο Δημήτρης Γκανάτσιος, που «πυροβολούσε» ακατάπαυστα την αντίπαλη εστία, σκοράροντας εννέα φορές.
Ο Βόλος προηγήθηκε 2-7 στο πρώτο μισό του παιχνιδιού και στη συνέχεια απλά διατήρησε το υπέρ του +5. Στα αξιοσημείωτα και το γεγονός ότι στην τελευταία περίοδο χρησιμοποιήθηκε ο δεύτερος τερματοφύλακας Γιάννης Νάσιος που απέκρουσε πέναλτι του Αντίοχου.
Οκτάλεπτα: 1-3, 1-4, 4-5, 4-3.
Γκολ Ν.Ε. Πατρών: Κωνσταντόπουλος 3, Μπρακατσέλος 3, Τριχάς 2, Μπάζιος, Γκοτσόπουλος.
Γκολ Βόλου: Δ. Γκανάτσιος 9, Γ. Γκανάτσιος, Καλλιμόπουλος, Μπακαλάκης, Καραλής, Μπομπός, Μεριστούδης.

Βόλος-ΟΦΘ 10-5
Με την πρόκριση να έχει εξασφαλιστεί από τα παιχνίδια του Σαββάτου, ο Βόλος αντιμετώπισε χθες και τον ΟΦΘ τον οποίο κέρδισε με 10-5. Χρησιμοποιήθηκαν όλοι παίκτες από τη νικήτρια ομάδα, με τον τεχνικό Δημήτρη Μπλάνα να κάνει εκτεταμένο ροτέισον.
Οι Μπομπός, Γ. Γκανάτσιος και Μπακαλάκης έδωσαν στην πρώτη περίοδο προβάδισμα τριών τερμάτων στον Βόλο, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 6-1. Από εκεί και πέρα υπήρξε μια σχετική ισορροπία, αφού οι δύο ομάδες σημείωσαν από τέσσερα γκολ.
Οκτάλεπτα: 3-0, 3-1, 2-2, 2-2.
Γκολ Βόλου: Μπακαλάκης 2, Μπομπός 2, Γ. Γκανάτσιος, Καλλιμόπουλος, Βλιώρας, Π. Γλούμης, Ιωάννου, Μεριστούδης.
Γκολ ΟΦΘ: Μαυραγάνης 2, Γκιόκας, Παρίσης, Πανούσης.