Πόλο εφήβων: Πρώτος και καλύτερος ο Βόλος προκρίθηκε μαζί με ΟΕΑ/ΝΑΒ και Νίκη στη β’ φάση

Στην ανοιχτή πισίνα του ΕΑΚ φιλοξενήθηκαν το περασμένο τριήμερο τα παιχνίδια του 10ου ομίλου του Πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο εφήβων (Κ17). Οι τρεις εκπρόσωποι της Μαγνησίας, δηλαδή ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση, ο ΟΕΑ/ΝΑΒ και η Νίκη, μαζί με τον Ν.Ο. Λάρισας πήραν τα τέσσερα εισιτήρια για την β’ φάση και μάλιστα χωρίς άγχος, αφού ο πέμπτος του γκρουπ Νηρέας Λαμίας δεν παρουσιάστηκε στους αγώνες του.

Πέντε ομάδες επρόκειτο να διεκδικήσουν την πρόκριση στην β’ φάση του πρωταθλήματος εφήβων, η οποία θα διεξαχθεί το τριήμερο 28-30 Δεκεμβρίου. Σύμφωνα με την προκήρυξη μόνο η τελευταία θα αποκλειόταν και έτσι από τη στιγμή που δεν έλαβε μέρος ο Νηρέας Λαμίας, τα πράγματα έγιναν πολύ απλά. Έχασε στα «χαρτιά» όλα τα παιχνίδια του με τέρματα 5-0 και οι ομάδες που έδωσαν το αγωνιστικό «παρών» συνεχίζουν στη διοργάνωση.

Όπως αναμενόταν ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση (ΦΩΤΟ πάνω) παρουσίασε το πιο δυνατό σύνολο. Ούτως ή άλλως έχει δημιουργήσει παράδοση στα πρωταθλήματα υποδομών με αρκετές ομάδες του να λαμβάνουν μέρος σε τελικές φάσεις κάθε χρόνο. Υψηλές βλέψεις έχει και η φετινή εφηβική του ομάδα που νίκησε εύκολα τους συμπολίτες ΟΕΑ/ΝΑΒ και Νίκη, σε παιχνίδια που είχε την άνεση να κάνει και ροτέισον. Για λόγους γοήτρου ήθελε και την πρώτη θέση την οποία πήρε κερδίζοντας τον Ν.Ο. Λάρισας, που επίσης παρουσίασε μία αρκετά καλή ομάδα.

Οι Λαρισαίοι είχαν και βολιώτικη… βοήθεια, αφού άμεσος συνεργάτης του προπονητή Γιάννη Παπαγιαννάκη ήταν ο Δημήτρης Μπλάνας, ενώ το σκουφάκι τους φόρεσε και ο Γιώργος Καλογήρου, που αποκτήθηκε από τον Εθνικό και πέτυχε συνολικά έξι γκολ.

ΟΕΑ/ΝΑΒ και Νίκη ήταν σαφώς υποδεέστερες του Βόλου και του Ν.Ο. Λάρισας, όπως μαρτυρούν τα αποτελέσματα. Εξάλλου, είχαν στη σύνθεσή τους και αρκετούς παίκτες μικρότερους σε ηλικία. Πάντως, στο μεταξύ τους παιχνίδι ο ΟΕΑ/ΝΑΒ ήταν σαφώς καλύτερος και έτσι πήρε την τρίτη θέση, αφήνοντας τέταρτη τη Νίκη. Ας δούμε με περισσότερες λεπτομέρειες τα παιχνίδια που έγιναν:

Νίκη-ΟΕΑ/ΝΑΒ 4-22
Η αυλαία του 10ου ομίλου άνοιξε το βράδυ της Παρασκευής με τον ΟΕΑ/ΝΑΒ να επικρατεί εύκολα της Νίκης με 4-22. Οι νικητές μπήκαν δυνατά στο ματς και σημείωσαν 10 αναπάντητα τέρματα. Οι αντίπαλοί τους παρουσιάστηκαν πιο ανταγωνιστικοί στη συνέχεια με την τελική διαφορά να είναι τα 18 γκολ.

Οκτάλεπτα: 0-10, 2-4, 1-3, 1-5.

Γκολ Νίκης: Ριζάκης 2, Μητσόπουλος, Α. Βέλλος.

Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Καλαντζής 3, Ευθ. Γιάνναρος 3, Ιωαννίδης 3, Καβούρας 3, Β. Γιάνναρος 2, Σωτήρης 2, Σταματάς 2. Μιχαηλίδης 2, Ραΐδης, Χαρίλας.

Ν.Ο. Λάρισας-Νίκη 39-2
Η διαφορά της Νίκης από τον Ν.Ο. Λάρισας είναι πολύ μεγάλη και αποτυπώθηκε με το 39-2 εις βάρος των «κυανολεύκων», που δεν μπόρεσαν να προβάλουν αντίσταση. Χαρακτηριστικό είναι πως το πρώτο γκολ της Νίκης επιτεύχθηκε από τον Ριζάκη στην εκπνοή του ημιχρόνου, γράφοντας σε εκείνο το σημείο το 23-1.

Οκτάλεπτα: 13-0, 10-1, 8-0, 8-1.

Γκολ Ν.Ο. Λάρισας: Τσιότρας 6, Σ. Παπαδημητρίου 5, Μπεζιλιώτης 5, Παράσχος 5, Καλογήρου 4, Τσούτσας 4, Ευσταθίου 2, Μούσιας 2, Δράμπας 2, Κ. Παπαδημητρίου 2, Χαυδάς, Τσίτουρας.

Γκολ Νίκης: Ζαχαρίας, Ριζάκης.

Βόλος-ΟΕΑ/ΝΑΒ 18-4
Χρειάστηκε να φτάσουμε στην 3η αγωνιστική για να παίξει ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση, αφού στις πρώτες δύο πήρε στα «χαρτιά» το ματς με τον Νηρέα Λαμίας και έκανε και το ρεπό του. Το συγκρότημα του Ζαφείρη Μαρινάγη ήταν ανώτερο σε όλους τους τομείς του ΟΕΑ/ΝΑΒ, επικρατώντας με 18-4.

Από νωρίς είχε γίνει γνωστός ο νικητής του παιχνιδιού με τον Βόλο να προηγείται 8-1 στην α’ περίοδο, ενώ η διαφορά έφτασε στο +15 (16-1) στο τέλος του γ’ οκταλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, η συντήρηση δυνάμεων που έκανε ο Βόλος ενόψει του ματς με τον Ν.Ο. Λάρισας, αλλά και η αγωνιστική άνοδος του ΟΕΑΝΑΒ έφεραν το επί μέρους 2-3 για την ομάδα του Λάμπρου Καρύδα, με το 18-4 να είναι το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Οκτάλεπτα: 8-1, 5-0, 3-0, 2-3.

Γκολ Βόλου: Γλούμης 5, Κανάκης 3, Μεριστούδης 2, Πέτρου 2, Ρουμελιώτης 2, Καψάλης, Ζεμπέογλου, Ιωάννου, Καραλής.

Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Καβούρας 2, Καλαντζής, Χαρίλας.

Ν.Ο. Λάρισας-Βόλος 7-11

Το ματς που έκρινε την 1η θέση ήταν αυτό του Βόλου με τον Ν.Ο. Λάρισας. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι Βολιώτες έπαιξαν σωστό πόλο και επιβλήθηκαν με 7-11.

Με καλύτερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση ο Βόλος προηγήθηκε με 3-7 στο ημίχρονο. Οι Λαρισαίοι μείωσαν σε 6-8, αλλά η… τάξη αποκαταστάθηκε στην τελευταία περίοδο με τη διαφορά να ανεβαίνει ξανά στα τέσσερα γκολ.

Οκτάλεπτα: 3-5, 0-2, 3-1, 1-3.

Γκολ Ν.Ο. Λάρισας: Μπεζιλιώτης 4, Χαυδάς, Μούσιας, Τσιότρας.

Γκολ Βόλου: Μεριστούδης 6, Βασιλούδης 3, Ζεμπέογλου, Γλούμης.

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Ν.Ο. Λάρισας 1-19

Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ δεν μπόρεσε να αντισταθεί στον Ν.Ο. Λάρισας από τον οποίο έχασε με 1-19.

Οκτάλεπτα: 0-6, 0-2, 0-7, 1-4.

Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Μιχαηλίδης.

Γκολ Ν.Ο. Λάρισας: Παράσχος 4, Τσιότρας 3, Τσούτσας 3, Καλογήρου 2, Δράμπης 2, Μπεζιλιώτης 2, Σ. Παπαδημητρίου, Μούσιας, Κ. Παπαδημητρίου.

Βόλος-Νίκη 30-0
Δεν αντέχει σε κριτική το παιχνίδι Βόλος-Νίκη 30-0, με το σκορ να αντικατοπτρίζει τη μεγάλη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων.

Οκτάλεπτα: 7-0, 10-0, 6-0, 7-0.

Γκολ Βόλου: Καψάλης 8, Ζεμπέογλου 3, Γιασαλάρι 3, Μαρσουβανίδης 3, Ρουμελιώτης 3, Πανίδης 2, Ιωάννου 2, Βασιλούδης 2, Καραλής 2, Πέτρου, Παπαγεωργίου.