ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τοπικά

Ποιοί μαθητές από σχολεία της Μαγνησίας διακρίθηκαν στον πανελλήνιο διαγωνισμό μαθηματικών 

Στους δεκατρείς ανέρχονται οι μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων της Μαγνησίας που πέτυχαν στην τρίτη και τελευταία φάση του πανελλήνιου διαγωνισμού της Μαθηματικής Εταιρείας που είναι ο «Θαλής».
Πρόκειται για έναν υψηλό αριθμό επιτυχόντων, αν αναλογιστεί κανείς ότι πέρυσι είχαν πετύχει στην τρίτη φάση τέσσερις μαθητές. Βέβαια να σημειώσουμε ότι πέρυσι δύο μαθητές κατάφεραν και διακρίθηκαν και στον «Θαλή» λαμβάνοντας μετάλλια.
Τα ονόματα των επιτυχόντων ανακοινώθηκαν χθες το πρωί και τα σχολεία ειδοποιήθηκαν για τις επιτυχίες των μαθητών τους.
Στη δεύτερη φάση που είναι ο Ευκλείδης είχαν πετύχει 75 και πλέον μαθητές από τη Μαγνησία οι οποίοι διαγωνίστηκαν πριν μερικές ημέρες και από αυτούς οι δεκατρείς πέρασαν στον «Θαλή».
Όσοι πετύχουν στον Θαλή θα προετοιμαστούν για τη μαθηματική ολυμπιάδα.

Ο μαθητής της Γ’ Τάξης του 3ου ΓΕΛ Βόλου Μάριος Κασλάς ανέφερε πως «είναι μια τιμή για μένα και το σχολείο μου που κατάφερα και πέρασα στην τρίτη φάση του διαγωνισμού τον «Θαλή». Τα μαθηματικά είναι για μένα μια αγάπη και ήθελα να δοκιμάσω τον εαυτό μου. Και είμαι χαρούμενος που πέτυχα, γιατί η αλήθεια είναι πως δεν είχα κάνει και κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία, όπως εξάσκηση. Βέβαια κάθε χρόνο συμμετείχα στον διαγωνισμό. Τα μαθηματικά τα λατρεύω, γιατί σου διευρύνουν τους πνευματικούς ορίζοντες, σου δημιουργούν έναν άλλο τρόπο σκέψης. Πάντως στόχος μου είναι να εισαχθώ στην Ιατρική».

Η μαθήτρια Γ’ Τάξης του 8ου ΓΕΛ Βόλου Θεοδώρα Πανάγου είναι μεταξύ των δεκατριών μαθητών που πέτυχαν από τη Μαγνησία στην τρίτη και τελευταία φάση που είναι ο «Αρχιμήδης».
«Μου αρέσουν τα μαθηματικά, γιατί μαθαίνεις να σκέπτεσαι και να αναλύεις» τόνισε η ίδια και πρόσθεσε πως «μέσα από αυτούς τους διαγωνισμούς που είναι τρίωροι, μαθαίνεις να διαχειρίζεσαι τον χρόνο του και να προετοιμάζεσαι ενόψει των πανελλαδικών εξετάσεων που θα δώσω το καλοκαίρι».
Στόχος της είναι να εισαχθεί στα τμήματα μηχανολόγων ή ηλεκτρολόγων του Πολυτεχνείου με την έμφαση να δίνεται στον Βόλο.
Η Θεοδώρα είχε πετύχει πριν δύο χρόνια όντας στην Α’ Τάξη και στον διαγωνισμό της Χημείας λαμβάνοντας την πρώτη θέση σε όλη τη Θεσσαλία και μεταξύ των πρώτων πανελλαδικά.

Συνολικά τα 13 ονόματα των επιτυχόντων είναι τα εξής:
Β’ Γυμνασίου: Καλλίας Σπύρος 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Μηλαράς Βασίλης 4ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας, Παπαναστασίου Κωνσταντίνος 3ο Γυμνάσιο Βόλου, Φιλίππου Δημήτριος 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Φωτιάδης Νικόλαος 1ο Γυμνάσιο Βόλου.
Γ’ Γυμνασίου: Βασιλειάδης Δημήτριος 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Χαραλαμπίδη Αικατερίνη 5ο Γυμνάσιο Βόλου.
Α’ Λυκείου: Δοκός Νικόλαος 6ο ΓΕΛ Βόλου, Ρασβάνη Κωνσταντίνα 1ο ΓΕΛ Βόλου, Χαράτση Δήμητρα 1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας.
Β’ Λυκείου: Γιαννίσης Μανές-Αργύρης Μουσικό Λύκειο.
Γ’ Λυκείου: Κασλάς Μάριος 3ο ΓΕΛ Βόλου, Πανάγου Ιωάννα Μαρία 8ο ΓΕΛ Βόλου.

Την Κυριακή 17 Μαρτίου στις 11 το πρωί στο αμφιθέατρο «Κορδάτος» του παραλιακού συγκροτήματος Παπαστράτου θα πραγματοποιηθεί η εκδήλωση όπου θα βραβευτούν οι μαθητές γυμνασίων και Λυκείων που διακρίθηκαν στους διαγωνισμούς της μαθηματικής εταιρείας.

Επιτυχόντες Α’
Τάξης Γυμνασίου

Από την μαθηματική εταιρεία ανακοινώθηκαν τα ονόματα των επιτυχόντων Α’ Τάξη Γυμνασίου στον Ευκλείδη και οι οποίοι είναι οι εξής:
Αριστείο – Μετάλλιο: Σταθαράκος Ευστάθιος 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Ξυνού Αποστολία Γυμνάσιο Ν. Αγχιάλου.
Βραβείο Α’: Ασημόπουλος Εμμανουήλ Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου, Σαρακατσάνος Απόστολος Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου, Χατζηιωάννου Αικατερίνη-Αναστασία 3ο Γυμνάσιο Βόλου, Αντωνίου Απόστολος 9ο Γυμνάσιο Βόλου, Βάσιλα Φαίδρα-Αθανασία Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου, Μεμάι Φιορέλα Γυμνάσιο Αργαλαστής, Ρούμπος Αριστοτέλης-Μάριος 1ο Γυμνάσιο Βόλου, Σκάμπουρα Κων/να Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου.
Βραβείο Β’: Τσιούρη Γεωργία 7ο Γυμνάσιο Βόλου, Δεδούσης Κωνσταντίνος 10ο Γυμνάσιο Βόλου, Τριανταφύλλου Ιωάννα-Αναστασία Γυμνάσιο Ιωλκού, Καρρόπουλος Γεώργιος 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Δεσποτοπούλου Ευγενία 1ο Γυμνάσιο Αλμυρού, Μίγκα Μαρία-Μαγδαληνή Γυμνάσιο Αγριάς, Πούλιου Ιωάννα 7ο Γυμνάσιο Βόλου, Τριανταφυλλίδης Λέων Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου, Ρασβάνης Ανδρέας 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Αβραμίδου Τριανταφυλλιά Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου, Ανδρεόγλου Αλέξιος 4ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας, Κτενά Ευσταθία 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Νιφόρος Ελευθέριος 1ο Γυμνάσιο Βόλου, Παπαρρίζος Ιωάννης Γυμνάσιο Αγριάς, Σβερώνη Μαρία 8ο Γυμνάσιο Βόλου, Ξυνομπίτης Γεώργιος 5ο Γυμνάσιο Βόλου.
Βραβείο Γ’: Γουργούλια Μαρία-Βασιλική 7ο Γυμνάσιο Βόλου, Τσιάτσου Ευαγγελία 1ο Γυμνάσιο Αλμυρού, Παπαγιάννη Χριστίνα Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου, Αθανασιάδη Μαρία 2ο Γυμνάσιο Αλμυρού, Γκίκας Ιωάννης 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Γούσης Ανδρέας 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Παπαγεωργίου Χαράλαμπος Ιδ. Γυμνάσιο Προμηθέας, Σινγκ Ταράνπριτ Καούρ Γυμνάσιο Ευξεινούπολης, Σπηλιόπουλος Θεόδωρος 3ο Γυμνάσιο Βόλου, Καλιακούδα Ευφροσύνη 10ο Γυμνάσιο Βόλου, Λόη Κατερίνα 5ο Γυμνάσιο Βόλου, Παραγιούτσικου Στεφανία 9ο Γυμνάσιο Βόλου, Σκιαθίτη Ελένη 5ο Γυμνάσιο Βόλου.
Διάκριση στον Ευκλείδη: Αναγνώστου Δημήτριος 3ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας, Βαλή Εμμανουέλα 1ο Γυμνάσιο Βόλου, Κοσμά Νίκη Γυμνάσιο Σκοπέλου, Παπαδόπουλος Κρίτων Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου.

Προηγούμενο ΆρθροΕπόμενο Άρθρο

Μοιραστείτε το