Πλήρωσε την αστοχία στις βολές ο Ολυμπιακός Βόλου που ηττήθηκε 78-75 από την Αριδαία

Οι πολλές χαμένες βολές «πλήγωσαν» τον Ολυμπιακό, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 78-75 από την Αριδαία εκτός έδρας στον πρώτο του αγώνα για την Γ’ Εθνική μπάσκετ. Η αναμέτρηση κρίθηκε στην παράταση, με τους Μπόγδανο και Μπεκρή να αστοχούν στο τέλος της κανονικής διάρκειας.
Ο αγώνας άρχισε καλά για το βολιώτικο συγκρότημα. Ο Γιώργος Βλιώρας έδωσε εντολή η μπάλα να πάει κοντά στο καλάθι και πράγματι με στοχευμένες επιθέσεις η ομάδα του διατηρούσε το προβάδισμα.

Επίσης εξαιρετικά λειτουργούσε και η άμυνα κρατώντας τους γηπεδούχους σε χαμηλά επίπεδα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην πρώτη περίοδο πέτυχαν 15 πόντους και στη δεύτερη μόλις 12. Έτσι το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 32-27 υπέρ του Ολυμπιακού.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν στην άμυνα, με συνέπεια να δεχθούν αρκετά τρίποντα. Αυτό σε συνδυασμό με τα υπερβολικά φάουλ που χρέωσαν οι διαιτητές στους φιλοξενούμενους άλλαξαν τη ροή του αγώνα. Μάλιστα ο Καραμήτσιος αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ, ενώ τον ακολούθησε αργότερα ο Μούμογλου.

Πλέον η Αριδαία προηγούνταν με 52-51 στο 30’, ενώ ο Γ. Βλιώρας είχε έναν ακόμη «πονοκέφαλο». Ο λόγος οι πολλές χαμένες βολές, οι οποίες κόστισαν ακριβά σ’ ένα τόσο «κλειστό» ματς.
Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός είχε το ματς στα χέρια του. Λίγο πριν το φινάλε προηγήθηκε 60-64, αλλά δέχθηκε δύο σερί τρίποντα (66-64). Ισοφάρισε σε 66, ενώ είχε και την τελευταία επίθεση. Την ευθύνη ανέλαβε ο Μπόγδανός που αστόχησε. Ο Μπεκρής «διάβασε» τη φάση αλλά από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει με «φόλοου».

Έτσι η συνάντηση οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αρκετά κουρασμένοι και δεν είχαν τις κατάλληλες επιλογές. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην Αριδαία να πάρει «κεφάλι» στο σκορ προηγούμενη με 78-73. Πάντως το βολιώτικο συγκρότημα κυνήγησε να μειώσει τη διαφορά και στο τέλος με δύο βολές ο Ίλτσογλου έγραψε το τελικό 78-75.

Από την πλευρά του ο Γ. Βλιώρας σχολίασε στη «ΘτΔ»: «Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια, αλλά σε κάποιες στιγμές χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να περάσει μπροστά στο σκορ, όμως και πάλι είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε. Ήταν ο πρώτος μας αγώνας και πιστεύω ότι αν παίζαμε με την Αριδαία λίγο αργότερα θα νικούσαμε».

Δεκάλεπτα: 15-16, 27-32, 52-51, 66-66 (κα.), 78-75
ΑΡΙΔΑΙΑ (Βάτσης): Παπαδόπουλος 8 (2), Βασίλογλου, Πέτκος 3 (1), Τοπαλίδης 2, Παντής, Πονόπουλος 6, Παπαβράαμ, Αβραμίδης 13 (4), Γεωργάκης 10 (1), Μακρόπουλος 10, Παουλεάνου 19( 2), Στρέπκος 7.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Μπράμι, Μπεκρής 7 (1), Μπούρας, Ίλτσογλου 12 (2), Καραμήτσος 11 (2), Αγγελοκωστόπουλος, Μπόγδανος 22 (1), Β. Μπουσκολίτης 2, Σκαμάγκας 6 (2), Ευτυχίδης, Σπανόπουλος, Μούμογλου 15.