Πήρε βαθμό στο Περιστέρι ο Βόλος, 1-1 με Ατρόμητο

Από έναν βαθμό πήραν Ατρόμητος και Βόλος στη μεταξύ τους αναμέτρηση στο Περιστέρι, με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 4ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λιγκ. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με τον Αντζιέλσκι να ανοίγει το σκορ στο 36’ για τον Ατρόμητο, με τον Βόλο να ισοφαρίζει στο 46’ με αυτογκόλ του Ασεβέδο.

Αυτή η ισοπαλία ήταν μόλις η δεύτερη ισοπαλία στις αναμετρήσεις ανάμεσα σε Ατρόμητο και Βόλο, σε 14 παιχνίδια, (12 για τη Σούπερ Λιγκ και δύο για το Κύπελλο).

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά στο πρώτο ημίχρονο, είχε πολύ καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο μέρος, με τον Βόλο στο διάστημα αυτό να παίζει καλό ποδόσφαιρο και να διεκδικεί με πάθος τη νίκη.

Ο Βόλος μετά από τέσσερις αγωνιστικές παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (δύο ήττες και δύο ισοπαλίες), ενώ χωρίς νίκη είναι και ο Ατρόμητος σε τρία ματς (δύο ήττες και μία ισοπαλία).

Ο Κρις Κόλμαν παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Τσιντώτα, με τους Κεσχρίντα (δεξιά) και Αθανασίου (αριστερά) να αποτελούν τους δύο ακραίους οπισθοφύλακες. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Ασεβέδο και Τζαβέλλας, με τον Έλληνα στόπερ να κάνει ντεμπούτο με την ομάδα του Περιστερίου. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Έντερ και Φριτζόνσον, οι Βαλένσια, Ρομπάιγ αγωνίστηκαν στις πτέρυγες, με τον Καμαρά να παίζει πίσω από τον προωθημένο Αντζιέλσκι.

Από την άλλη πλευρά ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε τον Βόλο με τερματοφύλακα τον Σιαμπάνη, με τους Άλχο και Κίτσο να αγωνίζονται στα δύο άκρα της άμυνας (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα). Οι Σιέλης και Ασλανίδης ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Τρουιγέ, οι Εγκίν και Ντέλετιτς έπαιξαν στα «φτερά», με τον Κόμπα να παίζει πίσω από τον Μωραΐτη.

Μέτριο θέαμα στο πρώτο μέρος

Δεν είχε καλό ρυθμό το πρώτο ημίχρονο, έγινε ένα κλειστό ματς, με μόλις τέσσερις φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες. Ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Στο πρώτο 15λεπτο οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας (70%-30%) και την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως όμως να απειλούν το τέρμα του Σιαμπάνη. Ο Ατρόμητος έπαιξε επιθετικά, χωρίς όμως να είναι ουσιαστικός, καθώς έλειψε η συνοχή. Στο 10’ ο Έντερ εκτέλεσε φάουλ, με τον Σιαμπάνη να διώχνει σε κόρνερ.

Μετά το πρώτο 15λεπτο, στο οποίο ο Βόλος έπαιξε με αμυντικούς προσανατολισμούς, έχοντας παθητικό ρόλο, οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου ανέβασαν τον ρυθμό τους, κρατούσαν περισσότερο την μπάλα και προσπαθούσαν να βρουν χώρους να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Ατρομήτου.

Στο 21’, ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή στιγμή στο ματς. Ο Βαλέσια έκανε τη σέντρα προς τον Κεσχρίντα, εκείνος αστόχησε και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στη μοναδική του φάση στο πρώτο μέρος ο Βόλος έφτασε σε θέση βολής στο 26’. Ο Εγκίν από τα αριστερά επιχείρησε τη σέντρα, με τον Τρουιγέ να σουτάρει και την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα.

Για να φτάσουμε στο 36’ όταν ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ. Ο Ρομπάιγ από τα δεξιά έκανε εξαιρετική σέντρα, ο Αντζιέλσκι, ο οποίος καλύπτονταν από τον Άλχο, όπως αποφάνθηκε ο Γκορτζίλας στο VAR, πρόλαβε την έξοδο του Σιαμπάνη και με προβολή έγραψε το 1-0 για τον Ατρόμητο. Αρχικά δόθηκε οφσάιντ, ωστόσο, η φάση εξετάστηκε στο VAR, με τον Κατσικογιάννη να δείχνει σέντρα, με τον Πολωνό να σημειώνει το πρώτο του τέρμα με την φανέλα του Ατρομήτου.

Στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες δεν είχαν να επιδείξουν κάποια καλή φάση, με την ομάδα του Κρις Κόλμαν να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας το σκορ υπέρ τους.

Καλύτερος ο Βόλος στην επανάληψη

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κώστας Μπράτσος έκανε τρεις αλλαγές, ρίχνοντας στο ματς τους Λούνα, Μαχαίρα και Γκαρσία, στις θέσεις των Κίτσου, Εγκίν και Μωραΐτη.

Μόλις στο 22ο δευτερόλεπτο στο β’ μέρος οι «κυανέρυθροι» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ντέλετιτς έγινε κάτοχος της μπάλας στη δεξιά πλευρά, πιέστηκε από τον Αθανασίου, γύρισε την μπάλα στον Άλχο με τον Φινλανδό να κάνει τη σέντρα. Ο Ασεβέδο στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα με το κεφάλι στην έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας το 1-1 (αυτογκόλ).

Το γκολ της ισοφάρισης έδωσε αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Βόλου, οι οποίοι στο 52’ «άγγιξαν» το δεύτερο γκολ. Ο Λούνα από τα αριστερά μέσα στην περιοχή έβγαλε την σέντρα, με τον Τσοκάνη με προβολή να μην βρίσκει την μπάλα όπως θα ήθελε σε πλεονεκτική θέση, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ο Βόλος είχε σαφώς καλύτερη κυκλοφορία, κρατούσε την μπάλα και έπαιξε με επιθετικούς προσανατολισμούς. Στο 55’ ο Κόμπα έκανε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ατρόμητο να απειλεί το τέρμα του Βόλου στο 65’. Ο Ρομπάιγ επιχείρησε τη σέντρα, με τον Βαλέντσια να σουτάρει άουτ πάνω στην κίνηση.

Στο 70’ οι παίκτες του Βόλου συνδυάστηκα πολύ ωραία, η μπάλα από την πάσα του Μαχαίρα έφτασε τον Τρουιγέ, ο Γάλλος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Τσιντώτα να αποκρούει την μπάλα.

Στο 76’ ο Γιουπιτάνα έβγαλε ωραία κάθετη πάσα για τον Βέργο, με τον επιθετικό του Ατρομήτου υπό την πίεση του Ασλανίδη να στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο τελευταίο τέταρτο ο Ατρόμητος ήταν αυτός που είχε την υπεροχή, με τον Βόλο να παίζει με αντεπιθέσεις. Στο 87’ από το ύψος της περιοχής ο Μεταξάς έστειλε ψηλά την μπάλα άουτ, ύστερα από ενέργεια και πάσα του Ντέλετιτς

Στο επόμενο λεπτό, στο 88’, ο Τζαβέλλας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κούντε και αδυναμία των αμυνόμενων του Βόλου να διώξουν την μπάλα από την περιοχή τους.

Ο Βόλος είχε μια πολύ καλή στιγμή στο 92’, με τον Μαχαίρα να σουτάρει και την μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Τζιουβάρας (Κοζάνης)
4ος διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας)

Κίτρινες: Κεσχρίντα, Βαλέντσια, Κούντε-Τσοκάνης, Μεταξάς

ΒΟΛΟΣ: Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Ασλανίδης, Κίτσος (46’ Λούνα), Τσοκάνης, Τρουιγιέ (75’ Μεταξάς), Κόμπα (67’ Μπερτόγλιο), Εγκίν (46’ Μαχαίρας), Ντέλετιτς, Μωραΐτης (46’ Γκαρσία).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Αθανασίου, Έντερ (59’ Κούντε), Φριτζόνσον, Βαλένσια, Καμαρά, Ρομπάιγ (71’ Γιουπιτάνα), Αντζιέλσκι (59’ Βέργος).