Πήρε βαθμό στο 94′ ο Βόλος 2-2 με Πανσερραϊκό

«Όρθιος» στις Σέρρες έμεινε ο Βόλος. Οι «κυανέρυθροι» απέσπασαν 2-2 από τον Πανσερραϊκό, με τον Χουάν Γκαρσία να πετυχαίνει το γκολ της ισοφάρισης με πέναλτι στο 94’.

Το βολιώτικο συγκρότημα έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία, καθώς διαμαρτύρεται για πέναλτι που δόθηκε αρχικά για χέρι του Διαμαντή, με το διαιτητή Ανδριανό να το παίρνει πίσω, αλλά και για το πέναλτι που καταλογίστηκε στο 48’ εις βάρος του, με το οποίο ο Πανσερραϊκός ισοφάρισε στο 50’ σε 1-1.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Πίεσε την άμυνα του Βόλου με στόχο το γκολ και είχε δύο σημαντικές φάσεις στα δέκα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

Στο 6’ οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν ωραία με πρωταγωνιστές τους Ουάρντα και Μπετανκόρ, όμως στο σουτ του Τομάς ο Ασλανίδης πρόλαβε και έβαλε την κόντρα την τελευταία στιγμή.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 8’, ο Κόβατς απέκρουσε την κεφαλιά του Τομάς, ύστερα από τη σέντρα του Ντανκερλούι από τα αριστερά.

Στη συνέχεια ο Βόλος και μετά το πρώτο 20λεπτο, κατάφερε να περιορίσει την επιθετική δραστηριότητα των παικτών του Πανσερραϊκού, δίχως ωστόσο να απειλεί το τέρμα του Χόβαν.

Για να φτάσουμε στο 39’ όταν ο διαιτητής Ανδριανός καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Διαμαντή μέσα στην περιοχή. Η φάση ελέγχθηκε από τον Ζαμπαλά που ήταν στο VAR, ο οποίος φώναζε τον Ανδριανό να δει την φάση. Ο ρέφερι του αγώνα θεώρησε, προφανώς, ότι η μπάλα πήγε στο χέρι του Διαμαντή μετά από επαφή στο σώμα του, με τον διαιτητή εν τέλει να αλλάζει την απόφασή του, παίρνοντας πίσω το πέναλτι.

Ωστόσο, ο Βόλος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ. Ο νεοαποκτηθείς Ασενούν με εντυπωσιακό τελείωμα από πλάγια θέση έγραψε το 0-1, βάζοντας τον Βόλο σε θέση οδηγού στο ματς.

Ο Γκαρσία ισοφάρισε στις καθυστερήσεις

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πάμπλο Γκαρσία πέρασε στο παιχνίδι τον Άλεξιτς στη θέση του Ντανγκερλούι, ενώ και ο Άνχελ Λόπεθ αντικατέστησε τον Κίτσο με τον Κόμπα.

Πολύ νωρίς, στο 48’, ο Άλεξιτς κέρδισε πέναλτι από τον Σιέλη, όπως αποφάνθηκε ο διαιτητής Ανδριανός, αφού πρώτα πήγε και είδε την φάση στο VAR με υπόδειξη του Ζαμπαλά. Ο Θυμιάνης εκτέλεσε την «εσχάτη των ποινών» στο 50’ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Άλεξιτς στο 58’ σούταρε από μακριά με τον Κόβατς να αποκρούει σε κόρνερ και στο επόμενο λεπτό ο Πανσερραϊκός έφτασε σε δεύτερο γκολ. Ο Στάικος επιχείρησε τη σέντρα και ο Δεληγιαννίδης με κεφαλιά «ψαράκι» έγραψε το 2-1 για την ομάδα του.

Ο Βόλος απείλησε με ισοφάριση τον Πανσερραϊκό στο 69’ με τον Τσοκάνη να κάνει το γυριστό σουτ και τον Χόβαν να αποκρούει.

Οι «κυανέρυθροι» έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 2-2 στο 79’. Ο Μωραΐτης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Χόβαν αλλά νικήθηκε από τον Σλοβάκο πορτιέρο με το πόδι, ενώ στη συνέχεια ο Μύγας είχε ευκαιρία να εκτελέσει από πολύ κοντά, όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Τελικά η ισοφάριση για τον Βόλο ήρθε στις καθυστερήσεις. Στο 93’ ο Ζαμπαλάς, φώναξε τον Ανδριανό να δει τη φάση, καθώς ο Οικονόμου ανέτρεψε τον Μύγα, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι.

Ο Χουάν Γκαρσία στο 94’ εκτέλεσε ψύχραιμα το πέναλτι, ισοφαρίζοντας σε 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας).
Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Τσολακίδης (Αθηνών).
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Καστοριάς).

Κίτρινες: Άλεξιτς-Σιέλης, Μύγας, Ασενούν, Άλχο.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Θυμιάνης, Διαμαντής (90’ Γκοτζαμανίδης), Μπέργκστρομ, Στάικος, Μορέιρα, Τομάς (86’ Μούργος), Ουάρντα (90’ Πενταυράκης), Ντανγκερλούι (46’ Άλεξιτς), Μπετανκόρ (77’ Οικονόμου)

ΒΟΛΟΣ: Κόβατς, Μύγας, Κίτσος (46’ Κόμπα), Καλογερόπουλος, Ασλανίδης (63’ Μωραΐτης), Τσοκάνης (73’ Ντέλετιτς), Σιέλης (63’ Ράσιτς), Άλχο, Ασενούν, Γκλάβτσιτς, Γκαρσία.