Πήρε το ντέρμπι ο ΓΣΑ επικράτησε 3-2 σετ της Νίκης στη Β’ Γυναικών βόλεϊ

Γουρλίδικη αποδείχθηκε η 13η αγωνιστική της Β’ Εθνικής βόλεϊ των γυναικών για τον Γ.Σ. Αλμυρού, καθώς πήρε το ντέρμπι με τη Νίκη με 3-2 σετ και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Τα χαμόγελα επέστρεψαν και στον Ολυμπιακό που κέρδισε εκτός έδρας με 3-0 σετ τον Γ.Σ. Νίκαιας.

Ο Γ.Σ. Αλμυρού ήταν ο μεγάλος νικητής στο μαγνησιώτικο ντέρμπι της Β’ Εθνικής βόλεϊ των γυναικών, αφού επικράτησε 3-2 σετ της Νίκης μετά από παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη.

Οι γηπεδούχες πήραν τα δύο πρώτα σετ με σχετική άνεση έχοντας τον έλεγχο σε όλα τα σημεία και πήγαιναν για μία νίκη με «καθαρό» σκορ. Όμως οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν. Μείωσαν σε 2-1 και ισοφάρισαν και σε 2-2 οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τις παίκτριες του Γυμναστικού να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμες στο τέλος και να φτάνουν στο υπέρ τους 18-16. Από τη στιγμή που ο αγώνας κρίθηκε σε πέμπτο σετ, η νικήτρια ομάδα του Γ.Σ. Αλμυρού κατέκτησε δύο βαθμούς, ενώ έναν πήρε η Νίκη.

Τα σετ: 25-18, 25-16, 22-25, 21-25, 18-16.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Παπαγιώργου, Κωνσταντίνου, Καραγιάννη, Μπουκουβάλα, Τσιγάνη, Μποτού, Τσάτσου, Λιάπη, Τσιούμα, Νάντζιου, Μούζα, Θεοδωράκη, Θωμαΐδη.

ΝΙΚΗ (Γαλαζούλας-Ντελής): Πίσσα, Γιαγκουνίδου, Μελιού, Τριπύλα, Γαργάλα, Ευαγγελινού, Μουραντιάν (λ.), Πολυζώη, Κεφαλά Στ., Κύρκου (λ.) , Κεφαλά Ανδ, Φραντζή.

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Ολυμπιακός Βόλου
Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες ο Ολυμπιακός Βόλου επέστρεψε στις επιτυχίες και μάλιστα με «καθαρή» νίκη που του επέφερε τρεις βαθμούς. Οι «ερυθρόλευκες» αντιμετώπισαν εκτός έδρας τον Γ.Σ. Νίκαιας και μετά από εξαιρετική εμφάνιση επιβλήθηκαν με 0-3 σετ. Με ανακοίνωσή του ο Ολυμπιακός ευχαριστεί τους ανθρώπους του Γ.Σ. Νίκαιας για την άψογη συνεργασία.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 19-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Ξύδης): Γκόντα, Πανταζή, Ξύδη, Μανικάκη, Παπαθανασίου, Παπανικολάου, Ζαφειρίου, Κούτε, Στάμου, Τσατσαρέλη, Παπαδοπούλου, Σταμάτη, Καρακασίδου, Μαυρογέννη.

* Ο Ολυμπιακός Βόλου εξέδωσε και την κάτωθι συλλυπητήρια ανακοίνωση: «Το Διοικητικό Συμβούλιο του Α.Σ. Ολυμπιακός Βόλου 1937 εκφράζει την θλίψη και τα συλλυπητήρια του στον προπονητή της ομάδας βόλεϊ του συλλόγου Περικλή Ξύδη για την απώλεια της μητέρας του Αλεξάνδρας. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα την σκεπάσει».

Τα αποτελέσματα: Γ.Σ. Αλμυρού-Νίκη 3-2, Γ.Σ. Νίκαιας-Ολυμπιακός Βόλου 0-3, Φοίβος Γιάννουλης-ΣΠΑ Καρδίτσας 1-3, Γ.Σ. Τυρνάβου-ΑΕΛ 0-3, Σπάρτακος-Ασκληπιός Τρικάλων 0-3.

Η βαθμολογία: ΣΠΑ Καρδίτσας 36, Ασκληπιός 32, ΑΕΛ 29, Σπάρτακος 24, Ολυμπιακός Β. 23, Νίκη 17, Φοίβος Γιαν. 15, Γ.Σ. Αλμυρού 11, Γ.Σ. Νίκαιας 6, Γ.Σ. Τυρνάβου 2.