Πήρε το ντέρμπι με τον Θησέα η Αγία Άννα

Η Αγία Άννα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΘ, καθώς επιβλήθηκε 4-1 του Θησέα στο γήπεδο «Παντελής Μαγουλάς». Έτσι, παρέμεινε στην 1η θέση, μαζί με τον Μαγνησιακό, ενώ η ομάδα της Αγριάς βρίσκεται πλέον στο -8 από την κορυφή. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από επεισόδια που έγιναν μετά τη λήξη του.

Ο Νίκος Αθανασιάδης παρέταξε την Αγία Άννα με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Φαγέ. Δεξιός οπισθοφύλακας ο Σουγκάρης και αριστερός ο Παπαδήμος, ενώ οι Χολέβας και Ρόκας ήταν οι σέντερ μπακ. Ο Βέργος με τον Αργύρη συνέθεσαν το δίδυμο των ανασταλτικών χαφ, με τον Πετράκο μπροστά τους στον άξονα να αναλαμβάνει την οργάνωση του παιχνιδιού. Από τα δεξιά κινούταν ο Σέττος και από τα αριστερά ο Κορέτα, ενώ ο Παπαδημητρίου ήταν ο σέντερ φορ.

Για τον Θησέα, ο Δημήτρης Κόφφας επέλεξε σύστημα 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Κεφαλάς. Ακραίοι μπακ ο Λίτσος δεξιά και ο Κουκουτής δεξιά, ενώ οι Ιακωβίδης και Ρακής ήταν οι δύο στόπερ. Ο Αλεξίου είχε το ρόλο του «κόφτη» στη μεσαία γραμμή και οι Χατζησταμάτης, Κ. Κόφφας ήταν οι εσωτερικοί μέσοι. Ο Αλμασίδης έπαιξε ως δεξιός εξτρέμ και ο Καραμανλής είχε τον αντίστοιχο ρόλο από τα αριστερά, ενώ ο Αλαμάνης τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Στο α’ μέρος ο Θησέας πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μέχρι το μισάωρο μόνο αυτός απειλούσε. Σουτ του Αλαμάνη στο 6’ μπλόκαρε ο Φαγέ, ενώ στο 14’ ο Αλμασίδης έπιασε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ. Πέντε λεπτά ο Ιακωβίδης σούταρε από κοντά αναγκάζοντας τον Φαγέ να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ. Ένα ακόμη σουτ του Αλμασίδη στο 24’ κατέληξε κόρνερ μια και έβαλε σωστά την κόντρα ο Παπαδήμος.

Στην πρώτη της ουσιαστικά αξιόλογη επιθετική ενέργεια η Αγία Άννα άνοιξε το σκορ. Ήταν στο 33’ όταν ο Κορέτα εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα των «πρασίνων» και με σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0. Δύο λεπτά μετά η κεφαλιά του Παπαδημητρίου κατέληξε άουτ.

Στο 42’ ο Κορέτα ανέτρεψε τον Λίτσο και ο διαιτητής Καλατζής -που ήταν πολύ κοντά στη φάση- έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι. Ο Αλμασίδης έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα, στο 43’ και χωρίς να πάρει πολύ φόρα σημάδεψε σωστά και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο β’ ημίχρονο η Αγία Άννα ήταν ανώτερη. Μάλιστα, μόλις στο 46’ ο Κεφαλάς έσωσε την εστία του σε προσπάθεια του Σέττου, ενώ στο 59’ ο γκολκίπερ του Θησέα «νίκησε» σε τετ-α-τετ τον Κορέτα. Στο επόμενο λεπτό ο Κουκουτής θέλοντας να απομακρύνει τη μπάλα, βρήκε το πόδι του Σέττου και υπέπεσε σε πέναλτι, με τον Παπαδημητρίου να ευστοχεί στο 61’ για το 2-1.

Η Αγία Άννα διαχειρίστηκε στη συνέχεια το υπέρ της σκορ, ενώ ο Θησέας είχε να επιδείξει μόνο ένα καλό μεν, άστοχο δε, σουτ του Νάκα στο 71’. Με τους «πράσινους» να ρισκάρουν πολύ στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι βρήκαν χώρους και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Στο 92’ ο Παπαδημητρίου σέντραρε από τα αριστερά και ο Ζαρίφης στόπαρε και με σουτ έγραψε το 3-1. Τέλος, στο 95’ ο Παπαδημητρίου έφυγε στην κόντρα και μόνος απέναντι στον Κεφαλά δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει διαμορφώνοντας το 4-1.

Με τη λήξη του αγώνα είχαμε επεισόδια. Οι οπαδοί του Θησέα τα έβαλαν με τους παίκτες της Αγίας Άννας θεωρώντας προκλητικούς τους πανηγυρισμούς τους. Όμως ορισμένοι δεν έμειναν εκεί. Εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και επιτέθηκαν στους ποδοσφαιριστές, παρουσία και του προέδρου της ΕΠΣΘ Μίλτου Καλόγηρου, που με τους συνεργάτες του προσπαθούσε να ηρεμήσει τα πνεύματα.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φαγέ, Σουγκάρης, Παπαδήμος, Χολέβας, Ρόκας, Βέργος, Κορέτα (87’ Πολύζος), Αργύρης, Παπαδημητρίου, Πετράκος (70’ Καλαμίδας), Σέττος (84’ Ζαρίφης).

ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Λίτσος, Κουκουτής, Ιακωβίδης, Ρακής, Αλεξίου, Καραμανλής (86’ Καραλόπουλος), Κ. Κόφφας (65’ Τσιανάκας), Αλαμάνης (65’ Νάκας), Χατζησταμάτης (83’ Σιώμος), Αλμασίδης (83’ Σιμιτσής).