Πήρε το Nations League με ανατροπή η Γαλλία

Η Ισπανία αν και προηγήθηκε στο παιχνίδι δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη κόντρα στην Γαλλία, στον τελικό του Nations League. Όπως και στον ημιτελικό με το Βέλγιο και την μυθική ανατροπή με 2-3, έτσι και απόψε η Γαλλία πήρε τη νίκη και το τρόπαιο.
Η Γαλλία «αφυπνίστηκε» από το γκολ των Ισπανών και σημείωσε τη μεγάλη ανατροπή με 1-2 στον τελικό του Nations League.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς να καταφέρουν οι δύο ομάδες να δημιουργήσουν τεράστιες ευκαιρίες. Όσα δεν είδαμε όμως στο πρώτο μέρος ήρθαν στο δεύτερο 45λεπτό.
Η Ισπανία ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο 64ο λεπτό της συνάντησης. Ο Ογιαρθάμπαλ έπειτα από ωραία κάθετη του Μπούσκετς «εκτέλεσε« άψογα με διαγώνιο σουτ για το 1-0 στο 64′.
Όμως, δεν άργησε να έρθει η «απάντηση» της Γαλλίας! Ο Μπενζεμά λίγο αργότερα και ειδικότερα στο 66′ με ένα καταπληκτικό πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης τον Σιμόν για το 1-1.
Το γκολ της ανατροπής ήρθε δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας παιχνιδιού. Ο Εμπαπέ έκανε την ολική ανατροπή για τους «τρικολόρ». Έπειτα από κάθετη πάσα του Ερναντέζ, ο σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν με ωραία ενέργεια και ψύχραιμο πλασέ σημείωσε το τελικό 1-2.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Ουνάι Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Έρικ Γκαρσία, Λαπόρτ, Μάρκος Αλόνσο, Μπουσκέτς, Γκάβι, Ρόντρι (84′ Φορνάλς), Φεράν Τόρες (84′ Μερίνο), Ογιαρθαμπάλ, Πάμπλο Σαράμπια (61′ Πίνο).
ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέρ Ντεσάμπ): Γιορίς, Κουντέ, Βαράν (43′ Ουπαμεκανό), Κιμπεμπέ, Παβάρ (79′ Ντουμπόις), Ερναντές, Πογκμπά, Τουαμενί, Γκριεζμάν (90′ Βρετούτ), Μπενζεμά, Εμπαπε.