Πήρε το μαγνησιώτικο ντέρμπι η ΑΕΒΔ

Πολύ εύκολες νίκες για Ολυμπιακό και ΓΣ Βόλου με μεγάλα σκορ, ροζ φύλλο για την ΑΕΒΔ κόντρα στον Αλμυρό, ενώ την ήττα στην 6η αγωνιστική γνώρισαν Ίωνας και Ανάληψη.

Ολυμπιακός Β.-Αγριά 96-42

Το τελικό σκορ αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα και τη διαφορά δυναμικότητας Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-4 στο 4:43, η διαφορά ανέβηκε πολύ με τρίποντα των Μπόγδανου, Παπούλια (29-11) και ο Καραγεώργος με σουτ έξω από τα 6,74 έκανε το 34-13 στη λήξη της α’ περιόδου. Στο +30 με καλάθι του Σκαμάγκα στο 13:18 (45-15) και το ημίχρονο έληξε 58-21 με 17/27 δίποντα και 6/13 τρίποντα για την ομάδα του Γ. Βλιώρα. Ο Καραγεώργος το 69-29 στο 27ο λεπτό και με σερί 9-0, γράφτηκε το 79-33 στο 30′. Ο φοβερός σουτέρ είχε 3/4 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο και συνολικά 7/11 στο σαββατιάτικο ματς. Με δικό του σουτ η μέγιστη διαφορά πριν τη λήξη (96-50), ο Φιλίππου σκόραρε για το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 34-13, 58-21, 79-33, 96-42

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 25 (2/3 δ., 7/11 τρ.), Ίλτσογλου 11 (2/2 β., 3/4 δ., 1/2 τρ.), Παπούλιας 20 (3/3 β., 7/12 δ., 1/3 τρ.), Μπόγδανος 13 (4/4 β., 3/5 δ., 1/1 τρ., ριμπ. 7-1), Βλασταρίδης 3 (1/4 β., 1/3 δ.), Καραθάνος 4 (2/2 δ., 0/2 τρ.), Σκαμάγκας 4 (2/2 δ., 0/6 τρ.), Αναστασόπουλος 4 (2/5 δ.), Λουλούδης 8 (0/2 β., 4/5 δ., ριμπ. 6-5), Παρασκευάς 8 (4/5 δ., ριμπ. 5-4).

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής): Καζεπίδης 7 (2/4 δ., 1/8 τρ.), Σκουμής 2 (1/1 δ., 0/2 τρ.), Καραμανλής 9 (3/12 δ., 1/2 τρ.), Ξυπνητός (0/1 δ., 0/3 τρ.), Φιλίππου 2 (1/1 δ., 0/2 τρ.), , Χριστιάς (0/3 δ.), Κοψιαλής 12 (3/4 β., 3/4 δ., 1/5 τρ.), Καλιντζέος 6 (2/2 β., 2/14 δ.), Μαστραφτσής 2 (1/2 δ.).

ΓΣ Βόλου-Φοίβος 102-75

Εύκολη νίκη για τον Γυμναστικό που έσπασε το φράγμα των εκατό πόντων. Οι γηπεδούχοι δεν έπαιξαν καλή άμυνα αλλά είχαν διαφορά ασφαλείας και «καθάρισαν» το ματς με σερί 12-0 στην αρχή του β’ ημιχρόνου. Με 7/7 σουτ ολοκλήρωσε το ματς ο Παυλόπουλος που πέτυχε 19 πόντους, όσους και ο Ζαρογιάννης που μέτρησε 3/3 τρίποντα. Πολύ καλός επίσης και ο Τσίρος.

Δεκάλεπτα: 26-20, 56-37, 80-49, 102-75

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 14 (4/5 β., 5/10 δ., 0/3 τρ., ριμπ. 5-0), Καλογερόπουλος 13 (4/5 β., 3/4 δ., 1/1 τρ., ριμπ. 1-0), Τάσος 2 (1/2 δ., ριμπ. 0-2), Μούτσιος (0/1 τρ.), Χρηστομάνος 5 (1/1 δ., 1/2 τρ., ριμπ. 1-1), Παυλόπουλος 19 (3/3 β., 5/5 δ., 2/2 τρ., ριμπ. 3-0), Τσίρος 17 (2/2 β., 6/10 δ., 1/3 τρ., ριμπ. 2-3), Σιδερής 5 (1/3 δ., 1/2 τρ.), Κουρουπάκης 4 (2/3 δ., ριμπ. 6-2), Παλάσκας 4 (2/4 δ., ριμπ. 1-0), Ζαρογιάννης 19 (5/6 δ., 3/3 τρ., ριμπ. 3-0).

ΦΟΙΒΟΣ: Καραγιάννης 2, Τουρναβίτης 14 (2), Μπούχρας, Β. Φαρμάκης, Δραγατογιάννης 11, Κουρής 15 (1), Γουμενόπουλος 7 (1), Αθ. Φαρμάκης 5, Κρικώνης 15 (1), Καλτσούνας 6.

Ίωνας-Σπάρτακος 53-60

Σε κακή επιθετική ημέρα ο Ίωνας, ηττήθηκε στην έδρα του. Ύστερα από ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν κοντά στο σκορ, ο Σπάρτακος πήρε διαφορά στην τρίτη περίοδο με διψήφια τιμή που έφθασε μέχρι τους 19 πόντους. Οι παίκτες του Άγη Τζούμα δεν πτοήθηκαν, με δυνατή άμυνα και καλάθια των Ευθυμίου, Κουμπούνη, πλησίασαν στους τρεις, 52-55 κι ενώ απέμενε 1:20. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για φάουλ που δεν δόθηκαν σε δύο φάσεις (έγινε λόγος για «σφαγιαστική» διαιτησία του Παριανόπουλου), μετά το 52-57, ο Σπάρτακος με εύστοχες βολές πήρε τη νίκη.

Τέλος, σε μία εξαιρετική κίνηση, ο Ίωνας βράβευσε στο ημίχρονο τον Δημήτρη Βόντζο που φόρεσε για αρκετά χρόνια την κυανέρυθρη φανέλα της ομάδας και προσέφερε πολλά στο βολιώτικο μπάσκετ, ενώ ανάλογες πρωτοβουλίες θα υπάρξουν στο μέλλον και σε άλλους πρώην παίκτες.

Δεκάλεπτα: 13-16, 28-32, 39-53, 53-60

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 7 (1), Φωτιάδης 4, Κέτουλας 1, Σοφιανίδης, Τέγος, Γεωργόπουλος 7 (1), Τζικόπουλος, Μπεκρής 6, Βασιλείου, Ζέρζης 4, Μαυροφώτης 8 (2), Ευθυμίου 16 (1).

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Αραπουκλές, Αθανασόπουλος 8, Καλέτσιος, Γκουλιάκος, Μπουσκολίτης 4, Χαλκιάς, Τσιούλκας 18, Μπανιάς, Μπάρμπας 9 (2), Ντόνας 6 (1), Γκαγκανάτσιος 7 (1), Φαρμακάς 8.

ΑΕΒΔ-ΓΣ Αλμυρού 78-70

Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση στη Ν. Ιωνία που η ΑΕΒΔ κέρδισε τον ΓΣ Αλμυρού με τον Βασίλη Ντίκα να κάνει μεγάλη εμφάνιση με 33 πόντους, εκ των οποίων οι 13 στην τελευταία περίοδο. Από την άλλη, ο Καραγιώργος ήταν εξαιρετικός με 38 αλλά δεν είχε βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Ισορροπημένη η εναρκτήρια περίοδος που έληξε 19-16. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 24-19 κι αργότερα 29-23 με μακρινό σουτ του Αναστασιάδη, ενώ ο Στύλας με βολές διαμόρφωσε το 33-26 στο 16:47. Κοντοστάθης και Καραγιώργος σημείωσαν τρίποντα, ο Βαλαμούτης ισοφάρισε και το ημίχρονο έληξε 39-39 με μια περίεργη φάση και τρίποντο από το κέντρο! Στη διεκδίκηση της μπάλας, ο Ντίκας έκανε φάουλ με το σώμα στον Καραγιώργο που δεν δόθηκε, ο τελευταίος έπεσε κάτω, έκανε βήματα που επίσης δεν δόθηκαν, σηκώθηκε και σκόραρε ακριβώς από το κέντρο!!!

Ο Αλμυρός ήταν καλύτερος στο τρίτο δεκάλεπτο. Το 45-44 μετατράπηκε σε 45-50 με τρίποντα των Κοντοστάθη, Συνάζου, με γκολ-φάουλ ο Καραγιώργος το 47-55 στο 25:38 και με 3/3 βολές ο ίδιος παίκτης το 49-58 στο 28′ που ήταν η μέγιστη διαφορά για τους φιλοξενούμενους. Στην τελευταία περίοδο, ο Ντίκας σημείωσε συνεχή καλάθια για την ΑΕΒΔ και η ισοφάριση έγινε με δύο στη σειρά τρίποντα από Στύλα, Κοντάκη (61-61). Με γκολ φάουλ ο Ντίκας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του 64-63, το ματς πήγε καλάθι με καλάθι μέχρι το 37ο λεπτό όταν το σκορ ήταν 71-70. Από εκεί και πέρα, ο Αλμυρός δεν ξανασκόραρε. Ο Ντίκας πέτυχε δύο δίποντα (το δεύτερο από ασίστ του Καρπέτη), ο τελευταίος έκλεψε την μπάλα στην άμυνα και στο 38:30, ο Θέος είχε 0/2 βολές. Άστοχα σουτ από Στύλα, Ράπτη και ο Ντίκας «τελείωσε» το ματς με εντυπωσιακό καλάθι. Πήρε μακρινό ριμπάουντ, διέσχισε όλο το παρκέ και σημείωσε λέι απ αφού πέρασε την μπάλα πίσω από την πλάτη.

Δεκάλεπτα: 19-16, 39-39, 51-58, 78-70

ΑΕΒΔ (Λότφι-Σιδηρόπουλος): Στύλας 21 (5/6 β., 2/5 δ., 4/11 τρ., ριμπ. 2-1), Χαρχαρής 5 (1/2 β., 1/4 δ., ριμπ. 6-5), Αναστασιάδης 11 (2/2 β., 0/2 δ., 3/5 τρ., ριμπ. 5-2), Καρπέτης 2 (1/5 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 2-1), Ντίκας 33 (7/10 β., 13/22 δ., 0/3 τρ., ριμπ. 6-4), Κοντάκης 3 (0/4 δ., 1/4 τρ., ριμπ. 4-0), Τσινίκας, Λουκίδης 2 (1/1 δ., ριμπ. 0-1), Νίκολης, Βλάχος 1 (1/2 β., 0/1 τρ., ριμπ. 2-0), Τσίγκος, Ματζουράνης.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 8 (1/3 δ., 2/6 τρ., ριμπ. 3-0), Καραγιώργος 38 (8/8 β., 9/17 δ., 4/13 τρ., ριμπ. 2-1), Μαμούρας, Καλόγηρος, Συνάζος 10 (2/2 β., 1/3 δ., 2/3 τρ., ριμπ. 7-2), Ράπτης 3 (0/1 β., 0/5 δ., 1/1 τρ., ριμπ. 8-0), Χατζόπουλος 2 (2/4 β., 0/1 δ., ριμπ. 1-0), Θέος 3 (0/1 β., 0/3 δ., 1/1 τρ., ριμπ. 3-1), Γώγουλας (0/1 τρ.), Μυλωνάς, Βαλαμούτης 6 (2/2 β., 2/2 δ., ριμπ. 2-1).

Κεραυνός-Ανάληψη 83-62

Από την κακή της περιφερειακή άμυνα πληγώθηκε η Ανάληψη καθώς δέχθηκε 13 τρίποντα από τον Κεραυνό ο οποίος είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας. Τα πέντε εξ αυτών στη β’ περίοδο όταν οι Λαρισαίοι πήγαν με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο. Δεν ξεχώρισε κάποιος παίκτης από την κυανόλευκη ομάδα στο σκοράρισμα και έτσι δεν αποφεύχθηκε η ήττα.

Δεκάλεπτα: 13-13, 39-27, 65-45, 83-62

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Ζαχαρέλης): Νταής 2, Καραβασώνης 19 (5), Γοργόλης 6, Πανάγος 12 (2), Νασίκας 10, Αγαπίου 11, Χαχόπουλος, Πάσχος 23 (3).

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ίλτσογλου 13 (2), Μανωλόπουλος, Γαλανάκης 5 (1), Παπαϊωάννου 4, Συλεόπουλος 7 (1), Ξύδης 8 (1), Ευαγγελινός 7 (1), Τύμπας 7, Καλίκος 5, Μωυσίδης 6, Κλείτσας, Κουτσονεβάκης.