Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε – Ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε 86-72 από τον Φάρο

Προσπάθησαν πολύ τα κορίτσια του Ολυμπιακού, αλλά δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον Φάρο μέχρι τέλους, παρά το γεγονός ότι ήταν για 33 λεπτά κοντά στο σκορ. Η ομάδα του Κερατσινίου επικράτησε των «ερυθρολεύκων» με 86-72 στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου για την Α1 μπάσκετ γυναικών.

Τα πρώτα επτά λεπτά κύλησαν με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, με σερί 0-7 ο Φάρος έκανε το 20-27, αλλά οι δύο Αμερικανίδες του Ολυμπιακού σκόραραν και η α’ περίοδος έκλεισε 24-29, διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενες είχαν 9/9 βολές και 10/12 δίποντα με κυριαρχία κάτω από τα καλάθια. Από οκτώ πόντους οι Άντριους, Φέρμπανκς και Ταντουρόφσκα, από την άλλη στους 11 η έμπειρη Παπαμιχαήλ (ύψους 1.90). Η Κυριατζίδου μείωσε στον πόντο, 34-35 στο 14′, η Άντριους με πέντε δικούς της σερί πόντους έδωσε προβάδισμα στη βολιώτικη ομάδα (39-37 στο 15:44) και η Κυριατζίδου με νέο σουτ έξω από τα 6,75 το 42-40. Η Τζόνσον έβαλε τον Φάρο μπροστά με την ελάχιστη διαφορά στο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός με άμυνα ζώνης περιόρισε κάπως τις φιλοξενούμενες, όμως οι παίκτριές του αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα με τις ογκώδεις ξένες των αντιπάλων, που ήταν εύστοχες και είχαν καλά τελειώματα κοντά στο καλάθι (6/8 σουτ στο ημίχρονο).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Φάρου, αλλά η Άντριους πέτυχε τέσσερις πόντους κι ακολούθησε τρίποντο της Ελένης Ζήτη με το οποίο το σκορ πήγε στο 49-45 (στο 21:25). Μετά το τάιμ άουτ, αντέδρασε ο Φάρος κάνοντας σερί 0-9 (49-56), που το έσπασε η Φέρμπανκς με ωραίο καλάθι αφού πρώτα «άδειασε» δύο αντιπάλους με προσποίηση. Η Τζόνσον με συνεχή καλάθια το 51-60, η Ταντουρόφσκα πέτυχε τρίποντο και μετά έγινε μια φάση που παραλίγο να τινάξει το ματς στον αέρα… όταν η Μαγκλάρα σημείωσε δίποντο και πανηγύρισε με χειρονομία προς τον πάγκο του Ολυμπιακού. Υπήρξε ένταση και διακοπή τριών λεπτών. Άντριους και Ταντουρόφσκα στον αιφνιδιασμό έκαναν το 59-64 όταν έληξε η περίοδος.

Με καλάθι της Κεχαγιά το 61-70 στο 32′ και με τρίποντο της Τζόνσον-Γουόκερ το 62-73 που ήταν η πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Κερατσινίου με πόντους των δύο πολύ καλών Αμερικανίδων του και της Κεχαγιά, κυριάρχησε και ξέφυγε στο σκορ, μέχρι και με 18 (68-86), πριν Σουλτάνη και Διαμαντοπούλου σκοράρουν στο τέλος για το τελικό 72-86. Η 18χρονη Βολιώτισσα σημείωσε τους πρώτους της πόντους στην Α1…

Ομαδικά στατιστικά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 12/16 βολές, 21/50 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 6/6 αιφνιδιασμοί, 25 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

ΦΑΡΟΣ: 20/24 βολές, 30/52 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 3/3 αιφνιδιασμοί, 42 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 15 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Δεκάλεπτα: 25-29, 42-43, 59-64, 72-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 6 (0/1 δ., 2/3 τρ., ριμπ. 1-1), Γαλιατσάτου 1 (1/2 β.), Ταντουρόφσκα 16 (1/1 β., 3/7 δ., 3/6 τρ., ριμπ. 5-0), Σουλτάνη 10 (2/4 β., 4/16 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 2-1),  Άντριους 22 (6/7 β., 8/15 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 2-0), Διαμαντοπούλου 2 (1/1 δ.), Ζήτη 3 (1/2 τρ.), Φέρμπανκς 12 (2/2 β., 5/10 δ., ριμπ. 6-4), Κωτούλα (ριμπ. 1-0), Δεληγιάννη (ριμπ. 1-0).

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. (Λειβάδης): Γκρίτζα 2, Καλογήρου 2, Γούναρη, Παπαμιχαήλ 20 (4/4 β., 8/12 δ., ριμπ. 9-3), Μαγκλάρα 8, Κεχαγιά 16 (6/7 β., 2/6 δ., 2/4 τρ.), Διέλα 2, Τζόνσον 19 (5/5 β., 7/8 δ.), Γουόκερ-Τζόνσον 17 (5/8 δ., 6/10 δ.)

Βράβευση στους Αργοναύτες

Η 3η Δεκεμβρίου είναι η παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και ο Ολυμπιακός Βόλου τίμησε την ομάδα ΑμΕΑ Αργοναύτες, όπως είχε πράξει και πέρσι. Συγκεκριμένα στο ημίχρονο μέλη των Αργοναυτών έδωσαν αγώνα επίδειξης κι ακολούθως έγιναν οι βραβεύσεις από τον Ολυμπιακό προς το συγκεκριμένο σωματείο και από τους Αργοναύτες προς τη διοίκηση του ερυθρόλευκου συλλόγου και τη διεύθυνση του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ. Ζεστό ήταν το χειροκρότημα των φιλάθλων, η αναμνηστική φωτογραφία περιλάμβανε τους Αργοναύτες μαζί με τον Ολυμπιακό και τον Φάρο σε μία εξαιρετική κίνηση.

Νίκη Λευκ.-Πανιώνιος 66-69

Παναθηναϊκός-Αθηναϊκός 50-79

Παναθλητικός-Πρωτέας 49-60

Ολυμπιακός Β.-Φάρος 72-86

Ολυμπιακός Π.-Δάφνη 100-58

Εσπερίδες-ΠΑΟΚ 82-78