Πέρασε από το Σέσκλο η Αγία Άννα, 2-0 την Ακρόπολη

Στο γήπεδο του Σέσκλου η Αγία Άννα πανηγύρισε την 11η φετινή της νίκη και πέμπτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ. Για ένα ημίχρονο συνάντησε δυσκολίες απέναντι στην τοπική Ακρόπολη, αλλά τελικά πήρε το «τρίποντο» επικρατώντας με 0-2. Πρωταγωνιστής του αγώνα δεν ήταν άλλος από τον Ιάσονα Παπαδημητρίου, που πέτυχε και τα δύο γκολ των «ερυθρόλευκων» (54’, 79’).

Πολλοί ήταν εκείνοι που περίμεναν έναν υγιεινό περίπατο της Αγίας Άννας στο Σέσκλο, αλλά η Ακρόπολη αποδείχθηκε αξιόμαχος αντίπαλος. Παίζοντας χωρίς άγχος, αφού ήταν το αουτσάιντερ της αναμέτρησης, προσπάθησε να βάλει δύσκολα στους φιλοξενουμένους και κατάφερε να τους κρατήσει «άσφαιρους» στο α’ μέρος. Όμως, στην επανάληψη «μίλησε» ο πρώτος σκόρερ του φετινού πρωταθλήματος, ο Ιάσων Παπαδημητρίου, αφού με δικά του τέρματα διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα υπέρ της Αγίας Άννας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ που θα απλοποιούσε το έργο τους στη συνέχεια. Ωστόσο, η πολύ καλά στημένη Ακρόπολη μπόρεσε να αποσοβήσει τους όποιους κινδύνους και να κρατήσει το 0-0 σε ολόκληρο το α’ μέρος. Στο διάστημα αυτό μόνο μία φορά βρέθηκε κοντά στο γκολ η ομάδα του Νίκου Αθανασιάδη όταν ο Σέττος επιχείρησε σουτ από τα δεξιά και η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στην επανάληψη επικράτησε ο… νόμος του Παπαδημητρίου. Στο 54’ δέχθηκε μία βαθιά μπαλιά μέσα στην περιοχή και με προβολή έκανε το 0-1. Όσο για το 0-2, ήρθε στο 79ο λεπτό όταν ο Κορέτα έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Παπαδημητρίου με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι παραβίασε ξανά την εστία του Βίτσου. Αυτό ήταν το 24ο γκολ σε 14 παιχνίδια για τον σέντερ φορ της Αγίας Άννας, επίδοση που είναι εντυπωσιακή.

Πάντως, αξίζει να αναφέρουμε ότι το συγκρότημα του Βασίλη Πανόπουλου δεν το έβαλε κάτω όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μετά το 0-1 προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δύο καλές στιγμές. Αρχικά, απείλησε με τον Παγώνη που έκανε προβολή στην κλειστή γωνία του Φαγέ, ο οποίος απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια είχαμε μία προσπάθεια του Βαρελόπουλου από τα πλάγια. Ο παίκτης της Ακρόπολης είχε την επιλογή να σπάσει τη μπάλα σε συμπαίκτη, αλλά προτίμησε να τελειώσει μόνος τη φάση, με τη μπάλα να βρίσκει σε αμυνόμενο και να περνά κόρνερ.

Φυσικά, στο β’ μέρος είχε και η Αγία Άννα ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, έχοντας και περισσότερους κενούς χώρους στη διάθεσή της. Σουτ του Παπαδημητρίου μέσα από την περιοχή εξουδετερώθηκε από τον Βίτσο, ενώ ένα άλλο σουτ από τον Πετράκο δεν είχε την κατάληξη που θα ήθελε ο ίδιος μια και η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο.

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσος, Παπούλιας, Πούλιος (82’ Βασιλείου), Τσούτσας (75’ λ.τρ. Μαλλιαρός), Στρούγγης, Κολυμήτρας, Τζινιέρης (75’ Χρυσαφόπουλος), Βαρελόπουλος (82’ Κατσαρός), Παγώνης, Γκάγκας, Αξιώτης (80’ Μ. Τσουκάλης).

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φαγέ, Βέργος, Παπαδήμος, Χολέβας, Ρόκας, Αργύρης, Κορέτα (83’ Πολύζος), Σουγκάρης, Παπαδημητρίου, Πετράκος (74’ Τσελεπής), Σέττος (86’ Ζαρίφης).