Πέντε… αστέρων εμφάνιση η Αγία Άννα

Με εμφάνιση πέντε… αστέρων η Αγία Άννα συνέτριψε τον Γ.Σ. Αλμυρού με 5-0 χθες το απόγευμα στο «Παντελής Μαγουλάς». Το συγκρότημα του Νίκου Αθανασιάδη δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους του και ένα υποτιθέμενο ντέρμπι το μετέτρεψε σε υγιεινό περίπατο.

Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης η Αγία Άννα είχε την υπεροχή, φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση. Στον αντίποδα, ο Γ.Σ. Αλμυρού παρουσίασε πολύ κακή εικόνα και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολόγησε την θέση του στις πρώτες θέσεις.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και σχετικά νωρίς πήραν το προβάδισμα. Στο 10ο λεπτό ο Σέττος εκτέλεσε συρτά ένα φάουλ με τη μπάλα να φτάνει στον Τσελεπή, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι Αλμυριώτες δέχθηκαν και δεύτερο γκολ. Ήταν στο 14’ όταν ο Τσελεπής επιχείρησε σουτ, με τον Κοντογεωργάκη να προσπαθεί χωρίς επιτυχία να μπλοκάρει τη μπάλα. Ο Παπαδημητρίου καιροφυλακτούσε και αφού πήρε το «ριμπάουντ» σημείωσε το 2-0.

Στο 21’ ήρθε και το 3-0 και ήταν ιδιαίτερα θεαματικό. Ο Παπαδημητρίου έγινε κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής, απέφυγε έναν αντίπαλο και με σουτ στο δεξί «παραθυράκι» δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων. Απόλυτη κυρίαρχος η Αγία Άννα έφτασε και  σε τέταρτο γκολ πριν ολοκληρωθεί το α’ μέρος. Στο 42’ ο Παπαδημητρίου εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μιχόπουλου και «κρέμασε» τον Κοντογεωργάκη για το 4-0. Ο σέντερ φορ των γηπεδούχων έκανε χατ-τρικ, φτάνοντας και τα 19 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Ανώτερη και στο β’ μέρος η Αγία Άννα απέναντι σε έναν αντίπαλο σκιά του εαυτού του. Σουτ του Σέττου στο 47’ πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Τσελεπή τρία λεπτά αργότερα. Όσο για το 5-0 σημειώθηκε στο 77’ μετά από σέντρα του Στεργιόπουλου και πλασέ του Ζαρίφη. Τέλος, η προσπάθεια του Σέττου στο 83’ κατέληξε άουτ.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φαγιέ, Χατζητρακόσιας, Παπαδήμος (75’ Αλεξανδρίδης), Χολέβας, Ρόκας (65’ Στεργιόπουλος), Αργύρης, Τσελεπής, Βέργος (60’ Πολύζος), Παπαδημητρίου (75’ Ζαρίφης), Κορέτα (60’ Πετράκος), Σέττος.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Μιχόπουλος, Τσαγιαννίδης (46’ Χριστοφορίδης), Πλαβός (46’ Αράπης), Ντόντα, Θεοδωρόπουλος (86’ Τετριμίδας), Θυμιόπουλος, Καρράς, Αραπίτσας, Χειλάς, Κλουκουτάρας (46’ Γκάμπας).