«Πάτησε» κορυφή ο Ρήγας μετά το 0-2 επί της Δάφνης στο Βασδέκειο

Μετά από αρκετό καιρό ο Ρήγας Φεραίος «πάτησε» κορυφή στην Α’ ΕΠΣΘ (μαζί με τη Δήμητρα). Οι Βελεστινιώτες εκμεταλλεύτηκαν την ήττα-σοκ του Σαρακηνού από την Ακρόπολη, ενώ οι ίδιοι πέρασαν νικηφόρα από το Βασδέκειο, επικρατώντας 0-2 της γηπεδούχου Δάφνης. Τα γκολ πέτυχαν οι Γκίνης (78’) και Ν. Καλαϊτζίδης (91 πεν.).

Δεν χωρά αμφιβολία πως ο Ρήγας ήταν καλύτερος και άξιζε το «τρίποντο». Όμως μέχρι να πάρει προβάδισμα στο σκορ σπατάλησε πάρα πολλές ευκαιρίες τρομάζοντας τους φίλους του. Φυσικά εκείνο που μετρά για το συγκρότημα του Κώστα Σταματίου είναι ότι έφτασε τις επτά συνεχόμενες νίκες και δείχνει ικανό για τον τίτλο. Μάλιστα η χθεσινή επιτυχία ήρθε χωρίς δύο βασικά στελέχη της ομάδας, τους Αραμπατζή και Γουτούλη, που έμειναν εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού, αν και πλέον υπάρχουν λύσεις μετά τη χειμερινή μεταγραφική ενίσχυση.

Η Δάφνη κράτησε το 0-0 για 78 λεπτά και σίγουρα της αξίζουν συγχαρητήρια για το μαχητικό της πνεύμα. Οι παίκτες του Κώστα Τουρσούγκα κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε μία ποιοτικότερη ομάδα, αλλά δεν άντεξαν ως το τέλος.

Ένας πρώην παίκτης της Δάφνης και νυν του Ρήγα, ο Χρήστος Καρακίτσιος ήταν ο πρωταγωνιστής στις περισσότερες φάσεις του α’ ημιχρόνου. Όμως ο νεαρός επιθετικός δεν κατάφερε να χρηστεί σκόρερ. Στο 13’ πήρε την κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ρακή, χωρίς να βρει στόχο. Στο 16’ δέχθηκε τη μπαλιά από τον Αλμασίδη και ενώ έπεφτε κατάφερε να πλασάρει, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Ένα ακόμη σουτ του Καρακίτσιου πέρασε άουτ στο 25’, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά που έκανε στο 28ο λεπτό. Στο 36’ ο Καρακίτσιος σημάδεψε σωστά στο σουτ που επιχείρησε, αλλά με εντυπωσιακή εκτίναξη ο Αβδελάς παραχώρησε κόρνερ.

Προσπάθεια του Ν. Καλαϊτζίδη με τον Μαρέδη να τον επιτηρεί

Η Δάφνη ξεμύτισε από το… καβούκι της στο 37’, με τον Περεντίδη να σουτάρει από μακριά και τη μπάλα να φεύγει άουτ. Το 0-0 διατηρήθηκε ως το τέλος του ημιχρόνου, αφού ο σωστά τοποθετημένος Αβδελάς μπλόκαρε το σουτ του Ρακή στο 41’.

Στην επανάληψη ο Ρήγας Φεραίος συνέχισε να πιέζει παίζοντας πλέον με τέσσερις επιθετικούς (Γάρος, Καραγιάννης, Καρακίτσιος, Κουκουτσέλος). Στο 47’ ο Αβδελάς σταμάτησε το σουτ του Κακάνη, ενώ στο 67’ ο Σουγκάρης παραλίγο να βάλει γκολ για «χάι λάιτ». Έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 74’ ο Γάρος έκανε την ατομική ενέργεια και το πλάσε, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Ελάχιστα άουτ πέρασε και το σουτ του Ζατσάι δύο λεπτά αργότερα. Τελικά τη λύση για τον Ρήγα την έδωσε ένας αμυντικός που προωθήθηκε σε στατική φάση. Ήταν στο 78ο λεπτό όταν ο Αλμασίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Γιάννης Γκίνης με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Από τη στιγμή που μπήκε το γκολ, το «τρίποντο» δεν μπορούσε να χαθεί για τους «κυανόλευκους». Ο Ανατολής δεν ανησύχησε στο σουτ το Περεντίδη στο 80’, βλέποντας τη μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ από την άλλη πλευρά ο Αβδελάς «νίκησε» σε τετ α τετ τον Γάρο, στο 82’. Στο 90’ Αβδελάς και Κουκουτσέλος συγκρούστηκαν μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Σαρρή να δίνει πέναλτι υπέρ του επιθετικού των φιλοξενουμένων. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 91’ ο Ν. Καλαϊτζίδης, που με ψύχραιμο τρόπο διαμόρφωσε το 0-2.

ΔΑΦΝΗ: Αβδελάς, Σιαμέτης, Τσέλος, Φιλοσόγλου, Λούκας, Τσορμπαντζής, Κακάλιας, Λιόλιος, Μαρέδης (68’ Ρουσσάς), Περεντίδης (83’ Βαρελόπουλος), Τσιγαρίδας.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Ανατολής, Κακάνης, Αλμασίδης, Γκίνης, Ιωάννου, Σουγκάρης, Γάρος (84’ Κουτσώνας), Ν. Καλαϊτζίδης, Καραγιάννης, Ρακής (46’ Κουκουτσέλος), Καρακίτσιος (68’ Ζατσάι).

Κεντρική φωτό: Ο Γκίνης έχει ανοίξει το σκορ και πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του