Τρομερή η Ακρόπολη – Έκανε την έκπληξη επικρατώντας 1-3 του Σαρακηνού

Η Ακρόπολη πέτυχε μεγάλη νίκη με 1-3 επί του Σαρακηνού στο Βασδέκειο, τον οποίο «γκρέμισε» από την κορυφή της βαθμολογίας. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η μάχη για τον τίτλο αποκτά νέο ενδιαφέρον, αφού η πρώτη από την τέταρτη ομάδα απέχουν μόλις δύο βαθμούς.
Η ομάδα του Γιάννη Φασουράκη μπορεί να πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ και να έπαιξε καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος του αγώνα δεν παρουσίασε καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Οι γηπεδούχοι υπέστησαν την τρίτη ήττα τους και υποχώρησαν από την 1η στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα . Όσον αφορά την ομάδα του Κώστα Παπαστεργίου, είχε ρόλο κυνηγού από νωρίς στην αναμέτρηση, αλλά κατάφερε να παίξει ορθολογικά και στα δύο ημίχρονα του αγώνα, να αντιδράσει σωστά, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ και να χτυπήσει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, όπου και πέτυχε ολική ανατροπή. Αυτή ασφαλώς ήταν για την Ακρόπολη η μεγαλύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, αν αναλογιστεί κανείς το βαθμό δυσκολίας του συγκεκριμένου παιχνιδιού.
Μόλις στο 5’ ο  Αλχασάν Σουμά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο ποδοσφαιριστής των «κοκκινόμαυρών» βρέθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής του Στούκα και με υπέροχο σουτ, έκανε το 1-0. Ωστόσο, η «απάντηση» της Ακρόπολης ήρθε στο 17’. Ο Μόσιος κέρδισε πέναλτι και ο Παγώνης το αξιοποίησε, για το 1-1.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο α’ μέρος οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρίες με τους Μοράλες, Τζίκα και Αντωνίου, αλλά οι προσπάθειές τους δεν είχαν την κατάληξη που θα ήθελαν οι ίδιοι, καθώς καμία από τις εκτελέσεις τους δεν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας του Στούκα.
Δύο λεπτά από την έναρξη του δευτέρου μέρους του αγώνα (47’), η ομάδα του Κώστα Παπαστεργίου κατάφερε να πετύχει την ανατροπή στο σκορ. Ο Αξιώτης έβγαλε ωραία σέντρα από τη δεξιά πλευρά με τον Φουρκιώτη να στέλνει με το κεφάλι τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοντογιάννη. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Φουρκιώτης έγινε και πάλι αποδέκτης της μπάλας, στέλνοντάς τη αυτή τη φορά, με νέα κεφαλιά, στα δίχτυα της εστίας των «κοκκινόμαυρων» για το 1-2. Από εκεί και πέρα, στο παιχνίδι δεν σημειώθηκε κάποιο άλλο τέρμα μέχρι το 85’, όταν ο Παγώνης κατάφερε να πλασάρει εύστοχα από κοντινή απόσταση, πετυχαίνοντας το 1-3, που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Αξίζει να αναφερθεί πως οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 80’, λόγω αποβολής του Μαυρίδη, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για αντικανονικό μαρκάρισμα σε αντίπαλο και διαμαρτυρία στο διαιτητή της αναμέτρησης, κ. Σκουλά. Επίσης, το ντεμπούτο του στα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΠΣΘ, πραγματοποίησε ο 14χρονος, Ίσι, ο οποίος προέρχεται από τα τμήματα υποδομής της Ακρόπολης. Ο πιτσιρικάς  πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 85’, αντικαθιστώντας τον Αντωνίου.
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Κοντογιάννης, Γιαμαλής (67’ Κ. Δημόπουλος), Πατσής, Μαυρίδης, Μοράλες, Χάνος, Α. Μαστακούλης (63’ Γ. Μαστακούλης), Τζίκας, Αντωνίου, Κωνσταντάκος (46’ Θαλασσινός), Σουμά.
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Στούκας, Ζάγκας, Σ.Δ. Γκάγκας, Κ. Κολυμήτρας, Τ. Κολυμήτρας, Παγώνης, Φουρκιώτης, Αντωνίου (85’ Ίσι), Αξιώτης, Μόσιος, Μητρομάρας (60’ Δημητρίου).