Παρθενικό γκολ και «τρίποντο» εκτός έδρας για τη Νίκη 1-0 τον Ηρακλή Λαρισας

Όλα έγιναν για πρώτη φορά σήμερα στο «AEL FC Arena». Η Νίκη για πρώτη φορά φέτος εκτός έδρας σκόραρε και πήρε «τρίποντο» κερδίζοντας 0-1 τον Ηρακλή Λάρισας. Κι όλα αυτά στο ντεμπούτο του Δημήτρη Ελευθερόπουλου στην τεχνική ηγεσία της βολιώτικης ομάδας. Σκόρερ ήταν στο 20’ ο Κάσσος, ο οποίος πέτυχε κι άλλο γκολ το οποίο ακυρώθηκε.

Στην παρθενική του παρουσία στον πάγκο της Νίκης ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος δεν είχε στη διάθεσή του τους Χοσέτε Μιράντα, Αντόνιο Ροχάνο και Αντώνη Αναστασίου. Στον αντίποδα ο Γιώργος Δεληζήσης ανάρρωσε και ξεκίνησε στο βασικό σχήμα

Το σύστημα ήταν 4-3-3 ως εξής: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μπάγιτς έχοντας μπροστά του από δεξιά προς αριστερά τους Τοπαλίδη, Γρομητσάρη, Δεληζήση και Δημητρίου. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Κυριακίδης με εσωτερικούς μέσους τους Παναγιωτίδη και Τσουκαλά. Την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Κάσσος (δεξιά), Μιλούνοβιτς (αριστερά) και Σιαφά (κορυφή).

Δύο γκολ έβαλε ο Κάσσος αλλά μέτρησε το ένα
Η Νίκη μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έπιασε από τον… λαιμό τον Ηρακλή. Άρχισε να τον πολιορκεί ασφυκτικά και δεν του επέτρεψε να πάρει «ανάσα». Στο πρώτο 20λεπτο το σκηνικό διαδραματιζόταν διαρκώς στα καρέ των γηπεδούχων, οι οποίοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο.

Στο 7’ ο Παναγιωτίδης έστρωσε για τον Δημητρίου, το σουτ του οποίου έφυγε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Δημητρίου σέντραρε προς τον Παναγιωτίδη, ο οποίος με το στήθος κατέβασε για τον Σιαφά. Ωστόσο οι αμυνόμενοι πρόλαβαν να διώξουν πριν σουτάρει ο στράικερ από την Ισημερινή Γουινέα.

Στο 10’ η βολιώτικη ομάδα σκόραρε αλλά δεν πανηγύρισε. Σε σέντρα από τα αριστερά ο Σιαφά έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Κάσσος με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο συνελήφθη σε θέση οφσάιντ από τον α’ βοηθό κ. Βογιατζή και το γκολ δεν μέτρησε.

Παρά το ακυρωθέν τέρμα οι «κυανόλευκοι» δεν πτοήθηκαν. Έτσι με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου κατάφεραν να βρουν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Το γκολ προήλθε από μία έξυπνη κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, με τον Κυριακίδη να προσποιείται ότι θα σεντράρει αλλά έδωσε για τον Κάσσο. Αυτός έπιασε δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Παπαγιάννη για το 0-1.

Πάντως οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να προηγηθούν και δύο λεπτά νωρίτερα. Ο Κυριακίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Σιαφά έπιασε κεφαλιά που σταμάτησε σε σώματα αντιπάλων.

Στο 25’ το συγκρότημα της Λάρισας επισκέφθηκε για πρώτη φορά τα «κυανόλευκα» καρέ. Ωστόσο ο Μπάγιτς «διάβασε» τη φάση και βγήκε γρήγορα από την εστία του διώχνοντας την μπάλα σε πλάγιο άουτ.

Η συνέχεια ανήκε πάλι στο σύνολο του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, που κυνήγησε και το δεύτερο τέρμα. Στο 27’ ο Κάσσος πραγματοποίησε σέντρα, ο Μιλούνοβιτς απέτυχε να πιάσει ανάποδο «ψαλίδι», με την μπάλα να φτάνει στον Τσουκαλά, ο οποίος σούταρε παράλληλα από την εστία.

Στο 31’ ο Σιαφά έστρωσε για τον Κάσσο, που σούταρε στα… ύψη. Στο 44’ ο Δεληζήσης έγινε ο πρώτος παίκτης που «κιτρινίστηκε» στη χθεσινή αναμέτρηση για φάουλ πάνω στον Τσιμίκα, αλλά ο κ. Μπεκιάρης δεν έπραξε το ίδιο λίγο νωρίτερα όταν ο Αλτίνης είχε μαρκάρει σκληρά τον Παναγιωτίδη.

Δεν απειλήθηκαν στο β’ μέρος οι «κυανόλευκοι»
Στον Παναγιώτη Διλμπέρη δεν άρεσε καθόλου η εικόνα του Ηρακλή, με συνέπεια να κάνει τρεις αλλαγές με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Μπάτροβιτς, Καμπέρης και Συρεγγέλας πέρασαν στο ματς αντί των Αλτάνη, Χριστίδη και Ευθυμιάδη, σε αντίθεση με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο που δεν προέβη σε κάποια κίνηση μένοντας προφανώς ικανοποιημένος από όσα είχε δει στο α’ μέρος.

Στο 47’ ο Μιλούνοβιτς κινήθηκε παράλληλα με τη γραμμή της περιοχής και τροφοδότησε τον Παναγιωτίδη, ο οποίος με τη σειρά του πέρασε για τον Σιαφά. Ο θηριώδης σέντερ φορ γύρισε το σώμα του αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε σε αμυνόμενο.

Στο 56’ βολέ του Δημητρίου έφυγε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Δημητρίου με υπερένταση παραχώρησε κόρνερ. Με την εκτέλεσή του ο Τσουκαλάς απομάκρυνε προσωρινά και ο Καμπέρης σούταρε απευθείας αλλά ήταν απελπιστικά άστοχος.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος έκανε την πρώτη του αλλαγή βγάζοντας τον Παναγιωτίδη και βάζοντας τον Μέτσε. «Φρέσκα» πόδια στη μεσαία γραμμή ήθελε ο προπονητής της Νίκης, ενώ ταυτόχρονα αποσύρθηκε και ένας παίκτης που είχε ήδη δεχθεί κίτρινη και υπήρχε ο κίνδυνος για δεύτερη.

Η συνέχεια ανήκε στο βολιώτικο συγκρότημα. Στο 62’ ο Τοπαλίδης έβγαλε σέντρα και ο Παπαγιάννης μπλόκαρε προ του Κάσσου, στο 64’ ο Τοπαλίδης σούταρε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Μέτσε να σουτάρει εκτός αγωνιστικού χώρου.

Στο 67’ έκαναν την εμφάνισή τους στο παιχνίδι οι Γαβριηλίδης και Μορέιρα αντί των Κυριακίδη και Μιλούνοβιτς αντίστοιχα. Ο Μέτσε έγινε «εξάρι» και ο Βραζιλιάνος τοποθετήθηκε στην αριστερή πλευρά, όπου έπαιζε ο Σέρβος.

Η Νίκη «φλέρταρε» με το δεύτερο τέρμα στο 68’. Ο Μέτσε εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ και ο Δημητρίου έπιασε κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 71’ ο Μέτσε εκτέλεσε πάλι ένα φάουλ, με τον Γαβριηλίδη να πιάνει πλασέ στην κίνηση αλλά ο Παπαγιάννης ήταν σε ετοιμότητα.

Οι «κυανόλευκοι» δεν είχαν καταφέρει να πετύχουν δεύτερο γκολ και να «καθαρίσουν» το ματς, γεγονός που έκανε τους γηπεδούχους να αναθαρρήσουν. Μάλιστα ο Παναγιώτης Διλμπέρης τα έπαιξε όλα για όλα αποσύροντας τους αμυντικογενείς Γκαλίτσιο και Μπαλαμώτη και περνώντας στο ματς τους Τασιούλη και Γκουγκούδη αντίστοιχα.

Ο Ηρακλής άρχισε να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 81’ ο Γρομητσάρης χρειάστηκε να κάνει προβολή για να απομακρύνει τον κίνδυνο που πήγαινε να διαγραφεί για την εστία της ομάδας του.

Στο 84’ έκανε την παρθενική του εμφάνιση για φέτος ο Τζιώρας καταλαμβάνοντας τη θέση του Σιαφά. Μάλιστα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, στο 87’, έκανε ωραία κίνηση, αλλά άνοιξε την μπάλα λίγο περισσότερο απ’ όσο θα έπρεπε με συνέπεια να χάσει την ευκαιρία να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι «κυανόλευκοι» δεν απειλήθηκε στα τελευταία λεπτά. Μάλιστα θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τη συμπλήρωση του 94ου λεπτού. Ο Τσουκαλάς έκλεψε την μπάλα στον χώρο του κέντρου κι ενώ ετοιμαζόταν να βγάλει την ομάδα του σε φάση τεσσάρων εναντίον δύο, άκουσε το σφύριγμα της λήξης από τον κ. Μπεκιάρη. Ακόμη κι έτσι, όμως, η Νίκη πανηγύρισε το πρώτο της «διπλό» στο πρωτάθλημα με 0-1…

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας).

Βοηθοί: Βογιατζής (Καρδίτσας), Μανασής (Τρικάλων).

4ος διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων).

Κίτρινες: Μπάτροβιτς, Συρεγγέλας, Λεσάι – εληζήσης, Παναγιωτίδης, Δημητρίου.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: Παπαγιάννης, Λαγωνίδης, Αλτάνης (46’ Μπάτροβιτς), Γκαλίτσιος (70’ Τασιούλης), Μπαλαμώτης (70’ Γκουγκούδης), Μπάμης, Χριστίδης (46’ Καμπέρης), Δοδοντσάκης, Τσιμίκας, Λεσάι, Ευθυμιάδης (45’ Συρεγγέλας).

ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Δημητρίου, Γρομητσάρης, Δεληζήσης, Κυριακίδης (67’ Γαβριηλίδης), Παναγιωτίδης (60’ Μέτσε), Τσουκαλάς, Μιλούνοβιτς (67’ Μορέιρα), Κάσσος, Σιαφά (84’ Τζιώρας).