Πανηγύρισε τη 12η συνεχόμενη επιτυχία η Νίκη – Αυτή τη φορά θύμα της έπεσε ο Αστέρας Ιτέας με 1-0

Τη 12η συνεχόμενη επιτυχία της πανηγύρισε η Νίκη. Αυτή τη φορά θύμα της έπεσε ο Αστέρας Ιτέας, ο οποίος υποκλίθηκε με 1-0 στο Πανθεσσαλικό.
Η αλήθεια είναι πως η βολιώτικη ομάδα παρουσίασε δύο όψεις. Είχε ένα εξαιρετικό πρώτο 20λεπτο, κατά το οποίο «σφυροκοπούσε» διαρκώς τα αντίπαλα καρέ με απόρροια ένα γκολ και αρκετές μεγάλες ευκαιρίες.
Ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 6’, όταν ο Λάμπρος Μαντζίρης βρήκε δίχτυα για τρίτο σερί ματς. Ο 23χρονος σέντερ φορ απέδειξε πόσο ικανός είναι στο ψηλό παιχνίδι, όταν έπειτα από καλοεκτελεσμένο κόρνερ του Λόρι Κέρι και μέσα από έναν όμιλο παικτών, κατόρθωσε να πηδήξει ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά να δώσει προβάδισμα από νωρίς στην ομάδα του.
Σίγουρα αυτή η εξέλιξη λειτούργησε θετικά στην ψυχολογία των «κυανολεύκων», οι οποίοι κυνήγησαν το δεύτερο τέρμα, το οποίο όμως δεν ήρθε. Μετά το πρώτο 20λεπτο ο ρυθμός τους ανακόπηκε, πράγμα απόλυτα λογικό, αφού είναι ανθρωπίνως αδύνατο για μια ομάδα να παίζει σε τόσο υψηλή ένταση για συνεχόμενα λεπτά.
Οι παίκτες του Ράτκο Ντόστανιτς είχαν ένα καλό διάστημα και στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά το 2-0 δεν ήρθε. Ακόμη κι όταν οι φιλοξενούμενοι ανοίχθηκαν, οι γηπεδούχοι απέτυχαν να το εκμεταλλευτούν χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για γκολ.

Αποκορύφωμα οι φάσεις με τους Μαντζίρη (59’, 66’, 73’), Μέτσε (60’), Κέρι (69’) και Βουκομάνοβιτς (88’). Ιδίως η ευκαιρία του Σέρβου ήταν τεράστια, καθώς απέτυχε να νικήσει τον εξαιρετικό Χάμο σε τετ α τετ, με τον τερματοφύλακα του Αστέρα Ιτέας τις περισσότερες φορές να είναι εκείνος που είπε «όχι» στους παίκτες της Νίκης.
Όσο το σκορ παρέμενε ρευστό, ήταν λογικό να δώσει θάρρος στους φιλοξενούμενους ότι μπορούν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Πράγματι είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά σε γενικές γραμμές η βολιώτικη ομάδα αμύνθηκε σωστά και στο τέλος κράτησε το υπέρ της 1-0 χωρίς να επιτρέψει στον Αστέρα Ιτέας να την απειλήσει άμεσα.
Διαιτητής: Κουκούλης (Λάρισας)
Βοηθοί: Καραγιάννης, Πατέτσος (Λάρισας)
Κίτρινη: Μέτσε – Πρέντι, Γεωργουσόπουλος
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Μετούσι (87’ Καρτσαμπάς), Θ. Παπαδόπουλος, Παπαδήμας, Καντούτσης, Τσεμπερίδης, Μέτσε, Κέρι, Δεμηρτζόγλου (77’ Φάμπιο), Ιορδανίδης (77’ Ντινιωτάκης), Μαντζίρης (83’ Βουκομάνοβιτς).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ: Χάμος, Κουτσούμπας, Αντωνόπουλος (67’ Μπογκντάνι), Ηλιάδης, Ζαννιάς (56’ Γκούρα), Μαυρόπουλος (71’ Γεωργουσόπουλος), Αλεξίου, Μαλισσόβας, Κακκάβας, Πρέντι, Σεΐτι (85’ Σαλιάι).