Ράτκο Ντόστανιτς για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό: Σε κάθε αγώνα παίζουμε για τη νίκη

Τις δυσκολίες που συνάντησε η Νίκη απέναντι σ’ έναν υπολογίσιμο αντίπαλο, όπως ο Αστέρας Ιτέας, αναγνώρισε ο Ράτκο Ντόστανιτς. Παράλληλα υπογράμμισε ότι εκείνος και οι παίκτες του θα δουν την αναμέτρηση κόντρα στον Ολυμπιακό με την ίδια σοβαρότητα όπως και τις υπόλοιπες με στόχο τους τρεις βαθμούς.
«Ευχαριστώ πολύ τον συνάδελφο για τα καλά του λόγια στο πρόσωπό μου και την ομάδα. μπορεί να μην είδαμε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, αλλά ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Το ξέραμε και αυτό μετέφερα και στους παίκτες πριν το ματς, δηλαδή ότι είναι μια ομάδα που βρίσκεται δίκαια στη θέση που βρίσκεται, μια ομάδα που παίζει καλό ποδόσφαιρο, μια ομάδα με την οποία δεν μπορείς να κάνεις πολλές ευκαιρίες.

Οι παίκτες μου τα γνώριζαν αυτά από πριν. Ξέραμε ότι θα ήταν ένα παιχνίδι δύσκολο, αφού δεν μπορέσαμε να βάλουμε το δεύτερο γκολ, να «καθαρίσουμε» τον αγώνα όπως λέμε, στα τελευταία δέκα λεπτά έπρεπε να παίξουμε και να κυνηγήσουμε το αποτέλεσμα. Είναι κάποια παιχνίδια που θα πρέπει να το κάνεις αυτό, να είσαι μυαλωμένος 90 λεπτά, γιατί όπως είπα και πριν ο Αστέρας Ιτέας είναι μια ομάδα που δίκαια βρίσκεται στη θέση αυτή, είναι μια δύσκολη ομάδα» δήλωσε αρχικά ο Ράτκο Ντόστανιτς που έκανε ειδική μνεία στον κόσμο.
«Οι φίλαθλοί μας βοήθησαν πάρα πολύ, με τον παλμό, με τη φωνή για να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι, και σίγουρα θέλουμε ακόμη περισσότερη βοήθεια στα επόμενα παιχνίδια γιατί ο κόσμος είναι μεγάλη δύναμη» δήλωσε ο Σέρβος τεχνικός που μίλησε και για τα εξής θέματα:

Για το ότι θα χάσει το ντέρμπι ο Μέτσε: «Τι να κάνουμε; Τώρα έπρεπε να κερδίσουμε, την επόμενη έχουμε ντέρμπι. Ο Μέτσε είναι ένας παίκτης ενδεκάδας, είναι ένας καλός παίκτης. Για μένα είναι 16-17 ποδοσφαιριστές που ανά πάσα στιγμή μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ν’ αλλάξουν τη ροή ενός παιχνιδιού».
Για την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό: «Για εμάς θα είναι ένα παιχνίδι όπως όλα τα υπόλοιπα. Όπως σεβόμαστε όλους τους αντιπάλους, σεβόμαστε και τον Ολυμπιακό. Έχουμε τη δική μας φιλοσοφία, σε κάθε παιχνίδι παίζουμε για τη νίκη, το ίδιο θα κάνουμε και σ’ αυτό. Είναι ένα παιχνίδι όπως τα υπόλοιπα, έχουμε πολλά ακόμη παιχνίδια, κοιτάμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και πάμε βήμα-βήμα».

Ανδράλας: Ήμασταν τυχεροί που δεν δεχθήκαμε κι άλλο γκολ στην αρχή
Απόλυτα ειλικρινής εμφανίστηκε ο Πάρης Ανδράλας παραδεχόμενος ότι η ομάδα του θα πρέπει να αισθάνεται τυχερή που δεν δέχθηκε δεύτερο τέρμα στα πρώτα λεπτά, καθώς δεν μπήκε καθόλου συγκεντρωμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο στη συνέχεια αναθάρρησε και δημιούργησε κάποιες καλές στιγμές, αλλά ομολόγησε ότι η επιτυχία της Νίκης είναι δίκαιη.
«Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στη Νίκη και στον κ. Ντόστανιτς για τη νίκη. Είναι τιμή μου που κάθομαι δίπλα του. Είναι ένας άνθρωπος χρόνια στον χώρο του ποδοσφαίρου και έχει καταγράψει αρκετές επιτυχίες στην προπονητική του καριέρα.
Από εκεί και πέρα η Νίκη δίκαια κέρδισε το παιχνίδι, ήταν καλύτερη. Μπήκε στα πρώτα 15 λεπτά με υψηλή ένταση στο παιχνίδι και κυριάρχησε κατά κράτος. Σ’ αυτό το διάστημα εμείς ήμασταν πάρα πολύ κακοί και κυρίως έχουμε μπει πνευματικά ανέτοιμοι. Έχω επισημάνει ότι οι στατικές φάσεις της Νίκης θέλουν ιδιαίτερη προσοχή και συγκέντρωση λόγω των εκτελέσεων του Κέρι και λόγω του ότι έχει ψηλά παιδιά και είναι καλή στο ψηλό παιχνίδι.

Μετά το πρώτο γκολ η Νίκη προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο και ήμασταν τυχεροί που δεν το δεχθήκαμε. Μετά το πρώτο 20λεπτο όμως, μπορώ να πω ότι τα παιδιά έβγαλαν αντίδραση. Ισορροπήσαμε το παιχνίδι και δεν μας έκανε κάποια ευκαιρία ο αντίπαλος μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σε αντίθεση με εμάς που είχαμε μια-δυο προϋποθέσεις.
Στο δεύτερο ημίχρονο ρισκάραμε αρκετά με αλλαγή προσώπων και σχηματισμού απέναντι σε μια ομάδα, η οποία δίκαια είναι στην πρώτη θέση αυτή τη στιγμή. Δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες και θα μπορούσαμε, αν ήμασταν λίγο πιο τυχεροί και πιο προσεκτικοί στην τελική πάσα και στην τελική επιλογή, να κυνηγήσουμε κάτι καλύτερο.
Βέβαια όταν ήμασταν αρκετά ανοικτοί με την αλλαγή προσώπων και σχηματισμού, θα μπορούσε και η Νίκη να κάνει το 2-0 και να τελειώσει το παιχνίδι πιο νωρίς. Κάπως έτσι κύλησε το παιχνίδι και η Νίκη λογικά οπισθοχώρησε στο τέλος, καθώς το σκορ ήταν στο εύθραυστο 1-0 και προσπάθησε να κρατήσει το σκορ. Ωστόσο θα επαναλάβω ότι η νίκη της ήταν δίκαιη» ήταν η αρχική τοποθέτηση του προπονητή του Αστέρα Ιτέας.
Όταν κλήθηκε να σχολιάσει τη μεταμόρφωση της ομάδας του προς το καλύτερο επί της θητείας του σε σχέση με το αντίστοιχο ματς του α’ γύρου, ανέφερε: «Όλα είναι θέμα δουλειάς και πλάνου. Εμείς είτε παίζουμε στην έδρα μας είτε εκτός, θέλουμε να παίξουμε ποδόσφαιρο. Δεν πάμε πουθενά να κάνουμε καθυστερήσεις ή να «κλέψουμε» τα παιχνίδια. Θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και όσο το δυνατόν καλύτεροι από τον αντίπαλο.
Όσον αφορά τον αγώνα του α’ γύρου, ήμουν μόλις δύο μέρες στην ομάδα. Παίξαμε μ’ ένα σχηματισμό τον οποίο δεν τον έχουμε εφαρμόσει από τότε, το 3-5-2. Η ομάδα συνέχισε να εξελίσσεται, να βελτιώνεται κι εγώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Θεωρώ ότι το πρωτάθλημα έχει δρόμο. Εμείς κοιτάμε την καθημερινότητά μας και το πώς θα βελτιωνόμαστε σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο».