Παλικαρίσια πρόκριση του Θησέα στο Κύπελλο Ελλάδας

«Παλικάρι» ο Θησέας… Παρότι έπαιζε με ομάδα ανώτερης κατηγορίας, τον Π.Ο. Φήκης, κατόρθωσε να τον αποκλείσει από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας κερδίζοντας με 1-0 στο «Π. Μαγουλάς». Το «χρυσό» γκολ σημείωσε ο Βλάχος στο 44’. Η ομάδα της Αγριάς στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή.

Ο Θοδωρής Ανδρουτσόπουλος εφάρμοσε σύστημα 3-5-2. Την εστία υπερασπίστηκε ο Κουτσιρίμπας και την τριπλέτα στο κέντρο της άμυνας απάρτιζαν οι Ιακωβίδης, Γούτσιος και Νιαώτης. Τη δεξιά πτέρυγα κάλυψε ο Λίτσος και την αριστερή ο Κουκουτής. Σε ρόλο ανασταλτικού μέσου αγωνίστηκε ο Πρίφτι έχοντας μπροστά του τους Οικονόμου και Χατζησταμάτη. Το επιθετικό δίδυμο συνέθεσαν οι Καραμανλής και Βλάχος.

Παρότι αντιμετώπιζε ομάδα Γ’ Εθνικής ο Θησέας δεν εμφανίστηκε διστακτικός. Τουναντίον μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και επέβαλε τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να δημιουργήσουν τις πρώτες μεγάλες ευκαιρίες στο χθεσινό ματς. Στο 5’ ο Βλάχος πέρασε ασίστ στον Καραμανλή, ο οποίος από θέση πλάγια δεξιά πλάσαρε αλλά ο Μήλος απέκρουσε.

Στο επόμενο λεπτό ο Βλάχος είχε τον ρόλο του εκτελεστή. Ο υψηλόσωμος στράικερ δέχθηκε ωραία πάσα από τον Οικονόμου και έκανε το πλασέ, όμως ο Μήλος και πάλι αντέδρασε σωστά αποκρούοντας με το αριστερό του πόδι σε κόρνερ.

Στο 26’ συνέβη μια άτυχη στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Χατζησταμάτης αισθάνθηκε ενοχλήσεις και δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι. Ο Βολιώτης μέσος θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία, η οποία θα δείξει και το μέγεθος του προβλήματος.

Στη θέση του Χατζησταμάτη πέρασε ο Σιώμος, με τον Θησέα να συνεχίζει να έχει την καλή απόδοση των πρώτων λεπτών. Τελικά η ανωτερότητά του επιβραβεύτηκε στο 44’. Ο Λίτσος από τα δεξιά γύρισε την μπάλα και ο Βλάχος με κοντινό πλασέ στο πρώτο δοκάρι παραβίασε την αντίπαλη εστία γράφοντας το 1-0.

Πάντως μετά την επίτευξη του τέρματος οι γηπεδούχοι ανησύχησαν για την κατάσταση του Καραμανλή. Ο επιθετικός του Θησέα διεκδίκησε στον αέρα την μπάλα από αντίπαλο πέφτοντας στο έδαφος. Η κ. Δεληγιάννη τήρησε σωστά το πλεονέκτημα επιτρέποντας στον Κουκουτή να σεντράρει από την αριστερή πλευρά. Η μπάλα πέρασε παράλληλα και κατέληξε στον Λίτσο, ο οποίος έδωσε την ασίστ για το γκολ που πέτυχε ο Βλάχος. Τελικά ο επιθετικός των γηπεδούχων δεν είχε κάτι ανησυχητικό και συνέχισε το παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Π.Ο. Φήκης είχε μόνο μια καλή στιγμή. Αυτή σημειώθηκε στο 18’, όταν Γκαντιάς σέντραρε και ο Παναγιώτου έπιασε κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, η οποία πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι (άουτ).

Στο δεύτερο μέρος η τρικαλινή ομάδα ήταν σίγουρο ότι θα αντιδράσει. Έτσι στο 59’ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Γιαννούλας από τα δεξιά τροφοδότησε τον Παναγιώτη. Ο σεντερ φορ του Π.Ο. Φήκης, που ίσως ήταν οριακά οφσάιντ, έκανε το σουτ, αλλά ο Κουτσιρίμπας πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση για την ομάδα του διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Πάντως και ο Θησέας θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 81’. Ο Λίτσος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και σούταρε πάνω από τα γκολπόστ.

Οι Τρικαλινοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά δεν τα κατάφεραν. Η μόνη φορά που ανησύχησε ο Κουτσιρίμπας ήταν στο 90’, όταν ο Γκανιάς επιχείρησε σέντρα-σουτ, αλλά ο έμπειρος πορτιέρο «διάβασε» σωστά τη φάση και μπλόκαρε στην αριστερή γωνία της εστίας του.

Έτσι το 1-0 ήταν το τελικό σκορ, το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα από διοίκηση, προπονητικό τιμ, ποδοσφαιριστές και φιλάθλους του Θησέα, που βρέθηκαν χθες στις εξέδρες του «Π. Μαγουλάς» και στήριξαν την ομάδα του Θοδωρή Ανδρουτσόπουλου.

ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Ιακωβίδης, Γούτσιος, Νιαώτης, Λίτσος, Κουκουτής, Πρίφτι, Χατζησταμάτης (26’ λ. τρ. Σιώμος), Οικονόμου (78’ Μάστορας), Καραμανλής, Βλάχος (78’ Σιμιτσής).

Π.Ο. ΦΗΚΗΣ: Μήλος, Γιαννούλας, Τζέλης, Τσιγαρίδας (79’ Ψαθογιαννάκης), Δρόσος, Μπακάλης (46’ Νικλητσιώτης), Γιωργάκης, Μπαμπατσιάς (61’ Γούλας), Κουσκουνάς (46’ Τεντολούρης), Γκαντιάς, Παναγιώτου.