Παλιά συνεργάτες τώρα αντίπαλοι Λόπεθ και Μπράτσος

Στο παιχνίδι με την Κηφισιά, θα βρεθούν αντίπαλοι στους πάγκους οι Άνχελ Λόπεθ και Κώστας Μπράτσος, με τον Βολιώτη τεχνικό να καθοδηγεί την ομάδα των Βορείων Προαστίων για δεύτερο παιχνίδι, μετά τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Οι Λόπεθ και Μπράτσος συνεργάστηκαν στον Βόλο την αγωνιστική περίοδο 2020-21, με τον Ισπανό προπονητή να έχει βοηθό του τον Κώστα Μπράτσο, μέχρι την αποχώρησή του από την ομάδα, μετά την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ και την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Εκείνη την χρονιά ο Βόλος την ολοκλήρωσε με τον Κώστα Μπράτσο να κάθεται στον πάγκο, ως πρώτος προπονητής, στα τρία τελευταία παιχνίδια των πλέι άουτ.

Φέτος, ο Άνχελ Λόπεθ διαδέχθηκε τον Κώστα Μπράτσο στην τεχνική ηγεσία του Βόλου. Είναι η πρώτη φορά που οι δύο προπονητές θα βρεθούν αντίπαλοι και θα έχει ενδιαφέρον και η μεταξύ τους «μονομαχία».

Τη δεδομένη στιγμή ο Άνχελ Λόπεθ δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα, καθώς μάλιστα επιστρέφει στην ομάδα και ο Χρήστος Σιέλης. Ο Κύπριος κεντρικός αμυντικός εξέτισε ποινή μιας αγωνιστικής και τέθηκε στη διάθεση της τεχνικής ηγεσίας.

Αξίζει να αναφέρουμε, ότι στα δύο τελευταία παιχνίδια με Πανσερραϊκό εκτός έδρας και Παναιτωλικό στο Πανθεσαλικό, δεν ήταν στην αποστολή ο Αντόνιο Λούνα. Ο Ισπανός ακραίος οπισθοφύλακας, πάντως, δεν δίνεται τραυματίας από την ομάδα και τελευταία φορά που αγωνίστηκε ήταν στο ματς με τον ΠΑΟΚ στις 21 Ιανουαρίου, παίζοντας για ένα ημίχρονο (το πρώτο).

Η Κηφισιά ως γηπεδούχος έχει νικήσει τους Ατρόμητο και ΠΑΣ Γιάννινα και θα επιδιώξει να πάρει την τρίτη της νίκη απέναντι στον Βόλο, σ’ ένα ματς πολύ κρίσιμο, αν αναλογιστεί κανείς ότι ακολουθούν τρία συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια, με ΑΕΚ, Παναθηναϊκό και Αστέρα Τρίπολης, ενώ την τελευταία αγωνιστική θα υποδεχθεί τον Παναιτωλικό.

Η νίκη που σημείωσε την περασμένη αγωνιστική κόντρα στον ΟΦΗ στην Κρήτη χαρακτηρίζεται ως ιστορική, καθώς ήταν η πρώτη εκτός έδρας για την Κηφισιά στη Σούπερ Λιγκ.